„Nepřijat(a).“ Obávaná slova, která si nikdo nechce na své obrazovce přečíst. Šok je vystřídán hněvem, poté smutkem, nakonec se dostaví smíření. Zůstává v nás ovšem pocit, že několik měsíců tvrdé práce přišlo naprosto vniveč. Naše čekávání, naděje a motivace jsou touto zprávou takřka ušlapány. Leč se to na první pohled nezdá, může být záporný výsledek přijímacího řízení naopak začátkem mnoha jiných cest, po nichž se nyní máme možnost vydat.
Nepřijetí na vysněnou školu je zcela určitě nepříjemným milníkem, nikdo vám však nebrání zkusit to příští rok znovu. Mnoho současných (i minulých) studentů lékařských fakult se nedostalo přes přijímací řízení na první pokus a nijak to jejich studium neovlivňuje. Statistiky přijímacího řízení na lékařskou fakultu v Olomouci ukazují, že přijato ke studiu bylo přibližně 18 % studentů, kteří konali přijímací zkoušky. Testy jsou neúprosné, konkurence je velká a počet otevřených míst v ročníku omezený. Důležité je nenechat se neúspěchem zastrašit a využít další rok na maximum!
Odvolání
Stejně jako u obdobných rozhodnutí například orgánů státní správy, je možné se proti rozhodnutí ve věci přijímacího řízení odvolat. Tak můžete získat šanci dostat se na školu, jestliže jste nebyli přijati pouze z kapacitních důvodů. Na podání odvolání je vždy stanovená určitá lhůta a forma, které musí být dodrženy, aby vaše odvolání bylo platné. Informace o obojím naleznete na stránkách příslušných fakult, případně v dopisech týkajících se rozhodnutí o přijímacím řízení.
Další právo, které každý uchazeč má, je nahlédnutí do všech materiálů, jenž byly zapojené do rozhodování o přijetí ke studiu. Pro takové nahlížení je obvykle vyhrazen jediný termín a bývá nutné se předem domluvit. Tohoto práva využijte, máte-li opodstatněné podezření, že byl například nějaký příklad na testu špatně formulován – jestliže došlo ze strany univerzity k pochybení, nejspíš nebudete jediní, kdo si bude stěžovat.
Jiný obor?
V ideálním případě jste si během předchozího roku podali nejen jednu přihlášku a máte teď v záloze jiný, příbuzný zdravotnický či přírodovědný obor, na nějž můžete nastoupit třeba úplně bez přijímaček. Nemáte-li tuto možnost, stále je tu naděje v podobě několika programů, kam je možno posílat přihlášky i během prázdnin. Jestliže se přihlásíte na jakýkoliv obor a další rok u přijímaček opět neuspějete, máte stále k dispozici zadní vrátka v podobě zvoleného programu, který budete ukončovat nejspíše už po třech letech studia (na rozdíl od šesti let na medicíně). Nakonec se může stát, že váš „záchranný“ obor zcela překoná vaše očekávání a zalíbí se vám natolik, že už na něm zůstanete až do konce.
Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
Obory: Lékařská elektronika a bioinformatika a další
Termín podání přihlášek: 29. 8. 2021 – mimořádný termín
Více informací na: www.fel.cvut.cz
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Obory: Farmakochemie a medicinální materiály, Chemie, Analýza biologických materiálů, Chemie a technologie ochrany životního prostředí a další
Termín podání přihlášek: 12. 8. 2021 – 2. kolo přijímacího řízení
Více informací na: www.fcht.upce.cz
Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci
Obory: Biofyzika, Aplikovaná fyzika, Aplikovaná chemie, Optika a optoelektronika a další
Termín podání přihlášek: 15. 7. 2021
Více informací na: www.studium.upol.cz
Fakulta technologická UTB ve Zlíně
Obory: Chemie a technologie ochrany životního prostředí, Biomateriály a kosmetika a další
Termín podání přihlášek: 15. 9. 2021
Více informací na: www.ft.utb.cz
Nultý ročník – celoživotní vzdělávání
Pro akademický rok 2021/2022 nabízí Lékařská fakulta Masarykovy univerzity možnost studia prvního ročníku v rámci tzv. Programu celoživotního vzdělávání. Tyto programy jsou určeny pro ty studenty, kteří nebyli přijati pouze z kapacitních důvodů. Jestliže jste neuspěli s odvoláním, dostáváte možnost absolvovat celý první ročník a pokračovat do druhého ročníku, na jehož konci budete však muset splnit všechny předměty 1. ročníku. Během tohoto studia také však nebudete mít status studenta, což znamená, že budete muset platit sociální a zdravotní pojištění. Nevýhodou tohoto programu je tedy celková finanční náročnost – studium si totiž musíte uhradit ve výši přibližně 200 000 Kč na celý akademický rok pro Všeobecné i Zubní lékařství.
Více informací na: www.med.muni.cz
Pomaturitní studium
Nejste-li si jistí volbou správného vysokoškolského oboru, ale stále se chcete připravit na přijímačky v příštím roce, je pomaturitní studium právě pro vás. Tenhle typ studia není tolik formální a náročný, jako studium na vysoké škole a zároveň si v určitých případech ponecháte status studenta.
Výběr z oborů pomaturitního studia je široký – velmi dobré uplatnění mají absolventi jazykových kurzů. Po jejich ukončení obdržíte jazykový certifikát, který se nejen hodí do budoucna – odborná znalost jazyků je v životopise ceněná – ale může vám také pomoct ke složení přijímaček na vysokou školu. Například do Brna na Všeobecné lékařství můžete dostat bonifikaci za certifikát z anglického jazyka úrovně C1 nebo C2 až 6 bodů.
Pokud si po neúspěšných přijímačkách rozmýšlíte, zdali by vůbec bylo studium medicíny pro vás, nabízíme několik termínů Letního kurzu, na němž budete mít možnost vyzkoušet si celou řadu aktivit a dovedností, které na medicíně můžete potkat. Výuka probíhá v malých skupinkách a program je připravován zkušenými lektory. Více informací naleznete bmedic.cz/letni-kurz/.
Gap year
Poslední nabízenou možností je dát si rok pauzu od školy a učení a nedělat nic. Nebo spíše vyzkoušet něco úplně jiného, co jste doposud na střední škole nemohli zažít. Možností je tolik, kolik si dokážete představit – můžete si najít práci, zapojit se do dobrovolnických činností, vyrazit do zahraničí na stáž nebo cokoliv jiného. V zahraničí je koncept „gap year“ patřičně známější a rozšířenější než u nás, ovšem výhody z něj plynoucí jsou všude stejné.
Gap year vám dává možnost odpočinout si, poznat nové části světa, nové lidi, vytvořit skvělé vzpomínky, zažít úžasné věci a třeba i popřemýšlet, čeho v životě chceme dosáhnout. Možná někde během těch dvanácti měsíců dospějete k názoru, že nakonec medicína nebyla ta správná volba a vaše cesta se bude ubírat úplně jiným směrem.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu, nezapomeňte si tyto prázdniny pořádně užít – říká se, že jsou nejdelší a hlavně poslední.
Náhledový obrázek: Jesús Rodríguez
Chceš si zkusit jak to bude na přijímačkách vypadat?
Podívej se na naší nabídku modelových přijímaček.
Online i prezenční termíny pro lékařské fakulty najdeš ZDE