fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Přijímací zkoušky

Do prváku vykročit pravou

Co zařídit před vstupem do prváku, na co se přichystat před prvními dny na fakultě a na co rozhodně nezapomenout? Tímto a spousty dalšími užitečnými informacemi pro prváky nastupující (nejen) na lékařskou fakultu v Brně se zabývá článek od naší lektorky Hanky, která studuje na LF MU v Brně. Tak se na něj pojďme podívat!

Úspěšné přijímačky, přijetí na medicínu, zápis, prázdniny a vyčkávání… Co přijde. ? Sice jsem už v šesťáku, stále však cítím trochu z toho napětí, které provází začátek studia, potažmo začátek nového životního období.

Již v nedávném článku jsme mluvili o tom, že je potřeba si včas zajistit v Brně ubytování, a to ať už na koleji, nebo bytě, ať už samostatný pokoj, nebo sdílení pokoje/bytu se spolužáky, kamarády. Vedle bydlení je však mnoho dalších věcí, na které byste na začátku studia neměli zapomenout. ?

Kartičky, bez kterých se neobejdete

Během studia bude nejdůležitější kartou takzvaný ISIC. Je to některým z vás již asi známá studentská karta, která vás bude po celou dobu studia provázet. Slouží jednak k uložení kreditu do menz na obědy (nebo večeře), také ale k uložení peněz využitelných k různým službám v knihovnách, např. k tisku. Tyto kredity jsou od sebe odděleny – z jednoho „účtu“ se tedy strhávají peníze za jídlo v menze, z jiného poté peníze utracené za tisk a podobně. Peníze na obědy si na kartu vložíte v menzách, peníze na tisk v knihovnách. ?

Vedle ISICu pro vás bude důležitou kartičkou i tzv. šalinkarta – tak v Brně říkáme předplatní jízdence na místní městskou hromadnou dopravu. Můžete si ji koupit na dobu jednoho měsíce, jednoho čtvrtletí nebo celého roku (přičemž právě roční jízdenka se vyplatí finančně nejlépe). V dnešní době dochází k tomu, že místo papírové šalinkarty začínáme používat elektronickou – takováto jízdenka je uložena na vaší bankovní kartě. Více informací o vyřízení těchto jízdenek naleznete na této stránce: brnoid.cz/cs/eoc.

Jak se neztratit ve škole ani při studiu?

V září, kdy jsem nastupovala na medicínu, jsem se zúčastnila takzvaných Prvákovin. Studenti medicíny nám zde představili náš studijní obor, pomohli nám zorientovat se v Univerzitním kampusu, ukázali nám menzy, centrum Brna a další důležitá místa. Z epidemiologických důvodů jste však bohužel nyní o tuto možnost ochuzeni. I tak se nebojte zeptat někoho staršího, na koho narazíte na studentském bytě, koleji nebo přímo v kampusu, aby vám řekl, „jak to tu chodí“. Všichni jsme byli jednou v prváku a potřebovali jsme, stejně jako nyní vy, na začátku čas na zorientování. ?

Také samotný Informační systém (IS), přes který se budete přihlašovat ke zkouškám, budete si zde kontrolovat uznané kredity a známky, budete se dívat do rozvrhu a využívat různé studijní materiály, je celkem složitý. Nebojte si říct o pomoc, když se budete první dny (možná i týdny) v ISu obtížně orientovat. ?

Další věcí je potvrzení o studiu. Na začátku studia bylo dříve nutné vystát si frontu na studijním oddělení, pokud jste jej chtěli získat. Dnes už si tento dokument můžete sami vygenerovat přímo v Informačním systému. Stačí zde do vyhledávače napsat „potvrzení o studiu“.

Když je čas na jídlo

Důležité je se během každodenního studia dobře najíst. Ať už budete mít výuku kdekoli, určitě budete mít v dosahu některou ze studentských menz. Jejich seznam najdete na těchto webových stránkách: skm.muni.cz/menza. V současné době je také možnost objednat si oběd s předstihem doma (je nabídnuto více jídel o nižší ceně). Přihlášení do toho objednávacího systému je podobné jako v ISu, naleznete jej kliknutím zde. ?

