Přestože je ve zdravotnictví nejvíce skloňovanou pozicí lékař nebo zdravotní sestra, do týmu odborníků, kteří se starají o komplexní léčbu pacienta, patří kromě jiných i fyzioterapeut. V dnešní medicíně je fyzioterapie nezbytnou součástí léčby veškerých chorob pohybového aparátu, rehabilitačních procesů, ale také prevence civilizačních onemocnění. Coby fyzioterapeut se můžeš uplatnit v široké škále oborů, která pokrývá všechny věkové skupiny pacientů a můžeš působit jak v nemocnici, tak v soukromé sféře.
O co ve fyzioterapii jde?
Obor fyzioterapie je bakalářský studijní program, ve kterém získáš znalosti o fungování lidského těla, o patologiích, které u tvých budoucích pacientů mohou nastat a v neposlední řadě se blíže seznámíš s jednotlivými obory medicíny, ve kterých se následně můžeš jako fyzioterapeut uplatnit.
Jaké budeš mít kompetence?
Jako absolvent oboru fyzioterapie jsi kompetentní k poskytování úkonů, které fyzioterapie zahrnuje a to bez dohledu staršího kolegy. Na rozdíl od lékařů tě nebude čekat postgraduální vzdělávání a atestace, které bys musel splnit, abys mohl pracovat sám za sebe. Určitě to ale neznamená, že by titulem vzdělávání skončilo. Tady platí stejně jako u lékařů, že tě bude čekat celoživotní vzdělávání v problematikách tvého oboru.
A co tedy s titulem můžeš dělat? V rámci fyzioterapie je hlavním cílem ulevit pacientovi od jeho problému pomocí správného zapojení pohybového aparátu. Občas tak vzniká mylný úzus, že fyzioterapie je jen o spravování bolestivých zad, rozhýbání kloubů po operacích nebo napravení chybného držení těla. Tohle všechno fyzioterapeut umí vyřešit, ale umí toho o mnoho víc. Dokážeš ulevit například od chronických závratí, bolestí hlavy, nebo třeba pomoci s příznaky syndromu karpálního tunelu (brnění rukou v důsledku útlaku nervů).
Kde se můžeš jako fyzioterapeut uplatnit?
Fyzioterapie je obor, který je možný provozovat jak v nemocnici, tak ambulantně. V nemocnici se uplatníš v rámci mnohých chirurgických oborů, kde je třeba pacienty po operačních výkonech “rozhýbat”, ale třeba také u neurologických nebo geriatrických pacientů.
V ambulantní sféře se můžeš specializovat například na fyzioterapii vývoje dítěte, ale také na jakoukoli problematiku z fyzioterapie dospělých (bolesti hlavy, neurologické obtíže, chybné držení těla apod.). Častá je práce se sportovci, kde se můžeš věnovat jak prevenci, tak řešení akutních stavů.
Kde a jak můžeš studovat?
Po ukončení bakalářského oboru můžeš pokračovat na magisterské obory, kde se dále specializuješ v konkrétních oblastech fyzioterapie. Můžeš se zaměřit například na fyzioterapii v ortopedii, chirurgii a traumatologii, na fyzioterapii psychomotorického vývoje u dětí nebo na gynekologickou fyzioterapii.
Obor fyzioterapie můžeš studovat na pěti lékařských fakultách v ČR:
- 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (Praha)
- 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (Praha)
- 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (Praha)
- Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (Brno)
- Lékařská fakulta Ostravské univerzity (Ostrava)
Mimo lékařských fakult nabízí studium fyzioterapie:
- Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (Praha)
- Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT (Kladno)
- Zdravotně sociální fakulta Jihočeská univerzita (České Budějovice)
- Fakulta zdravotních studií Západočeské univerzity (Plzeň)
- Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity (Brno)
- Fakulta zdravotnických věd Univerzity Palackého (Olomouc)
- Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého (Olomouc)
- Fakulta zdravotních studií Jana Evengelisty Purkyně (Ústí nad Labem)
- Vysoká škola zdravotnická (Praha – soukromá)
Jaké přijímačky tě čekají?
Vytvořili jsme pro tebe jednoduchý přehled všech fakult, kde můžeš fyzioterapii studovat a jaké přijímací zkoušky tě čekají:
Lékařské fakulty

Nelékařské fakulty

*BIO – biologie, FYZ – fyzika, CHEM – chemie, PSYCH – psychologie
Jak se připravit na přijímačky?
Teď už víš, že přijímačky na tento obor se liší v závislosti na konkrétní fakultě. Pokud nechceš přípravu podcenit, mrkni na naše přípravné kurzy. Vyber si ten, který ti bude nejvíce sedět dle typu přijímaček na fakultu, kam se hlásíš. Kdyby sis nevěděl s výběrem radu, neváhej nás kontaktovat.
Hodně štěstí při učení a přijímaček!