fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi od října do května na přijímačky 👉
Péče o zdraví
Zajímavosti

Tvorba vitamínu D a pobyt na slunci – jak na to správně?

Existuje jeden důležitý faktor související se slunečním zářením a tvým zdravím –⁠ nedostatek vitamínu D. Tím u nás trpí mnoho lidí kvůli nedostatečnému vystavení slunečnímu záření v podzimních a zimních měsících. Naše tělo je schopné si samo vytvořit vitamin D při vystavení UVB záření. Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit se slunečnímu záření na 5 –⁠ 30 minut v závislosti na intenzitě slunečního záření dvakrát týdně s odkrytým obličejem a horními a dolními končetinami. Není nutné trávit na slunci delší dobu. Při správném použití opalovacího krému nedochází k průniku UVB kůží. Ale pouze malé procento lidí používá opalovací krémy správně –⁠ syntéza vitaminu D je tedy u naprosté většiny populace pohybující se na jaře a v létě venku dostatečná. 

Vitamín D ve stravě

Vitamin D přijímáme také ve stravě –⁠ výborným zdrojem jsou tučné ryby, např. losos nebo tuňák, vaječné žloutky, játra, maso, některé druhy zeleniny a mléčné výrobky. 

V našich podnebných podmínkách se doporučuje užívat vitamín D ve formě potravinových doplňků alespoň na podzim a v zimě, pokud nejsme schopni jej dostatečně přijímat ve stravě.

Léky a potravinové doplňky s vitamínem D

Některým skupinám obyvatel se doporučuje užívat suplementaci vitaminu D celoročně –⁠ třeba lidem, kteří se pohybují pouze ve vnitřním prostředí, mají poruchu funkce ledvin nebo střevní malabsorpci (např. celiakii). Také lidem, kteří mají tmavší barvu pleti a syntéza vitaminu D u nich není dostatečná. U dětí do 1 roku se vitamin D podává celoročně kvůli jeho nízkému obsahu v mateřském mléce. 

Vitamin D má významný vliv pro správnou funkci metabolismu vápníku a tím pádem i pro správnou funkci kostí, ovlivňuje imunitní systém a další procesy, které v těle probíhají na buněčné úrovni. Dostatečná hladina v těle je velmi důležitá pro správné fungování organismu a prevenci závažných zdravotních problémů. 

Blokují opalovací krémy tvorbu vitamínu D?

Při správném použití opalovacího krému nedochází k průniku UVB kůží a tedy ani k tvorbě vitaminu D. Pouze malé procento lidí používá opalovací krémy v dostatečném množství, na celou plochu těla vystavenou slunci a opakují aplikaci krému v doporučených intervalech –⁠ syntéza vitaminu D je tedy u naprosté většiny populace pohybující se ve venkovním prostředí v jarních a letních měsících dostatečná. 

Hladinu vitamínu D v krvi jde jednoduše zjistit

Rutinní stanovení hladiny vitaminu D v krvi není u zdravých osob doporučeno, nicméně pravidelná kontrola hladiny vitaminu D má smysl u určitých onemocnění –⁠ např. chronické onemocnění ledvin, střevní malabsorpce, křivice, osteoporóza apod. pro sledování dostatečné hladiny vitaminu v těle a efektu dlouhodobé suplementace. Jestliže máš podezření na výrazný nedostatek vitamínu D, nebo máš zdravotní potíže, měl by ses poradit s lékařem. Ten může stanovit hladinu vitaminu D v krvi a poté předepsat specifickou dávku vitamínu D, která bude přizpůsobena tvým potřebám, například přípravek Vigantol. Na trhu ale existuje řada volně prodejných preparátů, které můžeš zakoupit i bez lékařského předpisu. 

Pokud potíže nemáš, ale i tak by tě zajímala tvá hladina vitaminu D v těle, můžeš si ji nechat stanovit jako samoplátce, test se pohybuje kolem 500 Kč. Potravinové doplňky, které pokryjí denní dávku vitamínu D na podzim a v zimě stojí okolo 250 Kč.

Dávkování vitamínu D

Dávkování volně prodejných prostředků s vitamínem D se může lišit v závislosti na konkrétním přípravku a jeho obsahu vitamínu D. Denní potřeba je u donošených dětí do 1 roku 400 IU denně, u starších dětí a u dospělých 600 IU denně, u seniorů nad 70 let 800 IU denně. Jelikož se jedná o vitamin rozpustný v tucích, pro lepší rozpustnosti a absorpci vitamínu D je vhodné užívat jej zároveň s jídlem obsahujícím tuky. 

Předávkování vitaminem D je poměrně vzácné, ale může nastat při užívání příliš vysokých dávek potravinových doplňků –⁠ u zdravých dospělých se jedná o dávky vyšší než 4000 IU denně podávané dlouhodobě. Výrazný nadbytek vitaminu D vede ke zvýšené hladině vápníku v krvi (tzv. hyperkalcemie), což může způsobit tvorbu ledvinových kamenů, nevolnost, svalovou slabost, srdeční arytmie a další potíže.

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků