fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Lékařské fakulty
Přijímací zkoušky

Lékařské fakulty v ČR: Praha, 2. LF UK

Třetici pražských lékařských fakult nám uzavírá 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, dříve i dnes známá pro svoji specializaci na pediatrii, tedy dětské lékařství. Ačkoliv je tato tradice během studia patrná i dnes, věřte, že tato fakulta z vás udělá všestranného lékařského odborníka, zatímco vy budete mít šanci studovat na prestižní škole, jejímž sídlem je největší nemocnice v České republice – FN Motol. Přesto se ale samotná fakulta řadí spíše mezi ty menší – a jak to někteří příslovečně označují – rodinnější. Tak co, bude to ta pravá pro vás? Pojďte se na to s námi podívat!

O fakultě

Lékařská fakulta historicky navazuje na Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy. Ačkoliv dnes poskytuje všeobecné vzdělání a absolventi se mohou uplatnit ve všech lékařských oborech, zachovalo si curriculum rozšířenou výuku dětského lékařství.

Nejdůležitější klinickou základnu 2. lékařské fakulty pro výuku medicíny tvoří Fakultní nemocnice v Motole, která patří mezi lídry českého zdravotnictví v oblasti všeobecné i specializované péče. Výuka probíhá i na dalších prestižních pracovištích (IKEM, Nemocnice na Bulovce, Ústřední vojenská nemocnice a další).

Obory, které lze studovat: 

  • Všeobecné lékařství (MUDr.)
  • Fyzioterapie (Bc. a NMgr.)
  • Všeobecné ošetřovatelství (Bc.)
  • Pediatrické ošetřovatelství (Bc.)

O studiu všeobecného lékařství

V prvních třech ročnících budeš studovat teoretické a preklinické obory, i když už od prvního ročníku se setkáš s praktickou medicínou v podobě např. první pomoci a ošetřovatelství.

Teoretické a preklinické předměty se vyučují jako jednosemestrové (např. biofyzika, latina, imunologie) nebo dvousemestrové (anatomie, histologie a embryologie, lékařská biologie, fyziologie, biochemie, lékařská mikrobiologie, patologie, patologická fyziologie, klinická propedeutika), a to tak, aby se příbuzné obory vzájemně doplňovaly. V řadě oborů projdeš i praktickým laboratorním výcvikem, například v oboru patologie.

Bloková forma studia

Od čtvrtého ročníku budeš studovat klinické obory, a to v tzv. blokové formě. Vzniknou studijní skupiny, které se potom dále dělí do menších skupin věnujících se praktické lékařské výuce „u lůžka“. Po boku lékaře budeš docházet ke konkrétním pacientům a budeš u vizit, konzervativní léčby, případné operativy i propuštění. V šestém ročníku studium zakončují státnicové obory (vnitřní lékařství, pediatrie, chirurgie, gynekologie a porodnictví).

Pracoviště, na které se v průběhu studia podíváš

Vyučuje se na klinikách umístěných ve Fakultní nemocnici v Motole, a to jak v dětské části, tak v části pro dospělé, a také na externích pracovištích: část chirurgie v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, infekční lékařství a dermatovenerologie v Nemocnici Na Bulovce.

Během studia absolvuješ praxi v různých zdravotnických zařízeních v Česku nebo v zahraničí, která si zvolíte v rámci výměnných programů či individuálně. Hojně využívaný je Erasmus a stáže zajišťované mezinárodní studentskou organizací IFMSA.

O ostatních programech najdete podrobné informace na těchto webových stránkách fakulty.

Přijímací řízení

Přijímací zkouška je dvoukolová.

První kolo přijímací zkoušky

Písemná část, která je rozdělena na písemné testy z biologie, fyziky, chemie (celkem 75 otázek, každá správně zodpovězená otázka hodnocena 2 body) a písemný test všeobecných předpokladů pro studium medicíny (30 otázek, každá hodnocena 3 body). V testech z fyziky, chemie a biologie je vždy minimálně jedna správná odpověď, ale může jich být i více.

Test všeobecných předpokladů zkoumá schopnost logické úvahy, porozumění rozsáhlejšímu odbornému textu, schopnost odečítat údaje z grafů, prostorovou představivost a smysl pro postřehnutí detailů – absolvují všichni přihlášení uchazeči.
Limit pro postup do druhého kola stanoví děkan. V písemném testu všeobecných předpokladů je vždy pouze jedna správná odpověď. Žádné pomůcky kromě propisovacího pera využívat k přijímacím zkouškám nelze (např. kalkulačky).

Druhé kolo přijímací zkoušky

Ústní pohovor se koná před tříčlennou komisí pedagogických pracovníků fakulty. Uchazeč si vylosuje 2 otázky. Za každou z nich může od jednotlivého člena komise získat až 10 bodů, takže celkově lze za ústní část získat až 60 bodů. Cílem této zkoušky je zjistit komunikační dovednost uchazeče, jeho schopnost obhájit vlastní názor a prokázat zájem o zvolený obor.

Je ještě něco, co potřebuju o přijímacím řízení vědět?

Doložení středoškolského vzdělání s maturitní zkouškou a součet bodů z písemné a ústní části přijímacího řízení (řádného i náhradního termínu) je určujícím faktorem pro definitivní výsledky přijímacího řízení, které budou zveřejněny v SIS bezprostředně po náhradním termínu.

Fakulta nepřijímá žádné studenty bez přijímacích zkoušek. Nepřidělují se ani bonusové body na základě úspěchu v olympiádách nebo výborném prospěchu na střední škole.

Přijímací řízení na další obory se od toho na všeobecné lékařství liší. Specifika přijímacího řízení na fyzioterapii, všeobecné ošetřovatelství a pediatrické ošetřovatelství naleznete na oficiálních stránkách fakulty.

Počty přijatých studentů na obor všeobecné lékařství pro akademický rok 2020/2021:

  • Všeobecné lékařství, magisterský st. program: maximální počet přijímaných 207;
  • Fyzioterapie, navazující magisterské studium: maximální počet přijímaných 29;
  • Fyzioterapie, bakalářské studium: maximální počet přijímaných 29;
  • Všeobecné ošetřovatelství, bakalářské studium: maximální počet přijímaných 41;
  • Pediatrické ošetřovatelství, bakalářské studium: maximální počet přijímaných 41.

Nejvíce tě zajímá pravděpodobně obor Všeobecné lékařství, proto zde uvádíme některé bližší údaje o počtech uchazečů a podobně. Údaje pochází z webu fakulty, přičemž jde o informace z přijímaček v roce 2019.

  • počet podaných přihlášek: 2082
  • k 1. kolu přijímaček se dostavilo: 1631 uchazečů (tak to vidíte, ještě ani nehnete propiskou a už máte víc jak pětinu „soupeřů“ mimo hru…:) )
  • do 2. kola postoupilo: 361 uchazečů (2. kolo bylo umožněno vykonat těm, kteří získali minimálně 150 bodů z celkových 225 bodů, které je možno získat v 1. kole; nejlepší uchazeč v 1. kole však dosáhl „pouze“ 210 bodů)
  • přijato bylo: 217 uchazečů (na 1.-205. místě, což odpovídalo bodovým ziskům nejlepšího uchazeče 257 bodů a posledního přijatého s bodovým ziskem 205 bodů; maximum po sečtení bodů z 1. i 2. kola bylo 285)
  • nebojte se ale, v doplňovacím řízení byl tento limit ještě snížen: ke konci června bylo přijato dalších 89 uchazečů, minimální nutný bodový zisk pro přijetí byl totiž posunut až na 193 z 285 bodů
  • celkem bylo tedy přijato 306 uchazečů (ne všichni se však zapsali do studia, s čímž fakulta při stanovování bodových hranic počítala)

 

Modelové otázky

Prodej modelových otázek k přijímacím zkouškám nově zajišťuje univerzitní knihkupectví Karolinum. K dispozici jsou tři knihy, prodává se každá samostatně: Modelové otázky z fyziky pro přijímací zkoušky, Modelové otázky z biologie pro přijímací zkoušky a Modelové otázky z chemie pro přijímací zkoušky.

Modelové otázky si můžete koupit v knihkupectví Karolinum (Celetná 18, Praha 1). V e-shopu můžete nastavit osobní odběr v knihkupectví nebo doručení Českou poštou.

Modelovky si můžete také stáhnout jako e-knihu.

Termíny přijímacích zkoušek pro rok 2024

Všeobecné lékařství

  • řádný termín — 18. 6. a 19. 6. 2024 (písemné testy) a 20. 6. 2024 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 27. 6. 2024 (písemný test) a 28. 6. 2024 (ústní pohovor)

Fyzioterapie, všeobecné ošetřovatelství

  • řádný termín — 11. 6. 2024 (písemný test) a 12. 6. 2024 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 27. 6. 2024 (písemný test) a 28. 6. 2024 (ústní pohovor)

 Aplikovaná fyzioterapie

  • řádný termín — 14. 6. 2024
  • náhradní termín — 27. 6. 2024

Pediatrické ošetřovatelství

  • řádný termín — 11. 6. 2024 (písemný test) a 12. 6. 2024 (ústní pohovor)
  • náhradní termín — 27. 6. 2024 (písemný test) a 28. 6. 2024 (ústní pohovor)

Pro další informace se můžete podívat do brožury, kterou připravila přímo fakulta zde.

Vše další potřebné a aktuální informace můžete čerpat z oficiálních stránek fakulty věnovaných právě vám, uchazečům.

Některé části textu byly převzaty z webových stránek 2. lékařské fakulty UK.

zdroj obrázku v úvodu: www.fnmotol.cz

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků