fbpx
Přijímací zkoušky

Zajímavé zdravotnické a přírodovědné obory v Brně: kam si podat přihlášku kromě medicíny?

Atraktivními obory ve zdravotnictví jsou nejen ty lékařské. Spousta uchazečů o studium medicíny často zvažuje podání přihlášky i na některý z nelékařských, chcete-li zdravotnických oborů, které se taktéž objevují v nabídkách nejen lékařských, ale i mnoha jiných fakult.

Jedním z důvodů může být to, že si některý z nich zvolí jako tzv. „záchranný“ obor – v případě, že jde o programy, na které se lze dostat snadněji než na ty lékařské. Jak ale sami uvidíte, statistika u mnohých z nich mluví v neprospěch tohoto záměru – dostat se ke studiu některé z těchto profesí bývá často těžké, ne-li těžší, než být přijat/a ke studiu například všeobecného lékařství. Tím více je však patrné to, že i obory vzdělávání budoucích sestřiček, nutričních terapeutů, fyzioterapeutů, radiologických asistentů nebo třeba zdravotnických záchranářů a mnoha dalších, mají a budou mít co nabídnout. V následující článku jsme pro vás proto připravili malou ochutnávku možností studia programů blízkých zdravotnictví – a to nejen z Lékařské fakulty MU, ale i z dalších fakult této univerzity; opomenuto nezůstalo ani Vysoké učení technické v Brně, které, vzdor svému názvu, svou nabídkou zasahuje i do naší oblasti zájmu.

Ještě než se do toho pustíme, připomeňme dvě důležitá data, a sice deadline pro podávání přihlášek. Masarykova univerzita jej nastavila na 28. 2. 2021, na Vysokém učení technickém se můžete rozmýšlet až do 31. 3. 2021.

 

Zdravotnické obory na Lékařské fakultě MU

LF MUNI nabízí vedle lékařských oborů i poměrně širokou škálu oborů zdravotnických. V mnoha případech jde o obory, kde budete studovat velmi podobné předměty jako medici; velkou výhodou zde však je, že se do praxe dostanete mnohem dříve než oni – většinou již v prvním ročníku. Co víc, po pouhých 3 letech budete již vystudovaní odborníci dané profese, schopní nastoupit do nemocnice či jiného zdravotnického zařízení.

 

Fyzioterapie
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, chemie, fyzika
  • jak to vypadalo minulý rok: 625 uchazečů, z nich bylo přijato 55, poslední měl 89 bodů

Pomáhat lidem s bolestmi a pohybovými poruchami – nejen to bude vaším posláním, pokud se rozhodnete pro studium oboru fyzioterapie. Už po třech letech se z vás stane odborník na léčebnou rehabilitaci, který bude moci již zcela samostatně vykonávat tuto profesi. Pokud vás na střední bavila stavba lidského těla a trochu také fyzika, fyzioterapie bude jistě pěkným propojením těchto zájmů, přikořeněným možností pomáhat lidem všech věkových kategorií, od v podstatě zdravých až po dlouhodobě nemocné.

Stejný obor je vyučován zároveň i na Fakultě sportovních studií MU. Je tedy na vás, zda se za studiem fyzioterapie vydáte na LF, nebo FSpS.

 

Všeobecné ošetřovatelství
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, somatologie
  • jak to vypadalo minulý rok: 367 uchazečů, z nich bylo přijato 50, poslední měl 51 bodů

Co by to bylo za lékaře či lékařku, kteří by neměli svoji zdravotní sestřičku, případně zdravotního bratra? Z každé návštěvy u doktora asi každý ví, že je to povolání neméně důležité než lékařství.

Jak už z názvu oboru vyplývá, spíše než léčením se odborníci této profese zabývají ošetřováním a péčí o nemocné – jako takoví jsou tedy pacientům podstatně blíže nežli lékaři. Pro ty z vás, kteří máte dostatek empatie a sociálního cítění, je tento obor jistě jako stvořený. Jediným, ač podstatným, mínusem, může být to, že (alespoň v České republice) jde o povolání finančně asi ještě více podhodnocené než lékařství.

