Láká tě představa studovat na nejstarší a největší lékařské fakultě v Česku? Říkáš si, jaké by to bylo studovat v hlavním městě? Tak si pojď přečíst pár postřehů, jak probíhaly přijímačky na 1. lékařskou v Praze minulý rok, a zjistit informace, jak to bude vypadat tentokrát. ?
Podávání přihlášek
Podat přihlášku ke studiu na 1. lékařskou fakultu pro obory Všeobecné a Zubní lékařství je možné do 28. února 2021. Přihláška se podává elektronicky, poplatek činí 820 Kč. Přijímací řízení je jednokolové a koná se 16. června 2021. V případě, že by se vám přijímačky s něčím kryly nebo jste třeba byli nemocní, je možné si zažádat o náhradní termín, který je 25. června.
Přijímací zkouška
Přijímací zkouška se skládá ze tří testů – tak jako na jiných lékařských fakultách z fyziky, chemie a biologie. Každá otázka je hodnocena jedním bodem a u otázek v testu může být jedna nebo více správných odpovědí. Bod dostaneš pouze za zcela správně zodpovězenou otázku, za špatné odpovědi se body nestrhávají. Za každý test můžeš dostat až 70 bodů, tedy maximální počet získaných bodů z testů je 210.
Ještě než půjdeš psát přijímačky, nezapomeň si zažádat o bonifikace, kterými „Jednička“ rozhodně nešetří. Celkem můžeš získat až 60 bodů, což vydá skoro za jeden test. Bonifikace se udělují za olympiády a matematiku. Pokud máš z matematiky na koncových vysvědčeních z 1., 2., 3. a z pololetí 4. ročníku jedničku nebo nejhůře dvojku, tak ti fakulta přičte k celkovému výsledku 30 bodů. Tuto bonifikaci můžeš získat taktéž složením zkoušky Matematika+ s hodnocením výborně nebo chvalitebně. Dalších 30 bodů ti fakulta ráda přičte za úspěchy v krajském kole olympiád z matematiky, fyziky, chemie nebo biologie. Když tedy sečteme všechny body za testy a bonifikace, tak můžeš dosáhnout bodového výsledku až 270 bodů.
Co se týče časové dotace, tak na 1. lékařské fakultě se píší ty nejdéle trvající přijímačky ze všech lékařských fakult, které u nás máme. Začíná se fyzikou, na kterou dostanete 120 minut. Po třicetiminutové pauze se píše chemie, na kterou máte taky 120 minut. Po další třicetiminutové pauze se celý maraton zakončuje biologií, na kterou máte 90 minut. Při psaní testu je dobré počítat s tím, že cca 10 minut vždy strávíte přepisováním správných odpovědí do záznamového archu, a podle toho si hlídat čas.
Statistika
Co se týče statistik, tak v minulém roce přihlášku na obor Všeobecné lékařství podalo 3 037 uchazečů; z toho bylo přijato ke studiu 984 lidí. Na Zubní lékařství se pak hlásilo 862 studentů a rozhodnutí o přijetí obdrželo 62. Bodová hranice pro přijetí se v prvním kole na oboru Všeobecné lékařství dostala na hranici 126 bodů. Jelikož se ještě studenti dobírali, tak hranice spadla na 100 bodů. Na Zubní lékařství bylo zapotřebí dosáhnout bodové hranice 160 bodů.
Můj pohled
Přijímačky na 1. lékařskou byly asi nejvíce vyčerpávající přijímačky, které jsem psala. Začínali jsme v osm hodin ráno a končili až kolem čtyř hodin odpoledne.
Začínali jsme fyzikou. Test se dal ve stanoveném čase v pohodě zvládnout. Co se týče témat, která se na těchto přijímačkách objevovala, tak nejvíce mi v paměti utkvěly tyto následující… První otázky se týkaly jednotek SI a jejich převodů, další otázky se týkaly volného pádu, matematického kyvadla, pohybu po kružnici a dynamiky hmotného bodu. Nejvíce se tu však objevovaly příklady na elektrické pole a elektrický proud a s těmito tématy spojené příklady, hlavně na kondenzátory. Co si pamatuji, tak na žádné jiné téma nepadlo tolik otázek jako na tato dvě. Je však možné, že to tak bylo jen v našem testu – další roky to asi může být docela jinak. Při testech je dobré si dávat pozor na slovíčkaření. Bylo také trochu matoucí, že u početních příkladů se objevovalo více správných odpovědí.
Po přestávce jsme pokračovali chemií. První otázky byly věnovány chemickým výpočtům. Překvapil mě větší počet otázek na anorganickou chemii, dále také na aminokyseliny.
Posledním testem byla biologie, zde jsem měla otázky jak na člověka a genetiku, tak na rostliny, vznik a vývoj Země nebo oběhovou soustavu živočichů.

Pro lepší přípravu a procvičení témat fakulta vydává modelové otázky, které rozhodně doporučuji si projít. Na burzách a internetu jsou pořád k sehnání i staré modelové otázky z roku 2011, které vám poslouží k ještě lepšímu procvičení; na přijímačkách se z nich stále nějaké ty otázky objevují. U přijímaček není povoleno používaní kalkulačky a matematické tabulky, takže doporučuji se i doma při přípravě bez těchto pomůcek obejít.
Přijímačky pohledem ostatních studentů
Domča
Tím, že jsem přijímačky psala na 1. LF už podruhé, tak jsem tak nějak věděla, do čeho jdu. 1. LF má své specifické testy, které jsou tvořeny z fakultních modelovek. Jako největší problém u psaní těchto přijímaček vidím to, že jsou formou multiple choice a správných odpovědí může být tedy více. A některé otázky jsou vyloženě o slovíčkaření.
Natka
Takže moje dojmy z prímačiek na 1. LF:
- Príliš dĺhé pauzy medzi testami.
- Netreba podceniť biológiu (hlavne živočíchy a rastliny).
- Personál bol veľmi milý.
- Ďalšie veľké plus bolo to, že výsledky prišli hneď na další deň.
Šimon
Přijímačky na „Jedničku“ vychází z modelovek, které fakulta vydává. Takže je dobré se na přijímačky připravovat z nich. Přijímačky se píší strašně dlouho, takže je dobré se na to připravit a noc před nimi moc neponocovat. Při testu je dobré si dávat pozor na slovíčkaření a naučit se do biologie i rostliny.
Závěrem
I když s blížícími se přijímačkami a maturitou přibývá povinností, zatímco sil spíše ubývá, a současná situace k motivaci nepřispívá, tak není důvod smutnět. Na přípravu je ještě dostatek času a všechno se dá zvládnout. Já jsem se připravovala způsobem, že jsem si za každou naučenou maturitní otázkou prošla příklady z modelovek a jako student Bmedic kurzů pročítala výukové materiály. Úsilí a píle se vyplatily a já teď můžu na svojí vysněné fakultě studovat. ? Přeji i Vám mnoho štěstí nejen v přijímačkách!
Chceš si zkusit jak vypadají přijímačky na 1. LF UK?
Podívej se na naší nabídku modelových přijímaček. Online i prezenční termíny pro lékařské fakulty najdeš ZDE