fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy 25/26 spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi na přijímačky 👉
Přijímací zkoušky

Jak úspěšně zvládnout přijímačky na LF UPOL?

Další vysokou školou, kterou ti dnes chceme představit, je Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Druhá nejstarší škola tohoto oboru v Česku, sídlící ve městě, které není ani velké ani malé, za to s velmi příjemnou atmosférou. Říká se mu, stejně jako sousedními Brnu, studentské město. Dle statistik zde žáci olomoucké univerzity navyšují počet obyvatel až o jednu pětinu. 

V dalším článku ze série o přijímačkách na medicínu pro tebe náš lektor fyziky Hamid shrnul všechny podstatné informace – od podrobností o přijímacím řízení, postřehy z jeho přijímaček nebo osobní zážitky nynějších studentů.

Základní informace

Na lékařskou fakultu v Olomouci si můžeš podat přihlášku do 15. 3. 2025. Samotné přijímací zkoušky se konají 10. 6. 2025, náhradní termín škola nevypisuje. Úspěšně složená přijímací zkoušky je jediným možným způsobem, jak se můžeš stát studentem fakulty – žádné bonifikace ani možnost přijetí bez přijímaček zde není možná. 

Přijímačky jsou jednokolové, tvořené z testu z biologie, chemie a fyziky. Každý předmět obsahuje 20 otázek. Na splnění všech tří testů, to znamená 60 otázek, máš časový limit 60 minut. Otázka má vždy jen jednu správnou odpověď a jsou hodnoceny 1, 2 nebo 0 body. Za nesprávné odpovědi se body neodečítají. 

Otázky v testu bývají jasně a srozumitelně položené, bez nějakých zákeřností a chytáků. Přijímačky na tuto fakultu mi přišly lehčí než na jiných školách – na druhou stranu, pro přijetí je kvůli tomu potřeba o něco více bodů. Zároveň zde nenarazíte ani na odpověď “E – žádná odpověď není správná”, tak jako třeba na LF MU.

Troška statistiky

V roce 2024 se dostavilo na přijímací zkoušku na Všeobecné lékařství 2 393 uchazečů. Počet přijatých studentů byl 453, přičemž poslední přijatý měl 56 bodů. 

Na Zubní lékařství se dostavilo na přijímací zkoušku 1 267 uchazečů. Počet přijatých studentů byl 94, přičemž poslední přijatý měl 65 bodů.

Jak zvládnout přijímačky co nejlépe?

Doporučená literatura

Velmi dobře tě na přijímací zkoušku připraví, alespoň podle mě, právě doporučená literatura, z níž testy vycházejí. Například můj test z biologie byl do slova a do písmene převzatý z knihy Biologie – 2 050 testových otázek a odpovědí. Na pochopení jednotlivých kapitol bych doporučoval knihy jako Biologie člověka a Genetika od Eduarda Kočárka a Biologii buněk od Radky Závodské. 

Na úspěšně zvládnutý test z fyziky doporučuji knihu Přehled středoškolské fyziky od Emanuela Svobody. Hodit se může také kniha Rychlokurz fyziky

Bohužel asi neexistuje jedna kniha, která by tě dokázala dobře připravit na test z chemie. Já jsem střídal vícero různých knížek. Učil jsem se z Chemie pro čtyřletá gymnázia od Aleše Marečka, z Přehledu středoškolské chemie od Jiřího Vacíka a z mnoha jiných. Hodně studentů si chválí také Rychlokurz chemie

Toto byl soupis několika knih, které jsem při učení používal já osobně. Určitě jsou na trhu i další knihy, které tě dobře připraví na přijímací zkoušky. 

Testy z minulých let

Lékařská fakulta v Olomouci bohužel nezveřejňuje testy z minulých let. Některé jiné lékařské fakulty je ale zveřejňují a myslím si, že i tyto testy ti mohou k učení na tuto fakultu pomoct.

Pracuj na sobě

Pokud se opravdu chceš na medicínu dostat, musíš tomu věnovat spoustu svého času. Učivo je třeba si vícekrát zopakovat, aby sis všechny informace pevně zafixoval do hlavy. Já osobně jsem střídal vícero různých způsobů opakování, abych si vše lépe zapamatoval.

Jak probíhají přijímačky?

Den před přijímačkami

Přijímačky jsem měl v 7:30 ráno. Kvůli tomu jsem musel do Olomouce přijet už den předem. Do města jsem dorazil k večeru a ubytoval se na jedné z kolejí. Taťka mi říkal, že na vysoké škole se den před zkouškou už nikdy neučil, tak jsem se jeho rady taky držel. Knihy jsem vůbec neotevřel a místo toho jsem šel na procházku po městě. Tehdy jsem poprvé zjistil, že Olomouc je opravdu krásné město plné zeleně a milých lidí. Okolo desáté večer jsem se vrátil unavený na pokoj a šel hned spát. I přesto, že jsem se cítil unaveně, jsem nemohl usnout, jak to tak už bývá. 

Den D

Hned v 6:00 mi zazvonil budík a vzbudil jsem se do slunečného rána. Nasnídal jsem se a poté vyšel směrem ke škole. Před ní už stálo mnoho dalších uchazečů, někteří koukali do telefonů, jiní se ještě snažili nahnat poslední znalosti v učebnicích. 

Po chvilce vyšla zaměstnankyně školy a poprosila nás, ať jí ukážeme pozvánku a občanský průkaz. Poprvé jsem se dostal do budovy fakulty, která mi už tehdy přišla nádherná a obrovská. Hned při vstupu nás informační tabule směřovaly k posluchárně, kde jsme měli psát samotné přijímačky. Všichni jsme se posadili a po krátké instruktáži nám rozdali testy. 

Letošní přijímačkový test byl pozměněn kvůli epidemiologické situaci. Z původních 120 otázek, jsme jich měli pouze 60  a na vypracování jsme dostali časový limit 60 minut. V jiných letech se vyskytovaly i otázky s více správnými odpověďmi, ale tento rok byla vždy jen jedna správná odpověď. 

Otázky v testech

Začít jsme mohli kterýmkoliv testem. Já jsem začal fyzikou, která mě nejvíc baví. Otázky byly celkem stručné a relativně jednoduché. Nevyskytovaly se tam žádné chytáky, takže jsem kroužkoval jednu odpověď za druhou. Ptali se na jednotky různých fyzikálních veličin, vyskytly se otázky na kinematiku nebo elektřinu. Obecně si myslím, že byl v otázkách zahrnut každý tematický okruh. 

Po fyzice jsem se pustil na test z chemie. Hned na začátku mě zaskočilo množství otázek z anorganiky, které jsem se při přípravě moc nevěnoval. Poté, co jsem odpověděl na tyto otázky, mě čekalo pět příkladů na přípravu roztoků. Hned na prvním jsem ztratil asi pět minut, protože výsledky, které mi vycházely, nebyly v uvedených odpovědích. Toto je určitě výhoda oproti přijímačkám v Brně – pokud ti vyjde výsledek, který neodpovídá možnostem, víš, že počítáš špatně. V Brně bych už zakroužkoval “E – správná odpověď není uvedena” a otázku bych měl špatně. 

Po testu z chemie mi na biologii zbylo už jen deset minut. Začal jsem trošku panikařit, ale když jsem test otevřel, opět jsem se uklidnil. Většina otázek byla z knížky, kterou jsem si ještě před dvěma dny procházel (výše uvedená Biologie – 2050 otázek a odpovědí z doporučené literatury). Stihl jsem to nakonec za devět minut. V otázkách se nacházelo i pár lehkých příkladů na genetiku. 

Zůstala mi ještě jedna minuta do konce, tak jsem dal šanci dvěma příkladům z chemie, které mi nevycházely. Vzal jsem do ruky kalkulačku a začal do ní rychle házet čísla ze zadání. K mému podivu mi nyní již vyšly výsledky, které odpovídaly uvedeným odpovědím a rychle jsem je označil. V tu samou chvíli nám skončil časový limit a testy jsme odevzdaly. 

Výsledky o přijetí

Nakonec nám řekli, že výsledky testů můžeme očekávat do konce týdne. Většinou jsou výsledky uvedeny dřív – já jsem test psal v pondělí a už ve středu jsem věděl, že jsem přijat. 

Přijímačky pohledem mých spolužáků

Najťažšie boli asi príklady z chémie, nie všetky mi vychádzali. Naopak biológia bola úplná pohoda a aj keď som sa neučil celú biológiu z odporúčanej literatúry do Olomouca, tak s tým nebol problém. No a v neposlednom rade fyzika, ktorá bola určite ľahšia ako v Brne. Ak sa človek vyslovene pripravuje do Olomouca, tak by s tým nemal byť problém, jediné čo je problém je čas. Skontrolovať všetky úlohy sa niekedy nedá, čiže treba krúžkovať hneď a nie si to napríklad písať na vedľajší papier a potom prepisovať, lebo nie vždy je na to čas.
Dean, student 1. ročníku Všeobecného lékařství v Olomouci

Ne, nebyly těžké, spíš jsem doufal, že budou těžší třeba v biologii, protože jsem ji uměl nejlépe a nejhlouběji. Ale všechno to bylo v pořádku. Rozhodně doporučuji mít ty knihy, co škola doporučuje, protože jsou fakt nápomocné. A hlavně bych na tom makal už na střední, aby pak neměli takové mezery ve fyzice, jako jsem měl já. 🙂
Jakub, student 1. ročníku Všeobecného lékařství v Olomouci

Přijímačky byly pro mě stresově náročné. Příklady mi přišly středně těžké. Daly se vcelku dobře vypočítat a měl jsem dobrou přípravu. Tím, že v Olomouci to bylo tento rok zredukované, tak tam nebyl mnohočetný výběr odpovědí a ani odpověď E. Subjektivně, v Olomouci to bylo lehčí, ale je to lehčí pro všechny, takže není lehké se sem dostat.
Mikuláš, student 1. ročníku Všeobecného lékařství v Olomouci

Podle mě jsou přijímačky do Olomouce jednodušší. Když víš, jak se na ně připravit a z čeho se učit, otázky jsou hodně podobné modelovkám, takže když umíš ty tři knížky fakt dobře, tak máš velkou šanci, že to dáš.
Veronika, lektorka biologie v Bmedic a studentka 1. ročníku Všeobecného lékařství v Olomouci

Autorem článku je Hamid, lektor fyziky v Bmedic a student 1. ročníku Všeobecného lékařství na LF UP v Olomouci.

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků