Zatímco před 3 lety se instrukcím, co v případě nákazy dělat, téměř nešlo vyhnout, nyní je to složitější. Přinášíme vám proto krátký přehled aktuálních informací.
Mám pozitivní test na covid 19, co teď?
Pokud se necítíte dobře a chcete jít k lékaři, pravděpodobně vám u doktora udělají jen antigenní test. Na PCR testy se už pacienti běžně neodesílají. Lékař vám může vystavit neschopenku a poradit, jak si během léčby ulevit od příznaků – nejčastěji se v případě mírných obtíží doporučují antipyretika a zvhlčovat sliznice běžně dostupnými kapkami do nosu, pokud máte rýmu. Lékař může také předepsat léky na usnadnění vykašlávání, nebo vás odeslat na vyšetření ke specialistovi, například při nálezu na plicích. Rizikovým pacientům se předepisují antivirotika a vážnější případy čeká hospitalizace.
Časté příznaky
Měli byste zpozornět, pokud u sebe zjistíte následující obtíže: bolest v krku a hrdle, horečka nebo zvýšená teplota, suchý dráždivý kašel, potíže s dýcháním, výrazná únava, bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy, ucpaný nos a rýma. Nemocní také hlásí ztrátu chuti a čichu, nevolnosti, nechutenství, průjem a zvracení. Poslední dva jmenované symptomy jsou častější u dětí, ale postihují i dospělé.
Musím se izolovat?
Podle současných platných pravidel není povinná ani karanténa, ani izolace. Nemusíte se ani nikde hlásit, sdělovat, s kým jste sekty potkali a chodit k lékaři. Smíte fungovat tak, jak jste zvyklí. Tedy chodit do práce, sportovat, na veřejná prostranství, hromadné akce a podobně. Pokud sdílíte domácnost s nemocným, žádná vymahatelná omezení se vás také netýkají.
Buďme k sobě navzájem ohleduplní
MUDr. Ondřej Sivera říká: “covid 19 dnes už vnímáme jako běžné virové onemocnění. Ale stále platí, že u některých lidí může probíhat závažně a pro některé jedince může být i fatální. A ani jeho nezávažný průběh není nic příjemného. Proto je rozumné, abyste zůstali doma a vyleželi se, než vám bude zase dobře. Pokud budete muset jít ven, použijte prosím respirátor.”
Jak je to s očkováním?
I nadále platí, že očkování vás může ochránit před nákazou, nebo zajistit její mírnější průběh. Čím je větší proočkovanost populace, tím více chráníme slabší a zranitelnější členy společnosti a ty, kteří se očkovat nemohou. Proto dává smysl si jednou ročně zajít na aktuální dávku vakcíny stejně tak, jak to dělá mnoho lidí před začátkem chřipkové sezóny. Očkování je plně hrazeno z českého zdravotního pojištění a mohou ho obdržet všichni starší 6 měsíců včetně těhotných a kojicích žen.
Očkuje se v očkovacích centrech
Očkování proti covid 19 je už dostupné jen v očkovacích centrech. Nejnovější vakcína Comirnaty XBB.1.5. reflektující nové virové kmeny Eris byla schválená minulý týden. Bude dostupná od 20. 9. v Praze a v Ostravě v očkovacím centru Avenier. V Brně od 25. 9. na Oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Pokud máte zájem o očkování jinde, najděte si nejbližší očkovací centrum a zjistěte si, jestli vakcínu mají a jak se na ni objednat.
I když už covid 19 nepředstavuje pro naši společnost tak velké nebezpečí, jako tomu bylo dříve, je stále třeba k němu přistupovat s respektem. Buďme k sobě navzájem ohleduplní a dávejme si na své zdraví pozor.