fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Péče o zdraví
Zajímavosti

Proč a jak se chránit před slunečním zářením

Od roku 2002 víme, že UVA i UVB záření jsou karcinogeny, a tak bychom se proti nim měli chránit. Jenže sluneční záření je pro naše tělo důležitým zdrojem vitamínu D, neovlivní to jeho tvorbu? Je pravda, že opalovací krémy obsahují rakovinotvorné látky? Dá se odolnost kůže proti slunci natrénovat? Neoslabí se její přirozená obranyschopnost nadměrným používáním ochranných krémů?

Druhy UV záření

UV záření je elektromagnetické záření s krátkou vlnovou délkou, které je neviditelné pro lidské oko. Existují tři typy UV záření: UVA, UVB a UVC.

UVC záření se přirozeně filtruje zemskou atmosférou a nemá na nás vliv. UVA záření proniká hlouběji do pokožky a spojuje se s předčasným stárnutím pokožky. UVB záření proniká pouze do povrchových vrstev pokožky a je hlavní příčinou spálení sluncem.

Dříve si vědci mysleli, že pouze UVB záření je škodlivé. Postupem času zjistili, že i UVA záření je karcinogenní. Solária, která dosahují vysoké intenzity UVA záření, představují značné riziko. Dnes už víme, že opalování v soláriích není bezpečné. A co víc zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže až o 20 %. Od roku 2002 považujeme UVA záření za prokázaný karcinogen.

Počet případů rakoviny kůže se v posledních letech zdvojnásobil. Opalování a používání solárií jsou významnými faktory tohoto nárůstu. Je důležité si uvědomit, že neexistuje „bezpečné“ opalování. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila všechny typy UV záření, včetně UVA a UVB, do kategorie karcinogenů. Patří do stejné kategorie jako tabák a azbest.

Co v létě (ne)dělat

Zejména v letních měsících někteří lidé podceňují rizika spojená s vystavováním se slunečnímu záření. Jedná se o několik věcí, kterým bychom se měli vyhnout:

  1. Používání akcelerátorů opálení: Opalovací přípravky, které slibují rychlejší a hlubší opálení. Tyto produkty často obsahují látky, které mohou být agresivní k pokožce a zvyšovat riziko popálenin a poškození DNA buněk. Mají často nízký až žádný SPF. Pokud je opravdu chcete použít, kombinujte je s opalovacími krémy s SPF 50.
  2. Nenošení pokrývky hlavy a brýlí: Spousta lidí zapomíná na ochranu hlavy. Vystavovaná pokožka na hlavě a v obličeji je velmi zranitelná. Intenzivní sluneční záření může poškodit i zrak a tenká kůže v očním okolí je náchylná k dehydrataci, poškození a k tvorbě vrásek.
  3. Pobyt na slunci v nejnebezpečnějších hodinách: Nejintenzivnější sluneční záření je mezi 10. a 16. hodinou. Lidé na dovolených tráví dlouhé hodiny opalováním právě v těchto nejrizikovějších časech. Sice je na nich pak vidět, že byli u moře, ale do budoucna si zakládají na vážné zdravotní problémy. Dermatologové odhadují, že by byl výskyt melanomu a bazaliomu až o dvě třetiny nižší u generace dnešních padesátníků a šedesátníků, pokud by dosud důsledně používali ochranné krémy a vyhýbali se cílenému pobytu na slunci.
  4. Nedostatečná hydratace: Měli bychom dodržovat pravidelný pitný režim a tím předejít komplikacím, jako jsou závratě, nevolnost, únava a suchá kůže. Obzvlášť u malých dětí a seniorů je důležité dbát na to, aby přijímali dostatek tekutin. Dehydratace a přehřátí u nich nastávají velmi rychle a úžeh nebo dokonce úpal jsou pro ně nebezpečnější než pro dospělé v produktivním věku.

Jak funguje SPF

Jako ochranu před škodlivými účinky slunečního záření, je důležité používat krémy s SPF (Sun Protection Factor). Čím vyšší je hodnota SPF, tím větší procento slunečního záření daný přípravek blokuje. Mylně se často tvrdí, že rozdíl mezi ochrannými faktory SPF 30 a 50 je minimální. Ve skutečnosti je rozdíl v ochraně významný. Pro lepší pochopení si vysvětlíme, jak SPF funguje a jaká je norma pro jeho stanovení. 

SPF udává, kolikrát prodlouží dobu, po kterou můžeš zůstat na slunci bez spálení pokožky, ve srovnání s nepoužitím opalovacího krému. Například pokud bez opalovacího krému stačí 10 minut na slunci k dosažení zarudnutí pokožky, použitím krému s SPF 30 se tato doba prodlouží na 300 minut (10 minut x 30)

Norma pro stanovení SPF byla dlouhodobě pečlivě sledována a upravována. Dříve se uvádělo SPF 2 až 4 jako dostatečné. Nyní jsou doporučené minimální hodnoty SPF 30 a alespoň SPF 50 pro citlivou pokožku nebo pobyt u vody v oblastech s intenzivním slunečním osvitem.

V Evropě se jako nejvyšší ochrana prodává SPF 50. Přípravek s tímto označením má minimální sílu ochrany 50. V zahraničí se ale můžeš setkat i s vyšším označením tohoto faktoru, např. SPF 100.

Aplikace krému

Reálná ochrana před slunečním zářením neodpovídá vždy deklarovanému faktoru SPF, zejména kvůli nesprávnému používání. Lidé často podceňují množství krému, které by měli použít. Například 200ml láhev by měla vyjít na pouhých pět namazání. Dle studií většina lidí předpokládá, že lahev vystačí až na šestnáct namazání. Nedodržuje se ani doporučený interval opakování aplikace. Ten by měl být přibližně každé dvě hodiny. Je také nutné krém aplikovat minimálně 30 minut před pobytem na slunci, aby se mohl správně vstřebat. Pokud půjdete na sluníčko dřív než za půl hodiny po namazání, krém vás nemusí chránit 100%.

Mezi lidmi se často a nesprávně říká, že je třeba „trénovat“ kůži pobytem na slunci. Podle tohoto tvrzení by ochranné prostředky snížily odolnost kůže. Tato tvrzení však nepodkládá žádný výzkum.

Chraňte malé děti před sluncem

Dětská kůže je citlivější, snáze podrážditelná a náchylnější k mechanickému poškození. U dětí navíc mnohem rychleji dochází k přehřátí a dehydrataci. Děti jsou často aktivní a rády tráví čas koupáním. Proto je obzvlášť nutné je důsledně mazat alespoň co 2 hodiny opalovacím krémem určeným pro děti s co nejvyšším SPF a znova je mazat po každém pobytu ve vodě. Chraňte je i pokrývkami hlavy s širokým kšiltem nebo krempou, které vrhají stín na obličej a krk. Je také velmi vhodné obléci jim ochranná UV trička nebo overaly, které jsou k dostání už i v obchodech s konfekcí.

Přípravky s SPF nezpůsobují rakovinu

Vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) Masarykovy univerzity zjistili, že aktivní látka ethylhexyl metoxycinamát (EHMC) může poškozovat DNA buněk člověka. Je obsažená v některých opalovacích krémech a kosmetických výrobcích. Tato zjištění naznačují, že látka EHMC má genotoxický efekt a může způsobit poškození DNA. To zvyšuje riziko vážných onemocnění. Není nic jednoduššího než si přečíst složení výrobku a nekupovat opalovací krémy s touto látkou. Dermokosmetika z lékárny by měla být bezpečná a farmaceuti v lékárně rádi poradí s výběrem. Tento výzkum by tě neměl odradit od používání krémů s SPF.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Co udělat s klíštětem

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších ektoparazitů člověka a ostatních savců, nepohrdnou však ani ptáky či plazy. V našich končinách se nejčastěji setkáme s klíštětem obecným, které je aktivní od jara do podzimu a je třeba se proti němu mít na pozoru, protože přenáší hned několik nebezpečných chorob, které mohou mít trvalé následky – zejména lymskou boreliózu a klíšťovou […]

Více článků