Studium LF

Bydlení v Brně – byt, nebo koleje?

V dnešním článku se budeme zabývat praktičtější záležitostí. Představte si, že jste úspěšně složili přijímací zkoušky na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, zapsali jste se zde ke studiu, imatrikulací oficiálně vstoupili do řad jejích studentů a najednou – se vám mění život. Většina z vás změní své bydliště, přičemž v novém nyní budete trávit většinu dnů v týdnu. Ale kam se uchýlit? Kde mi bude lépe během studia (nejen) medicíny? A kdy to vše začít řešit?

Určitě co nejdříve – klidně již nyní. Je to tak jako se vším; v případě, že by vám nevyšly prvotní plány, budete mít případně čas zajistit si nějakou alternativu.

Teď už ale pojďme na nejdůležitější otázku: zvolit byt, nebo koleje?

Je jasné, že obě varianty mají svá pro a proti. Každému vyhovuje trošku něco jiného a univerzální doporučení pro všechny podat nelze. Pokusíme se zde ale shrnout jak hlavní výhody, tak i nevýhody obou variant, které zatíženým touto otázkou mohou při jejím rozřešení pomoci.

Kolej

V případě bydlení na koleji máte opravdu možnost poznat to, co ve známých „Básnících“. Totiž široký kolektiv, který se může po večerech scházet, povídat si, ale také se společně učit. Na kolejích se naučíte ohleduplnosti a asertivitě; naučíte se oslovovat své sousedy v případě, že by vás rušili při spánku, a zároveň budete ohleduplní i vy k nim a nebudete si třeba v pět ráno dělat v mixéru pomerančový džus.

Kolejí je v Brně mnoho, a to jak v centru města, tak na jeho okraji. Studenti medicíny obývají různé koleje, ale většina z nich bydlí na kolejích Vinařská, odkud je dobrý spoj k Univerzitnímu kampusu i Fakultní nemocnici Bohunice. Při kolejích jsou také zřízeny menzy, které můžete ke stravování využít. Samozřejmě je ale i tak na pokojích koleje k dispozici kuchyňka. Více o jednotlivých kolejích, volných místech a ceníku najdete na těchto stránkách: skm.muni.cz/kolej.

Byt

Na bytě bývá společně většinou méně lidí. Začíná to od počtu 3-4, ale může vás být i osm. Můžete sdílet pokoj s jednou či dvěma osobami, ale můžete mít místnost i sami pro sebe. To je samozřejmě dražší varianta. Tím, že je vás na bytě méně, však mohou vznikat pevnější vztahy.

Důležité je si také uvědomit, jestli chci bydlet s mediky, nebo se studenty jiných oborů. V případě, že si vyberu mediky, tak vždy bude na bytě někdo, kdo mi je schopen pomoct s výběrem skript nebo s vysvětlením obtížné látky. Bude tam někdo, kdo mi porozumí, až budu mít úzkost z náročného studia a povzbudí mě (myslím, že všichni si tím nejen na začátku studia projdou). Na druhou stranu bude medicína asi nejčastější téma konverzace a všude po zdech budou viset plakáty s kostrou nebo údaji o krevním tlaku. Nejspíš tam také nebudou každodenní večírky, ale spíš „klid na učení“. Pokud si zvolíte za spolubydlící studenty z jiných oborů, máte možnost nahlédnout i mimo medicínu, k dalších zajímavých disciplínám. Atmosféra na bytě bude nejspíš uvolněnější a párty se mohou táhnout až do noci. Nicméně pamatujte na to, že medik (hlavně od čtvrtého ročníku výš) vstává každý ráno mezi šestou a půl sedmou. 😀

Ceny pronájmu bytů nejsou v Brně zrovna nejnižší, ovšem když se rozpočítají mezi jednotlivé obyvatele bytu, vyjde cena nájmu velmi podobně jako na kolejích. Dají se sehnat skromnější pronájmy od 2 500 Kč na osobu; v případě, že budete chtít vlastní pokoj, ceny začínají zhruba na 4 500 Kč. Není snadné sehnat pronájem celého bytu, spíš se nabízí jednotlivé pokoje. Určitě se můžete už nyní přihlásit na tyto facebookové skupiny a orientačně si nabídky prohlédnout: facebook.com/groups/BrnoBydleni/ nebo facebook.com/groups/436347899843801/.

Všechny zmíněné výhody a nevýhody bydlení na koleji či na bytě shrnuje závěrečná tabulka.

Přeji vám šťastný výběr místa k studentskému životu a fajnové spolubydlící.

KolejeByt
Bude tam víc rušno, bude se toho víc dítBude tam spíš klidněji, větší soukromí
Na kolejích je k dispozici menzaBudu si muset vařit sám nebo chodit do menzy na kampusu
Budu bydlet v 2-3 lůžkových pokojíchMohu mít i samostatný pokoj
Můžu potkat širší okruh lidíMéně lidí ve společném bydlení
Některé koleje jsou opravdu levnéI privát se dá najít za velmi dobré peníze
Koleje Vinařská mají dobrý spoj do kampusu i všech nemocnicByty mohou být dost na periferii a dopravní spoje horší
Některé prostory mohou být společné (není pravidlem)Vlastní, ale sdílené kuchyňské spotřebiče, WC… na různě velkých bytech

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


  Další zajímavosti

  Je důležité mít všechny zkoušky na A?

  Mnohí z nás už od základnej školy vynikali v učení. Posielali nás na rôzne olympiády a súťaže, kde sme mohli ukázať, akí dobrí naozaj sme. Rodičia na nás boli pyšní, učitelia nám vraveli, ako ďaleko to raz dotiahneme. Možno aj to čiastočne prispelo k myšlienke, že by sa z nás raz mohli stať úspešní študenti na vysokej škole. Ako […]

  Medicína = žiaden sociálny život?

  Veta, ktorú si vypočuje minimálne raz za život každý študent cieliaci na medicínu. „Uvedomuješ si, že celých 5 či 6 rokov budeš žiť len pre školu?“ alebo ,,Si ochotná sedieť každý deň nad knižkami a nikdy nezažiť radosť vysokoškolského párty života?“ boli vety, ktoré sa každodenne opakovali z okolia mojich blízkych i od úplne neznámych ľudí. Paradoxne, hlavne […]

  Více článků