Předposlední námi představenou českou lékařskou fakultou je LF UK v Plzni. Tato fakulta, která je součástí Univerzity Karlovy, nabízí nejen kvalitní vzdělání, ale také příjemné prostředí menšího města. Ať už tě láká všeobecné lékařství, zubní lékařství nebo další obory, plzeňská fakulta bude ideálním místem na tvé cestě stát se lékařem. V článku se podíváme na to, co vše nabízí a jak se připravit na přijímačky.
O fakultě
Lékařská fakulta UK v Plzni je jednou ze sedmnácti fakult Univerzity Karlovy v Praze. Byla založena dekretem prezidenta republiky prof. Edvarda Beneše 27. října roku 1945. Ze skromných začátků vyrostla plzeňská lékařská fakulta v moderní vysokou školu, na níž již vystudovalo více jak 8 500 lékařů působících v celé republice i v zahraničí a bezmála 500 absolventů bakalářského studia.
Lékařské obory, které zde lze studovat:
Vedle těchto dvou magisterských oborů nabízí fakulta širokou nabídku oborů doktorských, které navazují na magisterské studium.
O studiu Všeobecného lékařství
První dva roky lékařského studia jsou věnovány teoretickým oborům – biologii, biofyzice, anatomii, histologii, fyziologii a biochemii. Ve třetím a v části čtvrtého ročníku se studují preklinické předměty – patologická anatomie, patologická fyziologie, mikrobiologie, farmakologie a začíná klinická výuka. Nejvyšší ročníky jsou plně věnovány klinickým oborům. V 6. ročníku stážují studenti v rámci blokové výuky v nemocnicích Plzeňského, Jihočeského a Severočeského kraje.
- Délka studia: 6 let
- Získaný akademický titul: MUDr.
- Předpokládaný počet přijatých: 300
- Počet přihlášek (2024): 2461
- Přijato s přijímací zkouškou (2024): 353
- Přijato s upuštěním od přijímací zkoušky (2024): 392
- Počet zapsaných studentů: 308
Přijímací zkoušky
Uchazeči, kteří si podali přihlášku na Lékařskou fakultu UK v Plzni, skládají přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie formou písemných testů. Z každého předmětu odpovídají na 25 otázek, celkem tedy 75 otázek. U každé otázky jsou nabízeny čtyři odpovědi, z nichž pouze jedna je správná. Na test má uchazeč 135 minut. U přijímací zkoušky může uchazeč používat pouze kapesní kalkulačku.
Datum přijímací zkoušky: 16. 6. 2025
Náhradní termín přijímací zkoušky: 30. 6. 2025
O studiu Zubního lékařství
Studijní program Zubní lékařství se studuje pět let prezenční formou. První dva roky studia jsou věnované teoretickým předmětům jako např. anatomii, fyziologii, histologii, biologii, biofyzice, chemii a dalším předmětům. Důraz je kladen i na výuku cizích jazyků včetně latiny, poté následují předměty preklinické a klinické. Od prvního ročníku studenti absolvují výuku preklinického zubního lékařství, na které navazuje výuka klinického zubního lékařství. Od druhého ročníku je součástí studia i praxe v zubních ordinacích. Absolventi studijního programu Zubní lékařství jsou kvalifikováni vykonávat činnost praktického zubního lékaře ve všech zemích EU, uplatní se též při výuce, výzkumu a organizaci zdravotní péče.
- Délka studia: 5 let
- Získaný akademický titul: MDDr.
- Předpokládaný počet přijímaných: 50
- počet podaných přihlášek (2024): 1037
- počet přijatých (2024): 89
- počet zapsaných studentů (2024): 47
Přijímací zkoušky
Uchazeči skládají přijímací zkoušky z fyziky, chemie a biologie formou písemných testů. Z každého předmětu odpovídají na 25 otázek, celkem tedy 75 otázek. U každé otázky jsou nabízeny čtyři odpovědi, z nichž pouze jedna je správná. Na test má uchazeč 135 minut. U přijímací zkoušky může uchazeč používat pouze kapesní kalkulačku.
Datum přijímací zkoušky: 16. 6. 2025
Náhradní termín přijímací zkoušky: 30. 6. 2025
Další informace o studiu
Studenti jsou vychováváni nejen pro výkon lékařské praxe, ale seznamují se i se základy vědecké práce a jsou i k samostatné vědecké práci vedeni. V průběhu studia, zejména o letních prázdninách, má řada studentů možnost absolvovat studijní pobyty a praxe v zahraničí, ať už se jedná o bohatou nabídku studijních pobytů Erasmus nebo o zahraniční stáže organizované IFMSA.
Studentské spolky
Vedle pobočky IFMSA v Plzni se na fakultě studenti zapojují i do mnoha jiných spolků a aktivit. Příkladem může být sdružení Medicus Pilsensis, který se popisuje jako apolitická, dobrovolná, nezisková, stavovská organizace sdružující studenty, pedagogy a absolventy Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Vedle společné komunikace o studiu a podpory studentům nabízí spolek různé projekty jako je Večerní vizita (beseda se zajímavými osobnostmi), MePi – Běžci (běžecká skupina) nebo Chirurgické šití. Dalším spolkem jsou Medici v akci. Více o studentských spolcích na této webové stránce.
Další akce fakulty
Fakulta každoročně pořádá Reprezentační ples, Zahradní slavnost, Studentskou vědeckou konferenci a taky přednáškové pásmo Pilsner Medical Talks.
Ubytování
Studentské koleje poskytují pohodlné ubytování pro studenty v blízkosti fakulty a centra města. Fakulta nabízí výběr ze tří kolejí: kolej Bolevecká, kolej Heyrovského a Šafránkův pavilon.
Názor studentky 6. ročníku na studium na LF UK v Plzni:
Jsme malá fakulta, většina studentů se tedy navzájem zná a máme mezi sebou hezké vztahy, snažíme si dost pomáhat. V blízkosti FN na Lochotíně se buduje nový kampus. Součástí je i budova biomedicínského centra zaměřená na vývoj v oblasti biomedicíny. Studenti tak mohou být zapojeni do vědy a výzkumu. LFP pořádá Letní školu experimentální chirurgie, což je dvoutýdenní kurz pro pregraduální studenty medicíny od 3. ročníku. Je zde možnost vyzkoušet si na experimentálních zvířatech různé chirurgické výkony.
Máme fakultní hokejový tým Akademici Plzeň. Tradičně se pořádá Hokejová bitva o Plzeň, což je utkání mezi týmem LFP UK a ZČU. Akademici Plzeň pořádají i akci „Plyšáková bouře“, kdy se snaží vybrat co nejvíce hraček pro děti ve FN Plzeň. Dále bych zmínila třeba spolek Medici v akci, což je skupina lidí, která pro mediky pořádá různé akce, večírky a kulturní a sportovní události. Zároveň se snaží, aby výtěžek z každé akce putoval na dobrou věc.
Pokud budete chtít nasát atmosféru fakulty a Plzně samotné, využijte tyto stránky: https://lfp.cuni.cz/fakulta/
Přeji mnoho štěstí k přijímacím zkouškám a hladký začátek studia!