3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze mezi ostatními lékařskými fakultami v mnohém vyniká. Speciálním přístupem k výuce, možnostmi studentů i řadou různých aktivit provozovaných v rámci fakulty. V našem článku najdete důležité informace nejen o přijímacím řízení, jak se něj připravit, ale také o fakultě, prvním roce medicíny či zkušenosti našeho studenta.
O fakultě
3. lékařská fakulta UK se v mnoha ohledech zásadně odlišuje od ostatních škol svého oboru. Nejvýraznější je reformovaný způsob výuky – ta je více zaměřena na praktické dovednosti, schopnost logického uvažování, „soft skills“, komunikační dovednosti a podobně. Někdy se říká, že medici z ostatních fakult mají všechno nabiflované odshora dolů, ale komunikace s pacientem někdy vázne, zatímco studenti 3. LF někdy možná pokulhávají ve znalostech, zato jsou schopni empatické komunikace s pacientem, se kterým se během studia setkají již v 1. ročníku.
Pro ilustraci modernizovaného stylu výuky může posloužit fakt, že v prváku se zdejší medici vůbec neučí anatomii, jakousi alfu a omegu, noční můru a někdy jediného kamaráda během celého prvního ročníku na většině lékařských škol. Namísto toho jsou hlavním předmětem Buněčné základy medicíny. O těle se tak začnete učit od jeho nejzákladnější stavební a funkční jednotky, kterou je buňka.
Velmi mě při prohlížení sylabu překvapila také široká nabídka volitelných předmětů, a to také již v prvním ročníku, které naleznete zde.
Na fakultě působí celá řada spolků, ten tradiční, většinou nazývaný „spolek mediků“, se zde jmenuje Trimed. Pořádá mnoho zajímavých aktivit – prostřednictvím něj například každý rok několik studentů 4.-6. ročníku vyjede na měsíc na stáž do české nemocnice Itibo v africké Keni. Více naleznete na webových stránkách spolku.
Lékařské obory, které zde lze studovat:
Další obory, které lze na 3. LF studovat:
Přijímací řízení
Důležité termíny
- Podání přihlášky: do 28. 2. 2025
- 1. kolo přijímací zkoušky: 4. 6. 2025
- 2. kolo přijímací zkoušky: 5. 6. a 6. 6. 2025
- Náhradní termín: 25. 6. 2025
Zkouška je dvoukolová: první kolo tvoří písemný test a v druhém kole tě čeká ústní pohovor. V akademickém roce 2025/2026 je předpokládaný počet přijatých studentů 211.
1. kolo – písemný test
Písemný test se skládá celkem z 90 otázek z biologie, fyziky a chemie. Z každého předmětu 30 otázek. Ze čtyř možností je vždy jen jedna správná odpověď. Maximální získaný počet bodů je 90. Zkoušky se nekonají v prostorách fakulty, ale v budově Kongresového centra Praha.
Časový limit pro složení testu je 180 minut. Času budeš mít tedy hodně, a to i z toho důvodu, že je zakázáno používat jakékoliv pomůcky jako kalkulačku, tabulky, hodinky.
Děkan každý rok stanoví spodní bodovou hranici dle výsledků prvního kola přijímacího řízení tak, aby do druhého kola postoupilo minimálně 550 uchazečů.
2. kolo – ústní pohovor
Hlavní částí ústního pohovoru je interpretace populárně vědeckého textu. Po příchodu dostaneš čas na seznámení se s textem a poté přejdete na samotný pohovor trvající přibližně 15 minut. Během tohoto času se tě budou ptát na danou problematiku popsanou v textu. Na závěr přijdou otázky na všeobecný rozhled, především na zdravotnictví. Můžou to být otázky jako: Kdo je současný ministr zdravotnictví?, Jak funguje fakultní nemocnice? nebo tvůj názor na řešení problému přepracovanosti a nedostatku lékařů či sester.
