fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi od října do května na přijímačky 👉
Zajímavosti

Proč se nám po kofeinu nechce spát?

Každý rok je na této planetě spotřebováno více než 100 000 tun kofeinu, což při množství asi 150 mg kofeinu na šálek kávy svědčí o tom, že je kofein stimulant, kterého si jako lidstvo opravdu bohatě dopřáváme. Co však v našem těle vlastně dělá, že ho máme v takové oblibě?

 

 

 

 

 

 

 

Během bdělého stavu spotřebovává náš mozek energii ve formě ATP, přičemž se uvolňuje metabolit adenosin. Ten se během dne hromadí a navazuje se na své specifické receptory. Při navázání pak aktivuje kaskádu biochemických reakcí, které vedou ke zpomalenému uvolňování neurotransmiterů a tím k inhibici přenosu nervového signálu. To způsobuje pocity ospalosti, malátnosti a zapříčiňuje usínání.


Jestliže však tělu podáme kofein, který je strukturním analogem adenosinu, obsadí nám adenosinové receptory a k inhibici nervových signálů tak nedochází. To vyústí ve zrychlení nervového přenosu a pocit bdělosti.


Když však tělo zatěžujeme kofeinem příliš často ve velkém množství, začnou se nervové buňky bránit tím, že na svém povrchu vystaví větší množství adenosinových receptorů. Běžná dávka kofeinu již tedy nestačí na potlačení efektu adenosinu (kofein neobsadí všechny receptory) a únavu tak cítíme i po kávě. To nás často nutí ke zvyšování dávky.


Jestliže se kofein rozhodneme přestat konzumovat úplně, mohou se u nás projevit dokonce nepříjemné abstinenční příznaky. Jedná se zejména o bolest hlavy, únavu a zhoršení nálad až deprese. K návratu do normálu nicméně dochází již během několika dní prostřednictvím down-regulace receptorů.


Kromě účinku na mozkovou aktivitu může kofein také ovlivňovat štěpení tuků, stav nálady prostřednictvím interakce s receptory pro dopamin, nebo zvyšovat vyplavování adrenalinu.


Přestože je kofein dobrý sluha, stejně jako mnoho jiných látek je špatným pánem. Měli bychom si tedy dávat pozor nejen na to kolik, ale také kdy ho konzumujeme. Ve velkých dávkách totiž způsobuje pocity podráždění, neklidu, rozrušení, stres a zejména nespavost. Proto je lepší alespoň pár hodin před usínáním kávu již oželet.

Tak co, kolik hrníčků kávy denně pijete vy?

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků