Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Moje pocity byly smíšené, netušila jsem, do čeho přesně jdu a jak to budu zvládat. Nyní, po roce skutečného studia, bych ti ráda předala své dojmy a poznatky.
Do nové životní etapy vykročte s nadšením
Vysokoškolská cesta započala zářijovým zápisem, který se konal přímo na fakultě. Na tomto zápisu bylo pro mě tolik nových informací, zejména organizačních, že jsem takřka nevěděla, “která bije“. Například co se školního systému týče, co se týká rozvrhu, jak a kdy si zapsat předměty. Ta změna po střední škole, kdy jste zvyklí, že nad sebou máte třídního učitele, který vám vždy předá veškeré informace dopodrobna, je asi největší.
Nezůstávej stát bokem
Jak to všechno hladce zvládnout? Klíčovým momentem je najít si kamarády z ročníku, kterých se můžeš na cokoliv zeptat. Pokud patříš k introvertům, žádnou obavu. Tento krok za tebe udělají starší spolužáci, kteří ještě před začátkem prvního semestru vytvoří na messengeru skupinu, do které tě automaticky zařadí. Tím se dostaneš k důležitým informacím.
Velkou vzpruhou v návalu všeho nového byl adaptační kurz organizovaný lékařskou fakultou. Po třech společně strávených dnech jsme přestali být skupinou lidí, kteří se nikdy neviděli a neznají se, a stali se partou, jejímž cílem je se vzájemně povzbudit.
Doufám, že to nebyla výjimka jen našeho ročníku, ale našla jsem si spoustu skvělých nových kamarádů a lidí, kteří mi vždy poradí nebo pomůžou.
S jakými předměty se setkáš?
A teď už ke studiu prvního ročníku podrobněji. V zimním semestru tě čeká anatomie, chemie, biologie, biofyzika, angličtina, vědecký seminář a latina.
Každá přednáška je zajímavá, ale není povinná. Připrav se na dlouhé přednáškové bloky, klidně i na tři přednášky hned po sobě s desetiminutovými pauzami.
Chemie
Zahrnuje přednášky a cvičení, která jsou povinná. Zkouška z chemie je formou testu, ten tě čeká v zimním semestru. Probírá se v podstatě látka, kterou znáš ze střední (anorganika, organika, příklady), ale vše je obsáhlejší. Na test se naučíš nejlépe z prezentací, které vyučující posílá.
Biologie
I v biologii jsou povinná cvičení a přednášky. Zkoušku z biologie budeš mít v zimním i v letním semestru. V každém semestru tento předmět učí jiní vyučující a věnují se odlišným tématům. Obě zkoušky jsou formou testu.
Biofyzika
Biofyzika tě provází celý rok, každopádně zkouška je až v letním semestru. V zimním semestru ti k úspěšnému zápočtu pomůže požadovaná docházka a odevzdávání protokolů ze cvičení. V letním semestru je to nejen odevzdávání protokolů, ale také zkouška. Zkouška se skládá ze dvou částí: on-line testu a druhé části ve formě tahání si tzv. tripletu. Losuješ si tři otázky z obou semestrů, odpovědi píšeš na papír, který odevzdáváš.
Angličtina
Angličtina probíhá celý rok formou cvičení. Na cvičeních se probírá látka z online materiálů, které máte od vyučující a slouží i jako materiály pro zvládnutí testů a následné zkoušky. Zkouška je ústní.
Vědecký seminář
Tento předmět vás bude provázet celým studiem, v každém semestru odevzdáváte práci na vámi zvolené téma. Práci můžeš psát samostatně, nebo ve dvojici s kamarádem.
Anatomie
A nyní ten největší strašák prváku – anatomie. Anatomie pro tebe bude největší šok, stejně jako pro všechny ostatní, včetně mě. Je to náročná zkouška. Každý týden máte tříhodinová cvičení, kde postupně probíráte tělo člověka a každý týden jsou přednášky.
Tématy zimního semestru jsou hlavně svaly, kosti celého těla, cévy a nervy horních a dolních končetin. Tématem letního semestru jsou cévy a nervy zbytku těla, organologie a neuroanatomie. Anatomie zahrnuje v obou semestrech povinné pitevní bloky (vždy po celý týden) zakončené praktickou popitevní zkouškou.
V letním semestru je z anatomie ústní zkouška. Zkoušce předchází zápočtový test, který se píše on-line. Pokud zvládneš test, máš udělený zápočet a můžeš pokračovat ke zkoušce, kde si „taháš“ tři otázky ze tří okruhů – pohybovky, orgánovky a neuroanatomie.
Nevěš však hlavu, zvládnout se to dá. Důležité je se učit od začátku, průběžně. Počítej s tím, že všechno neudržíš v hlavě hned a budeš zapomínat. Na zkoušku si stejně budeš muset vše zopakovat.
Teď něco málo k materiálům na učení se na zkoušku z anatomie. Každému vyhovuje něco jiného a je důležité si přijít na to, co ti sedí. K učení doporučuji trojdílnou (a velmi obsáhlou) Anatomii od Radomíra Číháka. Mně osobně vyhovovalo se učit z Memorixu anatomie a na neuroanatomii jsem se učila ze skript Neuroanatomie vydané LF v Hradci Králové. Moc mi také pomáhaly online přednášky profesora Kachlíka dostupné na YouTube. Jen si je nenechávejte až na zkouškové období, trvají totiž klidně i 3 hodiny.
Co se letního semestru týče, přibude ti histologie a biostatistika.
Histologie
Z histologie skládáš zkoušku až v zimním semestru v 2.ročníku.
Biostatistika
Biostatistika je předmět, ze kterého budeš mít cvičení vždy každý druhý týden. Jedná se čistě o práci s excelem na počítači. Celý předmět završíš zkouškou, která probíhá na počítačích ve škole.
Latina
Polovina prváků má zkoušku z latiny v zimním a druhá polovina v letním semestru. Letní semestr je kvůli anatomii náročnější, pokud to jen trochu půjde, pokus se splnit zkoušku z tohoto předmětu po domluvě s vyučující co nejdříve, tedy v zimním semestru.
Pokudmáš nyní pocit, že je toho na tebe hodně, věř, že bude hůř. Na druhé straně však získáš nejen nové kamarády, ale i profesní vzory, kteří v tobě probudí lásku k medicíně. Prázdniny po úspěšné zkoušce anatomie si vychutnáš možná kratší dobu, ale stojí 100x víc za to v porovnání s dřívějšími prázdninami.
Na medicínu do Ostravy Vám pomůžeme v celoročním přípravném kurzu v prezenční i online variantě. Pokud máš čas a chuť se připravovat opravdu intenzivně, jednoznačně sáhni po pomaturitním přípravném kurzu.