V ústní části budou hodnotit tvoje schopnosti, nikoliv faktografické znalosti. Hodnotí se komunikační dovednosti, schopnost úsudku, orientace v textu, řešení problémů, rozvaha a názory. Zkoušející se rádi ptají na rozporuplná témata jako je eutanázie, trest smrti nebo potraty. Zde se doporučuji držet názorů v souladu s lékařskou etikou, i když komise ráda uslyší i odlišný názor, pokud jej dostatečně odůvodníš a opřeš o racionální argumenty.
Dobře si promysli a připrav odpověď na otázku: Proč chceš studovat medicínu? Zní to banálně, ale je dobré si na pohovor připravit více neotřelou odpověď, než třeba to, že tě baví pomáhat lidem. Zkoušející komise takových odpovědí slyší mnoho, proto ti to může snižovat možnost úspěchu.
Interpretací odborného textu můžeš získat až 25 bodů, v druhé části potom 37 bodů, celkově tedy 62 bodů.
Můžu mít u sebe nějaké pomůcky u testu?
Jak již bylo řečeno, kalkulačka nebo jiné pomůcky (fyzikálně-chemické tabulky, periodické tabulky prvků apod.) nejsou povoleny. Což by nebylo tak hrozné, kdyby tomu odpovídalo i zadání příkladů. Tohle ti tvůrci testů úplně neusnadní. Místo „kulatých čísel“, která by šla snadno spočítat z hlavy, se setkáš s přesnými hodnotami. Třeba gravitační zrychlení si nevystačí se zaokrouhlením na 10 m.s-2,počítat budeš s přesnější hodnotou 9, 81. Stejně tak atmosférický tlak se bere hodnota 101 325 Pa, nikoli zaokrouhlení na 100 kPa. Zdá se, že cílem není jen ověřit tvé znalosti, ale ukázat schopnost přesného ručního počítání.
Přijímací řízení v číslech (2024)
V roce 2024 se na obor Všeobecné lékařství hlásilo 2324 uchazečů. Do druhého kola postoupilo 696 uchazečů, kteří získali nejméně 55 bodů. Tato bodová hranice byla stejná jako v letech 2022 a 2023. Po druhém kole bylo přijato 237 uchazečů, kteří splnili minimální celkový počet 121 bodů.
Má cenu podávat odvolání?
Podle informací uvedených na webu fakulty podání odvolání proti nepřijetí nesouvisí s případným doplňovacím řízením (dodatečné posunutí bodové hranice přijetí, většinou po zápisu ke studiu, kdy se zapisuje méně lidí, než kolik bylo přijato – tento rozdíl fakulta vykompenzuje dodatečným přijetím pár desítek uchazečů „pod čarou“). Jinými slovy, odvolání není nutné podávat – v rámci doplňovacího řízení se počítá se všemi uchazeči. Pokud jste se tak třeba ocitli o jeden dva body pod hranicí, s největší pravděpodobností budete dodatečně přijati, a to i bez nutnosti podávat odvolání.
Přijetí bez přijímací zkoušky
Na fakultu je možné dostat se bez přijímaček, umožněno to je 50 nejlepším uchazečům (podle prospěchu).
Podmínky jsou následující (musí být splněny současně – nestačí tedy jen dobrý průměr známek):
- Průměr ze středoškolských vysvědčení (1.-3. ročník koncové vysvědčení, ze 4. ročníku pololetní vysvědčení) musí být menší nebo roven 1,20
- Dále musíte splňovat jednu z dalších podmínek (umístění v průběhu posledních 4 let studia):
- umístění do 3. místa v krajském kole předmětové olympiády nebo soutěže SOČ
- umístění do 5. místa v celostátním kole předmětové olympiády nebo soutěže SOČ
- umístění do 7. místa na mezinárodních soutěžích
- umístění do 3. místa na celostátních uměleckých soutěžích
- umístění do 5. místa z mistrovství ČR, Evropy a světa ve sportu
- poslední podmínka je vcelku nevšední: splní ji uchazeč, který byl odměněn za hrdinský čin, a to prezidentem republiky, Parlamentem ČR, jinými orgány státu jako Policií ČR, HZS ČR apod., ČČK, Olympijským výborem atd.
- Poslední podmínkou je absolvování předmětů biologie, chemie a fyzika v posledních dvou letech SŠ studia a přitom z nich nebýt hodnocen hůře než chvalitebně (týká se pololetního i koncového vysvědčení).
Jak těžké je zvládnout prvák a dostat se do druháku?
Opět platí, že je velmi těžké se na fakultu dostat. Jakmile ale budeš přijat, většina zapsaných studentů se bez problémů dostane do druhého ročníku a dále. Čísla z výročních zpráv mluví jasně a například v roce 2018 studovalo 1. ročník 208 studentů, do druhého ročníku se jich dostalo 187.
Názor studenta fakulty na studium na škole:
„My na „trojce“ jsme všichni jedna velká rodina. Navzájem si pomáháme – kamarádi, kruhy, studenti v různých ročnících, a dokonce i s pedagogy. Učení je samozřejmě hodně, ale jsme přeci na medicíně, to k tomu patří. Nezapomínáme však na mimoškolní aktivity. Naproti fakultě je (v podstatě) fakultní kavárna Malý eden, kam chodíme na pivo po jakémkoli testu či jen tak.
A je tu místo i pro sportovce! Můžeš se připojit do hokejového, basketbalového nebo dokonce plaveckého týmu.
Pro mě je velkou výhodou naší fakulty její sylabus. Máme totiž celý prvák jenom „buňku“! Přesně se ten předmět jmenuje Buněčné základy medicíny; k tomu máme pár dalších předmětů, jako je latina, biofyzika nebo etika. Anatomie a takové ty strašáky máme odložené na druhák. V buňce se naučíš všechno, co tě k ní napadne, tj. z biochemické, molekulární, genetické, histologické a imunologické stránky. Pak to všechno do sebe hezky zapadá a líp se věci spojují.
Na trojce je taky hodně školních akcí. Nejlepší adapťák, vítání prváků, reprezentační ples, ale můžeš se zapojit i do školních klubů TRIMED nebo IFMSA. Máš také možnost v rámci IFMSA nebo projektu Erasmus vyrazit na studijní pobyt nebo vědeckou stáž.
Neváhej a pojď na trojku i ty! Rozhodně toho nebudeš litovat!“
Eva, studentka 1. ročníku všeobecného lékařství na 3. LF UK
Jak se připravit na přijímačky?
Fakulta nevydává vlastní ucelené modelové otázky, ale můžeš si prohlédnout několik vzorových testů, které jsou přístupné na webu fakulty.
Pokud se chceš na přijímačky dobře připravit, doporučujeme využít náš jarní online přípravný kurz s našimi lektory nebo přípravu formou samostudia. Od října do května pořádáme také celoroční prezenční nebo online kurz, kde s tebou důkladně probereme všechna témata potřebná k úspěšnému složení přijímaček. Dále nabízíme knihu Řešené modelové otázky na 3. lékařskou fakultu v Praze. Najdeš v ní 400 otázek z biologie, fyziky a chemie, které si můžeš vyzkoušet. Každá otázka má podrobné vysvětlení, díky kterému pochopíš i složitější témata.
Doporučená literatura k přípravě uvedená fakultou:
BIOLOGIE
Přehled biologie (Rosypal S. a kol.), Biologie pro gymnázia (Jelínek J., Zicháček V.), Biologie člověka 1 a 2 (Kočárek E.), Biologie buňky (Závodská R.), Genetika (Kočárek E.)
CHEMIE
Modelové otázky ze středoškolské chemie (Matouš B., Budešínská A.), Přehled středoškolské chemie (Vacík a kol.)
FYZIKA
Fyzika pro gymnázia – více dílů (kolektiv autorů), Fyzika v příkladech a testových otázkách pro uchazeče o studium na VŠ (Kubínek R., Kolářová H.), Otázky z fyziky pro přijímací zkoušky (Blažek T., Heřman P.)
Přejeme ti hodně štěstí v přijímačkách nejen na 3. LF UK v Praze!