Jasně, už ze školky všichni víme, že bychom si měli zuby čistit zhruba minutu alespoň dvakrát denně. Ale děláš to správně? Přečti si, co všechno k tomu potřebuješ a jak s čím zacházet.
Je velmi vhodné si zuby vyčistit po každém jídle a odstranit jeho zbytky z povrchu zubů. Pro čištění zubů je nejlepší použít zubní kartáček. Ideální doba čištění zubů je 30 sekund až 1 minuta. Výsledkem by mělo být odstranění zbytků jídla a tím snížit tvorbu plaku.
Odstranění plaku
Důkladné čištění bys měl provádět dvakrát denně (ráno, večer). Zde je už vhodné použít větší množství pomůcek, které ti umožní odstranit plak i z hůře přístupných prostor.
Zubní kartáček, jeho správným pohybem odstraníš nečistoty z orální = vnitřní, vestibulární = vnější strany a okluzní = vrchní strany. Při výběru je důležité dívat se na počet štětit, jejich střih a množství. Př. vhodný kartáček má okolo 5000 vláken, která jsou rovně střižená a měkká.
Mezizubní kartáček, jsou svým tvarem a velikosti individuálně uzpůsobené mezizubním prostorám. Běžným kartáčkem nelze tyto místa vyčistit. Velmi často se při začátku používání mezizubních kartáčků dostavuje krvácení. To proto, že máš v dásních zánět, který vznikl nečištěním mezizubních prostor. Vydrž zhruba týden a krvácení přejde.
Jak správně vybrat velikost? Pokud si nevíš rady, tak ti tvoje zubní lékařka nebo hygienistka poradí. Zde máš alespoň pár rad, jak si mezizubák vybrat.
- Velikost – častou chybou je, že pacienti si vybírají moc tenké kartáčky. Ty se jim lépe do prostoru zavádí, ale nevyčistí prostor kompletně. Většinou jsou pacienti překvapeni právě velikostí.
- Technika – důvodem proč větší kartáček nemůžeš do daného prostoru dostat, je, že ho zavádíš rovně. Kartáček by měl být pod úhlem a při zavádění bys měl dělat lehké vibrační pohyby.
Dentální nit, doplní mezizubní kartáček, zejména v prostorech, kam se kartáček nedostane. Vlákno zaváděj opatrně pilovitým pohybem a kontrolovaně fixuj, abys nezranil dásně. Až se dostaneš pod bod kontaktu zubů, přilož vlákno k jednomu zubu a zajeď po dáseň. Následně stíravým pohybem přijedeš směrem nahoru. To samé provedeš i u plošky zubu. Na českém trhu se můžeš setkat se dvěma variantami. Snazší úchop umožňuje zubní nitě s držákem a druhou variantou je obyčejné vlákno.
Důležité je věnovat čištění dostatečný čas. Optimální doba je 3 až 5 minut, avšak při použití všech pomůcek může čištění trvat až 10 minut. Výsledkem by mělo být odstranění plaku ze všech prostor a plošek zubů.
Techniky čištění
Úlohy čištění chrupu mohou být prováděny různými metodami, které se vybírají individuálně s ohledem na potřeby pacienta a stav jeho chrupu. Některé z těchto metod jsou:
Horizontální metoda: Technice čištění kdy se zubní kartáček pohybuje horizontálně dopředu a dozadu, směřujíce vlákna kolmo k povrchu zubu. Tato metoda je neefektivní a může poškodit zubní tkáně i parodont. Je vhodná pouze pro čištění okluzních ploch zubů.
Krouživá metoda: Tato metoda se provádí krouživými pohyby vestibulárně v obou zubních obloucích současně, při postavení řezáků hrana na hranu. Vlákna kartáčku směřují kolmo k povrchu zubu. Tato metoda je vhodná zejména pro malé dětí.
Stírací metoda/“od červeného k bílému“: Principem je přiložení vláken kartáčku pod úhlem 30 – 45° k dlouhé ose zubu na připojenou dáseň a jejich posun směrem k okluzi/incizi za současného otáčení kartáčku. Pohyb se opakuje pro každý segment pokrytý hlavou kartáčku. Tato metoda se používá u zdravého parodontu.
Bassova metoda: Při této metodě se pracovní část zubního kartáčku přiloží pod úhlem 30 – 45° tak, aby vlákna směřovala do gingiválního sulku. Následují drobné krouživé pohyby podél obou zubních oblouků. Ve frontálním úseku je třeba orientovat kartáček vertikálně. Tato metoda je vhodná pro klienty se zdravým i nemocným parodontem.