fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Lékařské fakulty
Přijímací zkoušky
Studium LF

Jak na pohovory na 2. a 3. LF UK

Pokud je tvou vysněnou fakultou 2. nebo 3. LF UK v Praze, čekají na tebe dvoukolové přijímačky. V prvním kole tě čeká písemná část, druhé kolo je tvořeno ústní pohovorem.

Na základě výsledků z prvního kola je část uchazečů pozvaná na ústní pohovor. 

V případě 2. LF tě u pohovoru čeká diskuze nad eticky sporným tématy. Na 3. LF je součástí pohovoru interpretace odborného textu. V článku se podíváme na to, jak se na pohovor připravit a úspěšně jím projít.

Jak vypadají přijímačky na 2. LF UK si můžeš přečíst v článku Lékařské fakulty v ČR: Praha, 2. LF UK, o přijímačkách na 3. LF UK v tomto Lékařské fakulty v ČR: Praha, 3. LF UK

Proč musím projít i pohovorem?

Cílem pohovorů na obě zmiňované lékařské fakulty je zjistit, jaké jsou tvé komunikační schopnosti a jak se dokážeš postavit k eticky sporným tématům, na která neexistuje jedna správná odpověď. 

Lékař vyhodnocuje i sporné situace a za svým rozhodnutím si musí stát. V komunikaci s pacienty musí vhodně volit slova a být schopen pŕizpůsobit svůj slovník situaci. Adekvátní a kultivovaný projev je pak nutností pro účast na vědeckých konferencích a kongresech. 

Po dobu studia budeš pracovat s obrovským množstvím informací. Vyhodnocování informací je nezbytné pro orientaci v odborných článcích, studiích a později diagnózách a posudcích.  

Interpretace populárně naučného textu

Na 3. LF je zahrnuta interpretace populárně naučného nebo vědeckého textu. Tvým úkolem bude stručně shrnout problematiku popsanou v textu. Komise se poté bude doptávat na konkrétní otázky související s úryvkem. Na tuto část pohovoru se můžeš předem připravit tím, že si pár populárně vědeckých textů přečteš, zkusíš si z každého udělat stručný souhrn a popsat, o co v článku šlo. 

Pro přípravu můžu doporučit časopis od AV ČR, který se přímo zaměřuje na přírodní vědy nebo časopis Vesmír, který má širší záběr témat.

Diskuze nad eticky spornými tématy

Součástí pohovorů na obě fakulty jsou otázky na eticky sporná témata. Na 2. LF si otázky přímo losuješ, na 3. LF se komise náhodně doptává po interpretaci článku. Před pohovorem si můžeš připravit odpověď na nejčastější témata spojená s lékařskou etikou, jako je například eutanázie, problematika IVF (in vitro fertilizace) nebo potraty. Názor je dobré podložit relevantními argumenty a obhájit si ho. Není podstatné mít široce uznávaný názor, ale umět si za svým názorem stát a vést o něm diskuzi s relevantními argumenty. 

Pokud se chceš s eticky spornými tématy více obeznámit, skvělým zdrojem je Časopis zdravotnického práva a bioetiky, kde najdeš mnoho článků volně k přečtení od předních osobností z oboru lékařské bioetiky.

Proč chceš studovat?

Na závěr se komise pravděpodobně doptá na otázky týkající se tebe jako uchazeče o studium medicíny. Určitě si připrav odpovědi na otázky “Proč jste si vybral/a naši fakultu” a “Proč chcete jít studovat medicínu”. 

Obě fakulty jsou, co se týče výuky a sylabu, specifické (např. 3. LF má modulový způsob výuky, 2. LF má v prvním ročníku spojenou anatomii, histologii a embryologii do jednoho předmětu) a komise ráda uslyší, že víš, čím se fakulta odlišuje od ostatních.

Odpověď na otázku “Proč chcete jít studovat medicínu” se možná zdá banální, ale pokud ji dopředu nepřipravíš, je jednoduché na pohovoru sklouznout k odpovědi, jako je “Baví mě přírodní vědy” nebo “Chci pomáhat lidem”. Těchto odpovědí uslyší komise mnoho a ty se tak ničím neodlišíš od ostatních uchazečů. Promysli, proč tě to ke studiu medicíny táhne a zkus být originální.

Shrnutí na závěr: Struktura pohovorů na 2. LF a 3.LF

Pohovor na 2. LF UK

  • ústní pohovor před tříčlennou komisí pedagogických pracovníků fakulty
  • uchazeč si vylosuje dvě otázky, za každou z nich může dostat od každého člena komise až 10 bodů, celkově tedy až 60 bodů
  • zkouška zjišťuje komunikační schopnosti uchazeče, schopnost obhájit si vlastní názor a prokázat zájem o zvolený obor

Pohovor na 3. LF UK

  • ústní pohovor zahrnuje interpretaci populárně vědeckého textu – max. 25 bodů, posouzení komunikačních schopností, schopnosti samostatného úsudku, všeobecného rozhledu – max. 37 bodů
  • minimální a maximální počet za druhé kolo: minimum 12 a maximum 62
  • výsledný počet bodů je daný aritmetickým průměrem z hodnocení tří členů zkušební komise
  • aritmetickým průměr se zaokrouhluje na dvě desetinná místa

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Co udělat s klíštětem

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších ektoparazitů člověka a ostatních savců, nepohrdnou však ani ptáky či plazy. V našich končinách se nejčastěji setkáme s klíštětem obecným, které je aktivní od jara do podzimu a je třeba se proti němu mít na pozoru, protože přenáší hned několik nebezpečných chorob, které mohou mít trvalé následky – zejména lymskou boreliózu a klíšťovou […]

Více článků