fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Studium LF

Embryologie – nováček mezi obory na LF MUNI

Na brněnské lékařské fakultě můžete od tohoto roku kromě lékařských oborů studovat také úplně nový a v Česku zatím unikátní magisterský obor s názvem Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – embryolog. Jak vypadá rozjezd tohoto oboru v této školství ne zcela přející době, co vám může studium nabídnout nebo třeba jak vypadají přijímačky, o tom napsala článek naše lektorka Míša.

Embryologie – obor s názvem, po jehož vyslovení na mě většina lidí koukala pohledem “co prosím? řekni to česky.” Začnu tedy tím, co to vlastně embryologie je a co byste si pod krásným názvem oboru „Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví“ měli představit.

Embryologie? A co ze mě bude? 

Embryologie je věda zabývající se vývojem jedince v prenatálním období. Toto vám možná podvědomě naznačuje, že po vystudování oboru a získání titulu magistra půjdete pracovat do center asistované reprodukce – není to ale samozřejmě jediná cesta, která se dá po ukončení studia zvolit, naopak – možností je spousta. Můžete jít pracovat do genetických nebo farmaceutických laboratoří, udělat si atestaci a pracovat na vedoucí pozici jako klinický embryolog, anebo třeba navázat doktorským studiem Biomedicínských věd na Masarykově univerzitě. 

Proč právě embryologie? 

Moje osobní motivace pro výběr tohoto oboru byla, že jsem nechtěla být doktorka (tohle je asi jedna z prvních věcí, které je dobré si ujasnit), ale věděla jsem, že se chci ubírat přírodovědným nebo medicínským směrem. Když se ke mně dostala informace o tom, že se na LF MU otevírá tento obor, měla jsem v podstatě jasno. Největší benefit vidím v tom, že v budoucnosti bude vaše pole pracovní působnosti opravdu široké, a co je ještě důležitější, bude i mezinárodní. Embryologie je poměrně nový obor, což vám do budoucna otevírá velké možnosti navázání mezinárodních spoluprací. Další neopomenutelnou výhodou je množství praktických hodin, které za studium absolvujete. V prostorách Univerzitního kampusu Bohunice vás čeká praktická výuka ve velice moderně zařízených laboratořích a v nově vybudovaném simulačním centru (SIMU), které je dostatečně vybaveno na to, aby studentům poskytnulo veškerou techniku pro nácvik metod asistované reprodukce. Ve vyšších ročnících probíhá praktická výuka také mimo Univerzitní kampus, a to buď přímo v soukromých IVF centrech, jako je například Reprofit hned u kampusu, nebo ve fakultních nemocnicích v BrněUrčitě vás ke studiu může také motivovat fakt, že se můžete stát jedněmi z prvních magistrů tohoto oboru v ČR, protože úplně první ročník nastoupil právě teď, tedy na podzim roku 2020.  

Co vás čeká, pokud se pro embryologii rozhodnete?  

I když je embryologie na LF trošku takovou specialitou a označila bych ji spíše za obor, který zde pomyslně leží někde na hranici mezi zdravotnickými a lékařskými oborytak přijímačky má stejné s Všeobecným a Zubním lékařstvím. To pro vás znamená následující. Dohromady si napíšete 3 testy ze 3 předmětů, každý po 40 otázkách, kde v každé otázce vybíráte z 5 odpovědí (a, b, c, d, e). To teď možná znělo trošku složitě, ale věřte mi, složité to není. Test píšete z předmětů biologie, chemie a fyzika s tím, že na každý test máte 50 minut. Za správnou odpověď v testu získáváte bod, za špatnou se vám ale nic neodečítá. Z toho plyne, že maximálně můžete získat 120 bodů. Důležitá informace je, že v bodovém ohodnocení nejsou jako u Všeobecného nebo Zubního lékařství započítány bonifikace za jazykové zkoušky nebo třeba předmětové olympiády. Letos, tedy v roce 2020, se psaly vůbec první přijímací zkoušky, které nakonec nasadily bodovou hranici posledního přijatého na 60 bodů, což je zároveň minimum k úspěšnému řešení testů. Jinými slovy, pokud budete mít méně jak 60 bodů, tak nemůžete být přijati. Celkem si v roce 2020 přijímačky napsalo okolo 400 studentů a momentálně nás na oboru v prvním ročníku studuje 25. 

Pohledem prváka  

Teď bych vám ráda řekla nějakou čerstvou osobní zkušenost, kterou s oborem já sama mám. Jelikož je to pro celou fakultu, tedy jak pro studenty, tak pro učitele, úplná novinka, tak to ze začátku bylo trošičku organizačně divoké. Začalo se také hned ze startu pouze distanční výukou, takže vám nemohu popsat zážitky ze cvičení, ale stejně by nás většina praktické výuky čekala až v pozdějších semestrech. Věřím však, že se budoucí prváci s distanční výukou nesetkají a nástup do školy pro ně bude o něco hladší. Co vám můžu z prvních měsíců říci je, že všichni vyučující jsou velice otevření a laskaví. Než jsem se na výšku dostala, tak jsem si ji vždy představovala jako takové prostředí, kde se na studenty pohlíží odtažitě, s větším odstupem než na střední škole, a studium se nechává jenom na nich. Můj pohled se ale s nástupem na VŠ diametrálně změnil. Téměř všichni vyučující nám v úvodních hodinách řekli, že pokud nám něco nebude vyhovovat, nebo pokud budeme mít nějaké poznámky k jejich projevu nebo stylu výuky, nemáme se bát ozvat nebo zeptat. Že jsou otevřeni jakýmkoli připomínkám, které by nám mohly studium zpříjemnit a zároveň nás vybízí ke zpětné vazbě na výuku, aby sami věděli, že je vše v pořádku. Zatím mi to přijde jako taková velice příjemná spolupráce studentů s vyučujícími.  

Je studium embryologie náročné?  

Pokud byste nahlédli do předmětů, které vás na Embryologii čekají, zjistíte, že se v prvním a druhém ročníku příliš neliší od Zubního nebo Všeobecného lékařství. Vzhledem k tomu je a zajisté i bude studium poměrně časově náročné.  

Matematika a Biostatistika 

Nemáte sice ze začátku tolik praktických hodin v laboratořích, ale zase si užijete hned v prváku i předměty jako biostatistiku nebo matematiku, se kterými se budoucí lékaři během studia prakticky nesetkají. Každopádně těchto předmětů se bát nemusíte, věřte, že název je daleko děsivější než to, co se budete učit, a ve finále se pro vás tyto předměty stanou jistě spíše příjemným oddechem od běžného memorování.   

Anatomie a Latina 

Když jsem nakousnula to memorování, tak vás už možná napadlo, že nemluvím o ničem jiném než o anatomii. Té se totiž ani omylem v prváku nevyhnete. Máte ale výhodu, není to tak strašné jako u všeobecného lékařství. Některé části učiva anatomie jsou osekány a přibližují se spíše znalostem bakalářů, samozřejmě ale musíte počítat s tím, že se po vás bude chtít perfektní znalost anatomie v oblastech pohlavních ústrojí. S anatomií také úzce souvisí latina, kde se budete zabývat hlavně gramatikou a učením se potřebných slovíček 

Biologie, Biofyzika a Lékařská chemie 

Toto trio předmětů jsem dala dohromady z jediného důvodu – ve všech vám velice pomůže, pokud jste se opravdu dobře naučili na přijímačky. Studium těchto předmětů krásně navazuje na znalosti ze středních škol. Probíráte zase vše znovu, akorát se po vás chtějí o něco detailnější znalosti. Jen nepatrná část učiva pro vás bude úplně nová.

Angličtina

U angličtiny bych asi jenom zmínila, že jazykový certifikát se vám sice nepočítá u přijímaček, ale pokud ho máte, tak ho využijete aspoň tady, protože vám zajistí, že se nemusíte účastnit hodin. Pouze si na konci semestru napíšete test a máte splněno.  

Závěrem

Podtrženo sečteno si myslím, že pokud jste dočetli až sem, tak by možná studium embryologie stálo za zvážení. Je to obor s velikou budoucností a potenciálem, který z vás vychová poměrně multifunkční absolventy napříč přírodovědným a medicínským světem.

Obor se neotevírá každý rok, pokud o něj máte zájem, zkontrolujte si webové stránky MU, na kterých nabízí vždy aktualizovaný seznam oborů, na které je možné se v daný rok přihlásit.

zdroj úvodního obrázku: www.muni.cz

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků