fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Zajímavosti

Proč se nám po kofeinu nechce spát?

Každý rok je na této planetě spotřebováno více než 100 000 tun kofeinu, což při množství asi 150 mg kofeinu na šálek kávy svědčí o tom, že je kofein stimulant, kterého si jako lidstvo opravdu bohatě dopřáváme. Co však v našem těle vlastně dělá, že ho máme v takové oblibě?

 

 

 

 

 

 

 

Během bdělého stavu spotřebovává náš mozek energii ve formě ATP, přičemž se uvolňuje metabolit adenosin. Ten se během dne hromadí a navazuje se na své specifické receptory. Při navázání pak aktivuje kaskádu biochemických reakcí, které vedou ke zpomalenému uvolňování neurotransmiterů a tím k inhibici přenosu nervového signálu. To způsobuje pocity ospalosti, malátnosti a zapříčiňuje usínání.


Jestliže však tělu podáme kofein, který je strukturním analogem adenosinu, obsadí nám adenosinové receptory a k inhibici nervových signálů tak nedochází. To vyústí ve zrychlení nervového přenosu a pocit bdělosti.


Když však tělo zatěžujeme kofeinem příliš často ve velkém množství, začnou se nervové buňky bránit tím, že na svém povrchu vystaví větší množství adenosinových receptorů. Běžná dávka kofeinu již tedy nestačí na potlačení efektu adenosinu (kofein neobsadí všechny receptory) a únavu tak cítíme i po kávě. To nás často nutí ke zvyšování dávky.


Jestliže se kofein rozhodneme přestat konzumovat úplně, mohou se u nás projevit dokonce nepříjemné abstinenční příznaky. Jedná se zejména o bolest hlavy, únavu a zhoršení nálad až deprese. K návratu do normálu nicméně dochází již během několika dní prostřednictvím down-regulace receptorů.


Kromě účinku na mozkovou aktivitu může kofein také ovlivňovat štěpení tuků, stav nálady prostřednictvím interakce s receptory pro dopamin, nebo zvyšovat vyplavování adrenalinu.


Přestože je kofein dobrý sluha, stejně jako mnoho jiných látek je špatným pánem. Měli bychom si tedy dávat pozor nejen na to kolik, ale také kdy ho konzumujeme. Ve velkých dávkách totiž způsobuje pocity podráždění, neklidu, rozrušení, stres a zejména nespavost. Proto je lepší alespoň pár hodin před usínáním kávu již oželet.

Tak co, kolik hrníčků kávy denně pijete vy?

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Co udělat s klíštětem

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších ektoparazitů člověka a ostatních savců, nepohrdnou však ani ptáky či plazy. V našich končinách se nejčastěji setkáme s klíštětem obecným, které je aktivní od jara do podzimu a je třeba se proti němu mít na pozoru, protože přenáší hned několik nebezpečných chorob, které mohou mít trvalé následky – zejména lymskou boreliózu a klíšťovou […]

Více článků