Blíží se deadline pro podávání přihlášek a možná i ty stojíš před velkým rozhodnutím, jestli jít studovat všeobecné nebo zubní lékařství. Dobrá zpráva je, že přijímačky jsou na všech univerzitách stejné pro oba obory, takže stačí jen podat dvě přihlášky. V tomto článku ti naše lektorka Eliška, studující zubní lékařství, pomůže se lépe zorientovat v tom, jak nad tímto rozhodnutím přemýšlet.
Doporučuji se zaměřit na dvě klíčové otázky: Co od studia očekávám? Co si představuji pod svou budoucí profesí? Každý obor má své plusy i výzvy – ať už se rozhodneš pro kterýkoliv, hlavní je, aby tě bavil a dával smysl.
Délka studia a první rozdíly
Prvním rozdílem mezi studiem všeobecného lékařství (VL) nebo zubního lékařství (ZL) je délka studia. Oba obory se studují prezenčně – VL pět let, ZL šest let. Největší rozdíl nastává ve třetím ročníku, kdy se studenti VL stále učí teoretické a preklinické předměty, zatímco na ZL už začíná tzv. bloková výuka na klinických pracovištích. Teorie se sice stále učí, ale jiným způsobem, zkouška potom zůstává stejná.
Rozdílná míra praxe
Mně osobně se hned od nástupu velmi líbilo, že výuka byla už od prvního týdne prvního ročníku nejen teoretická, ale i praktická, což je příjemná změna oproti studiu na gymnáziu. Hned v prvním semestru jsme měli cvičení z předmětu preklinické zubní lékařství, během kterých jsme se postupně učili manuální zručnosti a modelaci a následně preparování kavit (=vrtání zubů) na simulátorech. Stejně jako naši spolužáci z VL jsme chodili na semináře z anatomie a cvika z biofyziky a biologie, ale mít dvakrát týdně ještě tři hodinky vrtání do kusu plastu navíc, byl za mě příjemný způsob, jak vypnout hlavu od učení.
Velikost studijního kolektivu
Tím, že se od začátku učíme specializovaný obor, se už od prvních týdnů dostáváme pod pokličku toho, co nás jednou (snad) bude živit. Po pár týdnech studia jsem už mohla kamarádům a rodině chytře radit, jak si správně čistit zuby a jak předcházet zubnímu kazu. Na druhou stranu studenti VL mají jednu velkou výhodu – až do šestého ročníku mají čas se rozhodnout, jakým směrem se vydají. Můžou vybírat ze širokého spektra lékařských oborů a své rozhodnutí změnit. Pokud si student ZL ve třeťáku uvědomí, že by ho vlastně více bavila neurologie, musí přejít na studium VL a začít pěkně od začátku.
Na zubním lékařství je nás oproti všeobecnému opravdu jen hrstka – do prvního ročníku nás přijali 65, zatímco na VL bylo přijato kolem 700 studentů. Díky tomu máme o něco individuálnější přístup. Hned od začátku jsme byli rozděleni do malých kruhů po 15 lidech (oproti 25 na VL), což znamenalo, že jsme se rychle poznali, nedocházelo k přeplnění kapacity učeben a každý z nás měl dostatek prostoru se aktivně zapojovat do průběhu výuky.
Množství zkoušek
Oproti všeobecnému lékařství máme ve zkouškovém období o jednu nebo dvě zkoušky navíc. Učíme se to samé, co naši vrstevníci na VL, ale k tomu máme ještě své zubařské předměty. Na druhou stranu to přináší určitou pestrost – ano, je toho víc, ale studium není díky tomu tak monotónní. Zároveň bych ale řekla, že u zkoušek, které máme s VL společné, se od nás očekává o něco méně detailních znalostí, a ve výsledku mi zkouškové trvá přibližně stejně dlouho jako mým kamarádům na VL. Obecně bych tedy řekla, že celková náročnost teorie je dost podobná na obou oborech, jen s trošku jiným rozložením učiva.
Výhled do budoucna a možnosti specializace
Při výběru oboru je opravdu dobré zvážit, co chceš dělat v budoucnu. Přeci jen, když nastoupíš na medicínu, tak už směřuješ k tomu, že jednou budeš povoláním lékař.
Ve stomatologii je to poměrně jasné – během celé kariéry zubního lékaře je jeho centrem zájmu dutina ústní a nemoci s ní spojené. Ale i v rámci tohoto oboru existuje celá řady specializací – chirurgie, konzervativní stomatologie, parodontologie, endodoncie, ortodoncie, estetická stomatologie a další.
Manuální náročnost povolání
Určitě bych chtěla zmínit, že je zubní lékařství dost manuálně náročné povolání. Spousta mých známých, kteří už v oboru pracují, mi řekli, že si někdy připadají jako řemeslníci s vysokou školou. Na poměrně malém prostoru musí člověk pracovat s perfektní přesností a využitím různě ostrých i jinak nebezpečných nástrojů. Navíc pracuješ s tvrdou tkání, která není úplně poddajná a často je při práci nutné chlazení vodou, která pak stříká všude kolem. Každý zákrok vyžaduje soustředění, jemnou motoriku a cit pro detail.
Obecně platí, že různé lékařské obory vyžadují odlišné fyzické a manuální schopnosti. Například ortopedie je oborem, kde je nutná nejen preciznost, ale i fyzická síla. Oční lékařství či neurochirurgie zase vyžadují extrémně jemnou motoriku. Plastická chirurgie pak spojuje manuální zručnost s estetickým citem. Každý lékařství obor tak klade jiné nároky na dovednosti, a proto je důležité si při volbě specializace uvědomit, zda člověk splňuje nejen teoretické, ale i praktické předpoklady pro dané povolání.
Práce v soukromém sektoru vs. nemocnici
Pro mě osobně bylo při rozhodování velkým faktorem to, že stomatologové nemusí pracovat v nemocnicích. V dnešní době zubní lékaři pracují většinou buď na malých soukromých klinikách nebo sami na sebe. To je celkem velký rozdíl oproti tomu, kdy student všeobecného lékařství po promoci nastupuje do nemocnice na atestace a k soukromé ambulantní praxi se případně dostane až později ve své kariéře. Na druhou stranu, čím déle studuji, tím víc chápu, že nemocniční prostředí má taky něco do sebe. Je dynamické, děje se tam spousta zajímavých věcí a člověk se může dostat k unikátním případům.
Finance – kdo vydělává víc?
Nakonec nemůžeme vynechat ani téma financí. Často se řeší, jestli mají zubaři lepší výdělky než jejich kolegové z všeobecného lékařství. K tomu bych napsala jen to, že jednoznačná odpověď neexistuje – záleží na specializaci, praxi, místě výkonu povolání a spoustě dalších faktorů. Jedno je ale jisté: ať už lékař před jménem nosí titul MUDr. nebo MDDr., klíčem k úspěchu je odbornost, pečlivost a chuť se neustále zlepšovat.
Ať už se hlásíš na všeobecné nebo zubní lékařství, naše přípravné kurzy tě skvěle připraví na přijímačky. Můžeš si vybrat komplexní přípravný kurz, který probíhá od října do května – online nebo prezenčně, a to podle zaměření fakulty, kam se hlásíš. Pokud chceš ještě intenzivnější přípravu, nabízíme pomaturitní přípravný kurz s trojnásobným rozsahem učiva oproti komplexnímu. Ať už zvolíš jakoukoli variantu, pomůžeme ti udělat první krok na tvé cestě k tomu stát se lékařem.