Vybavení pro úspěšný start studia

Tak jako prvňáčci v první třídě, budete se muset i vy vybavit základními „medicínsko-akademickými“ pomůckami. A to kupou sešitů a zvýrazňovačů, čistým a upraveným bílým pláštěm, základními potřebami na pitvy (vše si řeknete na prvním semináři z anatomie) a učebnicemi. Ty si můžete buď zapůjčit v knihovně (Knihovna univerzitního kampusu, jejíž stránky naleznete zde: kuk.muni.cz/), nebo zakoupit v Lékařském knihkupectví přímo v areálu fakulty (web naleznete zde: lekarskeknihy.cz). Postupem času zjistíte, jestli vám vyhovují více skripta a knihy z knihovny, nebo jestli potřebujete svoje vlastní, abyste si do nich mohli psát a zběsile je podtrhávat. ?

Vedle vybavení věcného je potřeba se vybavit také celkově. A tím myslím například udělat si na bytě či koleji příjemné místo, kde teď budete trávit dost času, ať už učením (učit se ale můžete i v knihovně na kampusu – někomu to vyhovuje více než doma) nebo odpočinkem. Je určitě dobré pořídit si pohodlnou židli, ze které vás nebudou při učení bolet záda, vyzdobit si pokoj fotografiemi, citáty nebo plakáty, aby vám toto místo co nejvíce připomínalo domov a všechno a všechny, co nebo které máte rádi. ?

Nejdůležitější „vybavení“ se týká – vztahů. Obklopte se lidmi, které máte rádi, vytvářejte si v kruhu i mimo něj přátele, se kterými můžete (nejen) studijní život sdílet. Nebojte se svými obavami, strachy, nejistotou, ale i radostí svěřit ostatním, třeba i starším studentům. Podpoří vás a vám zároveň pocit, že na vše rozhodně nejste sami, dodá potřebnou energii a entuziasmus. ? Nebojte se také obracet přímo na nás, vaše bývalé lektory, rádi vám pomůžeme.

A jaký je vůbec začátek prváku?

Na gymplu jsem byla celkem pilná studentka, a tak jsem si asi myslela, že mě studium medicíny zas až tak svým tempem a strukturou nepřekvapí. Po první přednášce z anatomie jsem však bloudila kampusem, dobloudila do Kavárny Na Lávce (dodnes sem často chodím), dala si zde polévku a volala mamince: „Mamí, to je hrozný…“ Brečela jsem jí do telefonu a nebyla schopna ze sebe vydat kloudného slova. Říkala jsem si: to se nejsem schopná naučit; pět stránek A4 převážně latinského textu se nemůžu za tři dny naučit… Ale ano, šlo to. Další týden to už bylo deset stránek a ten další bylo stránek 15. Pochopila jsem, že studium medicíny vyžaduje ještě větší píli a systematičnost než předchozí studium. Výuka však byla tak zajímavá a vztahy se spolužáky povzbuzující, že jsem tento nelehký začátek studia zvládla.

Během studia přišlo však ještě několik chvil, kdy mi bylo opravdu smutno. Svěřila jsem se své kamarádce na bytě a ona mě potěšila, povzbudila, avšak zakončila to svým klasickým sarkastickým humorem: „Hani, neboj, bude ještě hůř.“ Tehdy jsem se tomu smála a nevěřila, ale svým způsobem měla pravdu. Studium ve vyšších ročnících už není tak obtížné, ale trochu ubývá sil. Proto na vás apeluji: myslete během studia i na sebe, na své koníčky, na své blízké. Svěřujte se ostatním s tím, že je to pro vás někdy těžké – uvidíte, že na to nejste sami. Buďte na sebe hodní a shovívaví; studium medicíny je opravdu náročné… Ale zajímavé a smysluplné. ?

Přeji vám do začátku mnoho sil a radosti z poznání. ?

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků