fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi od října do května na přijímačky 👉
Studium LF

Třetí ročník medicíny

Pokračujeme v našem seriálu představování jednotlivých ročníku studia všeobecného lékařství! Nyní nás čeká „třeťák“, pověstný neblaze proslulým dvojbojem – patologie (studentským jazykem „patola“) a patologická fyziologie (známá jako „patfyz“). Třetí ročník však není jen o nich – student si v něm osvojí už mnoho praktických zkušeností, které se s teorií začnou pěkně propojovat – ne nadarmo se říká, že kdo jej úspěšně zvládne, zvládne už s jistotou i zbytek studia…

Třetí ročník medicíny určitě nepatří mezi ty nejlehčí. Čeká vás několik těžkých předmětů, které se však již hodně blíží těm klinickým a jsou navzájem celkem odlišné, takže každý si najde svůj oblíbený. Zároveň vám však jednotlivé vědomosti začnou více zapadat do sebe a začnete uvažovat v souvislostech.

Třeťák je zároveň posledním rokem, kdy máte jednotný rozvrh po celý semestr a předměty máte rozházené po celém dni. Ve čtvrťáku již chodíte do nemocnic, a to pouze dopoledne (čti: vstávání brzo ráno), což někomu vyhovuje více, někomu méně.

V prvním semestru třeťáku vás čeká druhá část mikrobiologie, dále imunologie, a začíná dvousemestrální patologie, patologická fyziologie a propedeutika. Jak jsem psala výše, předměty spolu navzájem souvisí, přináší už mnoho poznatků nutných do praxe, ale zároveň je každý v něčem jiný. Někomu více vyhovuje učit se patologii, tedy memorovat, učit se různé klasifikace nemocí a jejich klinické a histologické obrazy. Někdo naopak upřednostní tzv. „patfyz“, více ho baví učit se mechanismy, principy, jak člověk funguje, které stačí jednou pochopit a člověk si je (většinou :-D) zapamatuje.

Mikrobiologii někdo miloval, někdo ji nemohl vystát. Vedle poznání nejčastějších a nejdůležitějších patogenů, ať už bakterií, virů, hub nebo parazitů, je vrcholem tohoto předmětu dobře se naučit jednotlivé skupiny antibiotik, jejich charakteristiky a klinické využití. Je to dost náročné a máte pocit, že to nikdy nemůžete celé obsáhnout. Tím, že antibiotika budete probírat ještě v mnoha předmětech –  v infekčním lékařství, interně a vlastně všech klinických oborech (také existuje povinně volitelný předmět věnující se pouze klinickému použití antibiotik), osvojíte si je do praxe dobře, nebojte.

Podobně je tomu s imunologií, někoho velmi bavila (podobá se nápadně patfyz), někomu přišla nudná. Je to vlastně shluk různých mechanismů imunitních odpovědí, slov jako jsou cytokiny a interleukiny, interferony a imunoglobulíny… a bůhví čeho ještě. Pokud však základy pochopíte, bude se vám znalost imunologie hodit do všech klinických oborů, především interních, protože imunitní systém je (spolu s centrálním nervovým a endokrinním) jedním z hlavních regulačních systémů našeho těla a zodpovídá za reakce našeho organismu na různou zátěž i léčbu.

Vedle studia teoretických znalostí si vyzkoušíte také mnoho praktického. V mikrobiologii a patologii se naučíte ještě lépe pracovat s mikroskopy, poznávat jednotlivé mikroby, různé patologie lidských tkání; v „patfyz“ se naučíte chirurgickému šití a v propedeutice základy klinického vyšetřování pacientů.

Dozvíte se tedy mnoho zajímavých informací, získáte nové praktické dovednosti a myslím, že se můžete těšit i na skvělé a často vtipné vyučující, kteří vás při vašem studiu podpoří.

Z důvodu obtížnosti tohoto ročníku je dobré průběžně sbírat síly při sportu, dostatečném spánku, sdílení s kamarády. I tak jste však na konci roku pěkně „vyfluslí“ a jste rádi, že máte před sebou zasloužené prázdniny. A kdo by některou ze zkoušek nesplnil, svět se nezboří. Je možnost zkoušku složit až po prázdninách, případně v dalším semestru. Existuje cesta tzv. meziročníku, kdy absolvujete předměty, které nemají v prerekvizitě onen předmět, který jste zatím neukončili, a zbylé předměty dochodíte v dalším ročníku.

Přeji vám všem mnoho sil a nadšení nejen do třetího ročníku!

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků