fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Přijímací zkoušky

6 tipů, jak zatočit s prokrastinací

Určitě se to už někdy stalo každému z vás. Celý den před sebou a velké plány, kolik toho stihneme. Pak do toho ale vleze tuhle zpráva od známého, tamhle pořad v televizi nebo třeba smetí na podlaze, které je nezbytně nutné hned a okamžitě vysát. A najednou je konec dne a se zármutkem zjišťujeme, že jsme vlastně pořádně nic nestihli.

Sepsali jsme pro vás několik tipů, které se osvědčily nám a doufáme, že i vám se budou hodit:

  1. Připravte si pracovní místo. Ve zmatku se nikomu dobře neučí, takže si udělejte pořádek na svém stole a připravte si všechny potřebné materiály. K tomu si nachystejte pití a třeba i něco na zub, ať nemáte každou chvíli důvod pospíchat do kuchyně a pak konečně začněte.
  2. Stanovte si reálné cíle. Jestli víte, že se jednu stranu běžně učíte minimálně 10 minut, nedávejte si za úkol, že jich dneska projdete 100. Stejně to nestihnete a budete akorát vyčerpaní, frustrovaní a další den už se vám do učení nebude chtít vůbec. Zkuste si spočítat, kolik toho za den reálně dokážete zvládnout a za tím si jděte.
  3. Dávejte si pauzy. I sebelepší mozek má jen omezenou dobu, po kterou dokáže šlapat na plné obrátky a je jasné, že s délkou učení se bude výkonnost snižovat. Vypozorujte, jaký interval (ať už časový nebo třeba na počet stran) vám vyhovuje (tzn. jak dlouho jste schopni se soustředit) a po něm si vždy dejte zaslouženou přestávku, kdy si třeba protáhnete bolavá záda. Můžete si dokonce stáhnout jednu z aplikací jako třeba Forest nebo Focus, které nejen že vám stopnou čas, ale zároveň vás nenechají místo učení koukat na instagram.
  4. Odstraňte rušivé faktory. Zeptejte se sami sebe, co vás nejčastěji od učení rozptýlí. Je to telefon? Položte ho tam, kde na něj nedosáhnete. Případně ztlumte zvuk. Jestli víte, že ani tohle na vás nezabírá, odneste ho do jiné místnosti. To stejné platí i pro počítač nebo třeba oblíbenou knížku – vypnout/schovat/přemístit.
  5. Nachystejte si blok na nápady. Lítají vám během učení myšlenky jinam? Stane se vám, že si vzpomenete na něco, co máte udělat, a tak to raději udělat jdete a opustíte kvůli tomu učení? Nachystejte si vedle sebe papír a tužku a vždy, když přijde nějaký nápad nebo úkol, si udělejte poznámku. Až skončíte s učením, můžete tyhle resty vyřešit.
  6. Naplánujte si odměnu. Člověk je v některých ohledech vlastně strašně jednoduchý tvor a systém odměn u nás funguje zaručeně. Pro někoho může být odměnou jídlo, pro jiného nový kousek do šatníku a pro spoustu z nás třeba nějaký ten díl seriálu před spaním. Zkuste si vymyslet menší odměny na krátkodobé a větší odměny na dlouhodobé cíle. Vsaďte se, že s takovou vyhlídkou učení půjde líp!

Tak co, dodržujete už některé z těchto zásad? A máte nějaké další ověřené tipy?

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Co udělat s klíštětem

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších ektoparazitů člověka a ostatních savců, nepohrdnou však ani ptáky či plazy. V našich končinách se nejčastěji setkáme s klíštětem obecným, které je aktivní od jara do podzimu a je třeba se proti němu mít na pozoru, protože přenáší hned několik nebezpečných chorob, které mohou mít trvalé následky – zejména lymskou boreliózu a klíšťovou […]

Více článků