 

Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, chemie
  • jak to vypadalo minulý rok: 361 uchazečů, z nich bylo přijato 50, poslední měl 56 bodů

Tento obor je ideální pro ty, které na střední bavily a baví přírodní vědy, avšak vždy je při studiu nejvíce zajímaly hodiny v laboratoři, cvičení s mikroskopem a podobně. I laboratorní diagnostika představuje důležitý článek léčebné péče o pacienta, bez které by lékař z odebrané moči, krve či vzorku tkáně těžko sám zjistil, co má s pacientem dělat.

Vašimi nejdůležitějšími předměty se stanou vědy jako je klinická biochemie, hematologie, transfuzní lékařství, mikrobiologie, imunologie, genetika a patologie. To jsou předměty, které se běžně učí taktéž i medici, avšak při studiu tohoto oboru se jim budete věnovat více z praktického hlediska.

Podstatným atributem budoucího absolventa laboratorní diagnostiky je také manuální zručnost a důležité také bude nebát se využívání stále modernějších technologií. Bez nadsázky lze tedy říci, že jde o obor dynamicky se rozvíjející.

 

Zdravotnické záchranářství
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, fyzika + test fyzické zdatnosti (shyby, Jacíkův celostní motorický test, vytrvalostní běh)
  • jak to vypadalo minulý rok: 218 uchazečů, z nich bylo přijato 29, poslední měl 72 bodů

Fráze „první linie“ je v dnešní době v souvislosti se zdravotnictvím velmi často skloňována. Pokud bychom měli odhlédnout od epidemie COVIDu, do pomyslné „první linie“ zdravotnictví jistě patří právě záchranáři, společně s kolegy lékaři-anesteziology. Jsou to právě oni, kteří jako první základně ošetří nemocného či zraněného, k němuž byla přivolána sanitka, a zajišťují jeho co nejrychlejší převoz do zdravotnického zařízení, kde mu bude poskytnuta veškerá potřebná pomoc. Jejich úloha v „první linii“ léčebné péče je však nezastupitelná.

Pokud jste kromě biologie šikovní i manuálně a nechybí vám trocha fyzické zdatnosti, jistě je pro vás tento obor ideální.

 

Nutriční terapie
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, chemie
  • jak to vypadalo minulý rok: 346 uchazečů, z nich bylo přijato 57, poslední měl 53 bodů

Zdravá strava se v poslední době stává větším a větším fenoménem. S kardiovaskulárními chorobami a k nim přidruženými obtížemi, tedy současnou „metlou“ západní civilizace, dnes pacientům nepomáhají pouze lékaři; každý víme, že důležitá je vždy také prevence. Právě tu mají na starost mimo jiné odborníci na nutriční terapii. Po vystudování nebudete pouhými „výživovými poradci“, jimiž se může nazvat v podstatě každý, ale budete plnohodnotnými zdravotnickými pracovníky, kteří rozumí lidské výživě a všem jejím aspektům z nejrůznějších úhlů pohledu – zabývat se budete fyziologií a biochemií výživy, mikrobiologií potravin a potravinářskou chemií nebo třeba nutriční toxikologií.

 

Porodní asistence
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, chemie, somatologie
  • jak to vypadalo minulý rok: 203 uchazečů, z nich bylo přijato 36, poslední měl 74 bodů

Krásný obor, ve kterém bude vaším úkolem, na rozdíl od většiny ostatních zdravotnických pracovníků, péče o pacienty, kteří (alespoň většinou) netrpí žádnou nemocí – a co víc, nejpodstatnější součást vaší práce bude pomáhat, poeticky řečeno, vzniku nového života.

Vaše tříleté studium bude, co se předmětů týče, velmi podobné lékařským programům. Stejně jako mediky vás bude čekat anatomie, fyziologie, biochemie, první pomoc, patologie, patofyziologie a další. Na rozdíl od nich však již v 1. ročníku budete moci okusit klinickou praxi v porodnictví, ve kterém se budete dále zdokonalovat další dva roky.

 

Radiologická asistence
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, fyzika
  • jak to vypadalo minulý rok: 96 uchazečů, z nich bylo přijato 56, poslední měl 27 bodů

Program, který je mostem mezi biologií a fyzikou ve zdravotnictví. Naučíte se v něm vše o ionizujícím záření a jeho úloze v medicíně při diagnostice i léčbě. Zabývat se budete nukleární medicínou, radiodiagnostikou a radioterapií nebo třeba radiační onkologií. Tak jako pro většinu lékařů je pravou rukou zdravotní sestra, vy budete pravou rukou lékařů-radiologů.

 

Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Embryolog
  • Mgr., 5 let, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie, chemie, fyzika
  • jak to vypadalo minulý rok: 359 uchazečů, z nich bylo přijato 104, poslední měl 60 bodů

Obor embryolog je novinkou minulého roku na LF MUNI. Rozsáhleji jsme se mu věnovali v našem nedávném článku, který naleznete pod odkazem zde.

 

 

Ostatní fakulty Masarykovy univerzity

Zdravotnictvím se na MU můžete zabývat i jinde než na její lékařské fakultě. Uchazeče o studium lékařství jistě zaujme i nabídka oborů na Přírodovědecké, Filozofické a Farmaceutické fakultě nebo na Fakultě sportovních studií.

 

Psychologie (Filozofická fakulta)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: Test studijních předpokladů (TSP), v roce 2021 proběhnou všechny přijímací zkoušky v online režimu
  • jak to vypadalo minulý rok: 1179 uchazečů, z nich přijato 97, percentil posledního přijatého z TSP 85,76

Pokud vás lidské zdraví zajímá především z duševní, spíše nežli z fyzické stránky, volbou psychologie určitě neprohloupíte.

Ač budete studentem Filozofické fakulty, důležitou součástí vašeho studia se stanou i předměty jako biologie, neurovědy, psychopatologie, psychofyziologie a další. Psychologie je tedy dobrou cestou pro ty, jež jsou zájmově rozkročeni na pomezí mezi přírodními a společenskovědními obory.

Pokud máte strach, že jedinou možností vašeho uplatnění bude práce klinického psychologa v psychologické poradně, není tomu tak. Po vystudovaném odborníkovi tohoto oboru jistě ráda sáhne nejedna velká firma, v níž uplatnění můžete najít třeba jako kvalitní personalista. Jistě je toho však mnohem více.

 

Experimentální a molekulární biologie (Přírodovědecká fakulta)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: TSP + odborný test z biologie se základy chemie
  • specializace: Buněčná biologie, Experimentální biologie rostlin, Experimentální biologie živočichů a imunologie, Biologie člověka, Molekulární biologie a genetika, Mikrobiologie
  • jak to vypadalo minulý rok: statistiky pro každý podobor zvlášť naleznete na této adrese: odkaz zde

Obor, ve kterém si na své přijde asi každý. Přesvědčit se můžete sami ve výše uvedeném seznamu podoborů, kde naleznete všemožné specializace od biologie člověka, rostlin nebo živočichů, po vědy jako imunologie, mikrobiologie nebo genetika. Specializaci si vybíráte již při podávání přihlášky, kdy z celkem šesti vyberete tři pro vás nejzajímavější; přijati budete potom podle výsledku v přijímacích zkouškách a podle svých preferencí. Již od začátku studia se tedy můžete věnovat tomu, co vás nejvíc baví.

 

Lékařská genetika a molekulární diagnostika (Přírodovědecká fakulta)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: TSP + odborný test z biologie se základy chemie
  • jak to vypadalo minulý rok: 417 uchazečů, přijato 36, poslední přijatý měl 796,09 bodů

Kde jinde vystudovat genetiku než ve městě, v němž J. G. Mendel jako první objevil zákony a principy dědičnosti živých organismů?

Po absolvování tohoto oboru se budete moci stát zdravotnickým pracovníkem v laboratorních metodách se širokým zaměřením nejen na genetiku, ale také molekulární biologii a diagnostiku nebo třeba mikrobiologii. Pokud nepatříte k těm, jimž by byla práce v laboratoři, mikroskopování nebo práce s laboratorním sklem v chemii cizí, jděte do toho!

 

Životní prostředí a zdraví (Přírodovědecká fakulta)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: TSP
  • jak to vypadalo minulý rok: 120 uchazečů, přijato 78, poslední přijatý měl 272,8 bodů

Máte rádi přírodní vědy a zároveň máte blízko k problematice životního prostředí? Pak studium tohoto oboru stojí minimálně za zvážení. Budete se zde zabývat dopady činnosti člověka na přírodu a naopak, jak příroda svými vlivy působí na naše zdraví. Obor, jenž reflektuje vědecké trendy moderní doby, má dozajista nyní i v budoucnu co nabídnout.

 

Obory blízké zdravotnictví na Vysokém učení technickém v Brně

Výhodou brněnského VUT je, že jeho přijímací zkoušky mívají často nastaveny laťku pro uchazeče podstatně níž, než tomu je například na MUNI. O to náročnější je však poté první ročník, známý tím, že zde si škola vybírá svoji „daň“ za lehké přijímačky. Na druhou stranu, jako „záchranná přihláška“ může být VUT díky vyšší jistotě přijetí ke studiu ideální.

Níže naleznete jen něco málo z oborů blízkých zdravotnictví, které tato jinak technická univerzita nabízí. Rozsáhlou nabídku oborů vhodných pro lidi se zájmem v přírodních vědách nabízí zejména Fakulta chemická.

 

Biomedicínská technika a bioinformatika (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: biologie a matematika, lze se však dostat i bez přijímaček (pokud máte průměr ze střední menší nebo roven 1,25)

I technika může zachránit život. To a mnohem více vás naučí na „elektrofakultě“ VUT. Zjistíte, jak funguje CTčko a další lékařské přístroje, nebo třeba jak se vyvíjí umělá inteligence. Během studia budete balancovat mezi různorodými a jistě zajímavými předměty, jako je fyziologie, genetika, nukleární medicína nebo bioinženýrství.

 

Chemie pro medicínské aplikace (Fakulta chemická)
  • Bc., 3 roky, prezenčně
  • přijímací zkoušky: V roce 2021 nebudou konány, uchazeči budou přijati například na základě výsledku v NSZ, díky účasti na fakultním přípravném kurzu chemie nebo účasti na chemické olympiádě ve vyšším kole než školním. Je toho však více – kompletní informace naleznete pod odkazem zde. Pokud bude uchazečů více, než je kapacita oboru, přednost budou mít ti s lepším průměrem ze střední školy.

Pokud vás z medicínského „tria“ předmětů baví nejvíce chemie, pak bude tento obor pro vás. Propojuje znalosti tohoto zajímavého vědního oboru s poznatky a aplikacemi v medicíně a farmacii.

Jaké předměty vás během studia „bakaláře“ čekají? Bude to kupříkladu organická a anorganická chemie, biochemie, analytická chemie, ale i matematika, fyzika, buněčná biologie, ekologie nebo mikrobiologie.

 

Pro více informací se koukněte na katalogy studijních oborů MUNI a VUT:

 

Další zajímavosti

Evidence-based learning díl 1.

Jak funguje paměť a učení Jednou z nejdůležitějších dovedností pro osobní i pracovní život je schopnost efektivního učení. Čelíme obrovskému množství informací, v rychle se měnícím světě je klíčové umět se učit rychle a efektivně. To platí dvojnásob pro medicínu, kde je objem učiva enormní. Pokud se naučíš efektivně učit předtím, než se ponoříš do […]

Co studovat na lékařské fakultě: Porodní asistence

Z porodní asistence se stává vyhledávaný obor. Bez porodních asistentek se neobejde žádná porodnice a absolventky tohoto oboru jsou tak rovnocennými partnery lékařů, kteří provádějí ženy těhotenstvím a porodem. Jako absolvent oboru porodní asistence získáš široké kompetence, mezi které patří například diagnostika těhotenství, odborná péče o ženu v průběhu fyziologického těhotenství nebo také samostatné vedení […]

Více článků