Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Studium LF

Co zařídit před prvákem?

Jste přijatí na medicínu? Gratulujeme!

První velkou výzvu na cestě stát se lékařem máte úspěšně za sebou. Jestli jste už přijímačky náležitě oslavili, pojďte se s námi podívat, co je dobré zařídit ještě před začátkem semestru. Protože kdo je připraven, nebývá překvapen!

  • Začněte se poohlížet po bydlení

Pokud ještě nemáte bydlení zařízené a zároveň neplánujete dojíždět, je čas začít přemýšlet nad tím, kde se chcete na následující měsíce usídlit. Většina vysokých škol nabízí koleje, které však mají limitovanou kapacitu a jejich rezervace umí být občas trochu boj. Zkuste tedy s předstihem nastudovat, kdy registrace probíhají a jakou má která kolej vlastně kapacitu.

Pro větší soukromí můžete zvážit bydlení v bytě, kde můžete najít jak vlastní pokoj, tak pokoj společný s dalšími studenty. Na různých studentských facebookových skupinách se to teď nabídkami sdíleného bydlení jen hemží – zkusit můžete třeba Bazar LF MU. Tak rychle tam!

O pro i proti bydlení na kolejích a v bytě píšeme v tomto článku: https://bmedic.cz/bydleni-v-brne-byt-nebo-koleje/

  • Seznamte se

Přijít do nového prostředí plného cizích lidí umí být docela náročné – obzvlášť pokud patříte mezi introvertnější povahy. Proto je velkým plusem, když už první den máte mezi spolužáky přátele.

Na MUNI frčí Prvákoviny a i většina dalších univerzit pořádá své vlastní seznamovací akce. Pokud chcete poznat vrstevníky i mimo medicínu a z jiných škol, můžete zvážit třeba Seznamovák nebo Zaškolovák. Určitě si každý vybere pro sebe tu pravou akci a všechna navázaná přátelství na začátku semestru nepochybně oceníte.

  • Sežeňte si studijní materiály

Studijní materiály je jistě možné shánět i na začátku semestru. Pokud však patříte mezi ty, co si raději všechno v klidu připraví dopředu, můžete tuto záležitost začít řešit už teď.

Máte kamarády ve starších ročnících? Nebo se budete účastnit jedné ze seznamovacích akcí, kde máte příležitost se zeptat? Zkuste info o potřebných materiálech zjistit co nejdříve, ať pak můžete lovit knihy, skripta a vypracované otázky na různých facebookových bazarech za dobré ceny.

Zkuste třeba Bazar LF MU, Burza učebnic 2. LF – Motol, Burza učebnic 1. LF UK nebo Burza medicínských knih UPOL.

  • Sežeňte si plášť na anatomii a fonendoskop odložte až na třeťák

Pokud vám nejde jen o líbivé fotky na Instagramu s fonendoskopem kolem krku, vězte, že v prváku se jedná o opravdu zbytečnou a příliš vysokou investici. Naopak kvalitní lékařský plášť budete (nejen) v prváku potřebovat každou chvíli, a tak klidně pořiďte takový, co vám vydrží celou medicínu.

  • Zkuste vyhledat své budoucí spolužáky

V informačních systémech univerzit se s určitým předstihem dozvíte, do jaké studijní skupiny/kruhu jste byli zařazeni. A protože žijeme v době, které vládnou sociální sítě, někdo z vašich spolužáků určitě brzy založí facebookovou skupinu pro váš kruh, do které se budete moct přidat. Anebo ji můžete založit vy sami a hned se domluvit na pivo! Protože dobré mezilidské vztahy a síť přátel jsou základem pro zvládnutí náročného studia.

  • Prozkoumejte svůj budoucí domov

Pokud jste přijati na medicínu do města, které ještě tolik neznáte, určitě neuškodí prozkoumat ho teď, kdy ještě máte plno času. Projděte si okolí fakulty, svého nového bydliště, zkuste místní kavárny, bistra nebo knihovny. Ověřte si, jak funguje místní hromadná doprava a kde jsou nejlepší místa na učení nebo na levný a dobrý oběd. Během semestru vám jistě přijde vhod, že už tohle všechno znáte.

  • A hlavně se neučte dopředu

Ať už jste namotivováni sebevíc a nové knihy vypadají neskutečně lákavě, nechte učení zatím být. Maturita a přijímačky vás určitě nemálo vysílily a energii je teď třeba šetřit. Práce ještě bude spousta a teď je hlavní pořádně si užít léta. V září si za to poděkujete!

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků