fbpx
Přihlašování na komplexní kurzy spuštěno 📚 Zajisti si své místo a připravuj se s námi od října do května na přijímačky 👉
Lékařské fakulty
Přijímací zkoušky

Lékařské fakulty v ČR: Praha, 2. LF UK

Třetici pražských lékařských fakult nám uzavírá 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, dříve i dnes známá pro svoji specializaci na pediatrii, tedy dětské lékařství. Ačkoliv je tato tradice během studia patrná i dnes, věřte, že tato fakulta z vás udělá všestranného lékařského odborníka, zatímco vy budete mít šanci studovat na prestižní škole, jejímž sídlem je největší nemocnice v České republice – FN Motol. Přesto se ale samotná fakulta řadí spíše mezi ty menší – a jak to někteří příslovečně označují – rodinnější. Tak co, bude to ta pravá pro vás? Pojďte se na to s námi podívat!

O fakultě

Lékařská fakulta historicky navazuje na Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy. Ačkoliv dnes poskytuje všeobecné vzdělání a absolventi se mohou uplatnit ve všech lékařských oborech, zachovalo si curriculum rozšířenou výuku dětského lékařství.

Nejdůležitější klinickou základnu 2. lékařské fakulty pro výuku medicíny tvoří Fakultní nemocnice v Motole, která patří mezi lídry českého zdravotnictví v oblasti všeobecné i specializované péče. Výuka probíhá i na dalších prestižních pracovištích (IKEM, Nemocnice na Bulovce, Ústřední vojenská nemocnice a další).

Obory, které lze studovat: 

O studiu všeobecného lékařství

V prvních třech ročnících budeš studovat teoretické a preklinické obory, i když už od prvního ročníku se setkáš s praktickou medicínou v podobě např. první pomoci a ošetřovatelství.

Teoretické a preklinické předměty se vyučují jako jednosemestrové (např. biofyzika, latina, imunologie) nebo dvousemestrové (anatomie, histologie a embryologie, lékařská biologie, fyziologie, biochemie, lékařská mikrobiologie, patologie, patologická fyziologie, klinická propedeutika), a to tak, aby se příbuzné obory vzájemně doplňovaly. V řadě oborů projdeš i praktickým laboratorním výcvikem, například v oboru patologie.

Bloková forma studia

Od čtvrtého ročníku budeš studovat klinické obory a to v tzv. blokové formě. Vzniknou studijní skupiny, které se potom dále dělí do menších skupin věnujících se praktické lékařské výuce „u lůžka“. Po boku lékaře budeš docházet ke konkrétním pacientům a budeš u vizit, konzervativní léčby, případné operativy i propuštění. V šestém ročníku studium zakončují státnicové obory (vnitřní lékařství, pediatrie, chirurgie, gynekologie a porodnictví).

Pracoviště, na které se v průběhu studia podíváš

Vyučuje se na klinikách umístěných ve Fakultní nemocnici v Motole, a to jak v dětské části, tak v části pro dospělé. Také na externích pracovištích: část chirurgie v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, infekční lékařství a dermatovenerologie v Nemocnici Na Bulovce.

Během studia absolvuješ praxi v různých zdravotnických zařízeních v Česku nebo v zahraničí, která si zvolíte v rámci výměnných programů či individuálně. Hojně využívaný je Erasmus a stáže zajišťované mezinárodní studentskou organizací IFMSA.

O ostatních programech najdete podrobné informace na těchto webových stránkách fakulty.

Přijímací řízení

Přijímací zkouška je dvoukolová.

První kolo přijímací zkoušky

Písemná část, která je rozdělena na písemné testy z biologie, fyziky, chemie (celkem 75 otázek, každá správně zodpovězená otázka hodnocena 2 body) a písemný test všeobecných předpokladů pro studium medicíny (30 otázek, každá hodnocena 3 body). 

Test všeobecných předpokladů zkoumá schopnost logické úvahy, porozumění rozsáhlejšímu odbornému textu, schopnost odečítat údaje z grafů, prostorovou představivost a smysl pro postřehnutí detailů – absolvují všichni přihlášení uchazeči.
Limit pro postup do druhého kola stanoví děkan. V písemném testu všeobecných předpokladů je vždy pouze jedna správná odpověď. Nejsou povoleny žádné pomůcky jako kalkulačka nebo tabulky. 

Druhé kolo přijímací zkoušky

Ústní pohovor se koná před tříčlennou komisí pedagogických pracovníků fakulty. Uchazeč si vylosuje 2 otázky. Za každou z nich může od jednotlivého člena komise získat až 10 bodů, takže celkově lze za ústní část získat až 60 bodů. Cílem této zkoušky je zjistit komunikační dovednost uchazeče, jeho schopnost obhájit vlastní názor a prokázat zájem o zvolený obor.

Je ještě něco, co potřebuju o přijímacím řízení vědět?

Doložení středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou a součet bodů z písemné a ústní části přijímacího řízení (řádného i náhradního termínu) je určujícím faktorem pro definitivní výsledky přijímacího řízení, které budou zveřejněny v SIS bezprostředně po náhradním termínu.

Fakulta nepřijímá žádné studenty bez přijímacích zkoušek. Nepřidělují se ani bonusové body na základě úspěchu v olympiádách nebo výborném prospěchu na střední škole.

Přijímací řízení na další obory se od toho na všeobecné lékařství liší. Specifika přijímacího řízení na fyzioterapii, všeobecné ošetřovatelství a pediatrické ošetřovatelství naleznete na oficiálních stránkách fakulty.

Termíny přijímacích zkoušek pro rok 2025

Všeobecné lékařství

  • řádný termín — 9. 6. 2025 (písemné testy) a 11. 6. 2025 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 25. 6. 2025 (písemný test) a 27. 6. 2025 (ústní pohovor)

Fyzioterapie, všeobecné ošetřovatelství

  • řádný termín — 16. 6. 2025 (písemný test) a 18. 6. 2025 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 25. 6. 2025 (písemný test) a 27. 6. 2025 (ústní pohovor)

 Aplikovaná fyzioterapie

  • řádný termín — 13. 6. 2025
  • náhradní termín — 25. 6. 2025

Pediatrické ošetřovatelství

  • řádný termín — 16. 6. 2025 (písemný test) a 18. 6. 2025 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 25. 6. 2025 (písemný test) a 27. 6. 2025 (ústní pohovor)

Pro další informace se můžete podívat do brožury, kterou připravila přímo fakulta zde.

Jak se připravit na přijímačky? 

Pokud se chceš na přijímačky dobře připravit, doporučujeme využít náš jarní online přípravný kurz s našimi lektory nebo přípravu formou samostudia. Dále nabízíme knihu Řešené modelové otázky na 2. lékařskou fakultu v Praze. Najdeš v ní 400 otázek z biologie, fyziky a chemie, které si můžeš vyzkoušet. Každá otázka má podrobné vysvětlení, díky kterému pochopíš i složitější témata. 

Počty přijatých studentů pro akademický rok 2024/2025:

  • Všeobecné lékařství, magisterské studium: 300
  • Fyzioterapie, bakalářské studium: 46
  • Radiologická asistence, bakalářské studium: 42
  • Všeobecné ošetřovatelství, bakalářské studium: 64
  • Pediatrické ošetřovatelství, bakalářské studium: 63

Nejvíce tě zajímá pravděpodobně obor Všeobecné lékařství, proto zde uvádíme některé bližší údaje o počtech uchazečů a podobně. Údaje pochází z webu fakulty, přičemž jde o informace z přijímaček pro akademický rok 2024/2025:

  • počet podaných přihlášek: 2420
  • k písemné části se dostavilo: 1787 uchazečů 
  • přijato bylo: 300 uchazečů

Některé části textu byly převzaty z webových stránek 2. lékařské fakulty UK.

Zdroj obrázku v úvodu: www.fnmotol.cz

Další zajímavosti

Průvodce kurzy Bmedic

Hlásíš se na lékařskou fakultu a hledáš nejlepší způsob, jak se připravit na přijímací zkoušky? Ať už si chceš na přípravu nechat celý rok, nebo si látku zopakovat na poslední chvíli před přijímačkami, máme pro tebe přípravné kurzy na míru. V našem článku ti přehledně ukážeme, jaké kurzy nabízíme, rozdíly mezi nimi a doplňky ke […]

Termíny přihlášek na medicínu 2025: Dokdy se hlásit a kdy jsou přijímačky?

Najít tu správnou informaci o přijímacím řízení na webovkách fakult může někdy stát hodně času a nervů. Potřebuješ zjistit, kdy tvoje vysněná fakulta pořádá den otevřených dveří, který den tě budou čekat přijímačky nebo dokdy je nutné si podat přihlášku? Pak jsi tu správně! Všechny tyto informace jsme pro české i slovenské lékařské fakulty přehledně […]

Více článků