fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi od října do května na přijímačky 👉
Zajímavosti

Co s naším tělem dělá kouření?

Asi jen málokdo z nás může s čistým svědomím říct, že nikdy nezkusil cigaretu. A spousta lidí navíc nezůstala u jedné, a to i přes to, že se na nás ze všech stran hrnou osvětové kampaně o nejrůznějších rizicích, které kouření představuje. Navíc doplněné o nepříjemné výjevy na samotných krabičkách. Jaké konkrétní změny však látky obsažené v cigaretách v těle působí? A proč bychom se jim měli obloukem vyhnout?

Při kouření se dostává do těla více než 5000 chemických látek, mnoho z nich pro člověka vysoce škodlivých. Mezi nimi například dehet. Tato hustá olejovitá tmavohnědá kapalina, která se usazuje na zubní sklovině, dásních a sliznicích dýchacích, působí vysoce karcinogenně. Průměrný kuřák jí přitom vdechne až 750 g ročně.

Při opakovaném vystavování dýchacích cest kouři dochází k jejich degenerativním změnám. Nastává poškození čichových receptorů v nosní sliznici, což může způsobit až ztrátu čichu a také řasinek v dýchacích cestách, které běžně chrání plíce před zanášením cizorodými látkami. Nefungují-li řasinky tak jak mají, nedochází k odstraňování hlenu a nečistot z dýchacích cest. Ty se zanášejí a jsou tak náchylnější k infekci, což může vést k chronickým onemocněním dýchacího ústrojí.

Při kouření navíc vdechujeme oxid uhelnatý, což je plyn vážící se k hemoglobinu až 200x ochotněji než kyslík. To pak vede k nedostatečné transportní kapacitě pro kyslík a následné dušnosti. Člověk se tak sám dobrovolně dusí.

Rozhodneme-li se obejít negativní působení kouře tím, že vyzkoušíme například elektronickou cigaretu, je tu ještě další pachatel škod – nikotin. Ten jednak působí na centrum odměny v mozku a vyvolává zde závislost (o závislosti jsme psali tady: https://bmedic.cz/jak-a-proc-vznika-zavislost/), ale zároveň působí i na cévy, ve kterých způsobuje vazokonstrikci a poškození endoteliálních buněk, tvořících cévní stěnu. To časem vede k jejímu mohutnění a větší „lepivosti“ pro krevní destičky. Pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny tak rychle stoupá a zvyšuje se tak riziko infarktu nebo cévní mozkové příhody.

Další chemické látky pak mohou vyvolávat poškození DNA a tím vznik mutací nejen v plicích. Arsen nebo nikl pak dokonce snižují schopnost buněk poškození genetické informace opravovat, a tak dochází ke kumulaci mutací, které společně působí vznik rakovinového bujení v mnoha různých tkáních.

Kouření má oproti jiným závislostem však jednu nepopiratelnou výhodu. Jakmile totiž člověk s kouřením přestane, většina tělních systémů se během poměrně krátké doby dokáže vrátit do normálu.

Krevní tlak již v řádu desítek minut, hladina kyslíku v krvi během několika hodin, schopnost čichu během pár dnů, řasinky v dýchacích cestách v řádu týdnů až měsíců a během několika let se sníží i riziko kardiovaskulárních onemocnění a rozvoje rakoviny. Přestat má tedy opravdu smysl.

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků