fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Péče o zdraví
Zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při grilování – všechny tyto situace vyžadují rychlou a účinnou první pomoc. Společně se podíváme na základní postupy první pomoci, které by měl znát každý, aby byl schopen rychle a efektivně reagovat a minimalizovat následky těchto běžných letních úrazů.

Úpal nebo úžeh

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je v tom, že úpal je způsobený celkovým přehřátím organismu, úžeh přímým slunečním zářením na oblast hlavy a krku. U úpalu pozorujeme neschopnost termoregulačních mechanismů tělo efektivně chladit a u úžehu přehřátí termoregulačních center v mozku, následně až kolaps. Oba stavy se mohou projevit poruchou koncentrace, malátnosti, bolestí hlavy, závratí, nevolnosti, zvracením a ztuhnutím šíje. Vyvolávají překrvení mozkových plen, v horším případě až edém mozku, který může být smrtelný. 

První pomoc je u obou stavů stejná. Při úpalu či úžehu je nutné okamžitě přesunout postiženého do chladného stinného prostředí a sundat přebytečné oblečení. Pokud je to možné, ochlaďte tělo pomocí chladných obkladů, větrání nebo ochlazováním pomocí vlažné sprchy.. Podávejte tekutiny, pokud je postižený při vědomí. Chladit postiženého je třeba postupně, aby nedošlo k vzniku šokového stavu a také je třeba dávat pozor, aby se dotyčný naopak nepodchladil.   Pokud se stav nezlepšuje nebo je postižený zmatený či v bezvědomí, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc

Kolaps z horka

Tento stav je zvláštní formou ortostatického kolapsu, při kterém vlivem extrémního roztažení cév v podkoží (jeden z termoregulačních mechanismu našeho těla) dojde k poklesu tlaku a ztrátě vědomí. V takovém případě je člověka opět potřeba přesunout do chladu a dát mu horní končetiny do zvýšené polohy. Ostatní kroky zůstávají stejné.

Sportovní úrazy a úrazy při turistice a horolezectví: vyvrtnutí, zlomeniny

První pomoc u těchto stavů má několik kroků, které je dobré dodržet. 

U vyvrtnutí aplikujte metodu RICE: 

odpočinek (Rest) – klidový režim 

ledování (Ice) – Ledovat v místě otoku. Ledování je vždy provádíme přes nějaký kus látky,  tak abychom minimalizovali riziko vzniku omrzlin.

stlačení (Compression) – Ideální je použít elastický obvaz nebo kompresní bandáž. Začněte obvazování těsně pod poraněným místem a pokračujte směrem nahoru. Obvaz by měl být dostatečně těsný, aby poskytoval podporu a snížil otok, ale ne tak těsný, aby způsoboval bolest nebo brnění (příliš těsný obvaz může omezit krevní oběh).

elevace (Elevation) – Vyvýšení poraněné části těla nad úroveň srdce, usnadní odtok krve z poraněné končetiny a zmenší tím otoky 

Zlomeninu se nesnažíme nijak rovnat, ani fixovat, to má smysl maximálně u prstů nebo zápěstí, ale u jiných částí těla hrozí, že by neodborná manipulace a improvizované pomůcky udělaly více škody než užitku

V případě, že se jedná o závažnější zlomeninu, tak s pacientem nemanipulujeme více než je nezbytně nutné, zajistíme mu tepelný komfort a počkáme do příjezdu záchranné služby. Je-li zlomenina otevřená a krvácí, snažíme se zastavit krvácení šetrnou aplikací hotového obvazu. V případě těžkých zlomenin nedáváme zraněnému jíst ani pít. Je možné, že bude muset podstoupit operaci a plný žaludek takovýto výkon komplikuje.

Vyvrtnutí, naražení či zlomenina od sebe nemusí být jednoduše rozeznatelné pouhým pohledem a pohmatem, proto je potřeba postiženého dostat do nemocnice. Zde mu bude proveden rentgen, který rozhodne.

Jak pomoci tonoucímu

Při záchraně tonoucího postupujeme velmi obezřetně. Pokud nejste profesionálové, můžete se sami vystavit nebezpečí. Vždy je nutné urychleně zavolat záchrannou službu. Když se podaří dostat postiženého z vody například pomocí lana nebo záchranných pomůcek, zkontrolujeme vědomí. Také se podíváme, zda nedošlo k dalším zraněním. 

Pokud je osoba v bezvědomí a nedýchá, začneme s resuscitací. Pokud je postižený při vědomí, zůstaňte s ním a sledujte jeho stav, může se totiž náhle zhoršit. Po topení může dojít k poškození orgánů způsobenému nedostatkem kyslíku během topení nebo k sekundárnímu tonutí vzniklému vdechnutím vody a následným otokem plic. A v neposlední řadě podchlazením způsobeným vystavení studené vodě během topení. Tyto komplikace se mohou projevit ztrátou vědomí, zástavou dechu, zástavou srdce, hypotermii a šokovým stavem.

Popáleniny

Při popálení chlaďte popáleninu studenou (ne ledovou) vodou po dobu alespoň 10-20 minut. Odstraňte volné oblečení a šperky z postižené oblasti, pokud nejsou přilepené na kůži. Zakryjte popáleninu sterilním obvazem. Nepoužívejte mastné krémy ani masti. Při vážných popáleninách nebo pokud popálenina pokrývá velkou plochu těla, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Hmyzí bodnutí a kousnutí

Odstraňte žihadlo, pokud je stále v kůži. Omyjte postižené místo mýdlem a vodou. Aplikujte chladný obklad pro zmírnění bolesti a otoku. Pokud se objeví alergická reakce (dušnost, otoky, vyrážka), podejte antihistaminikum a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc

Při přisátí klíštěte použijte speciální pinzetu na vytažení, klíště uchopte co nejblíže kůži. Nedoporučuje se kroutit – hrozí uvíznutí kusadel v kůži – ale spíše kývavými pohyby opatrně vytáhnout. Místo kousnutí dezinfikujte a sledujte, jestli se neobjeví výrazné zarudnutí kruhového tvaru. Kruhové zarudnutí může být i na jiném místě než je místo kousnutí. Říká se mu erythema migrans a je to jeden z prvních příznaku boreliózy. V takovém případě navštivte svého praktického lékaře.

Znalost základních postupů první pomoci je neocenitelná, zvláště během letních měsíců, kdy jsme vystaveni vyššímu riziku úrazů a nehod. Ať už jde o úpal, sportovní zranění, tonutí, popáleniny nebo hmyzí bodnutí, správná a rychlá reakce může často rozhodnout o rychlosti zotavení a někdy i o záchraně života

Nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dbejte na bezpečnost, noste ochranné pomůcky a buďte připraveni. S těmito znalostmi můžete strávit léto s klidem a vědomím, že jste připraveni zvládnout jakoukoli situaci, která by mohla nastat.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků