Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Přijímací zkoušky

Jak se efektivně připravit na přijímačky a nezbláznit se z toho?

Určitě si uvědomujete, že studium na medicíně není procházka růžovým sadem. Proto si sáhněte do vlastního svědomí a zeptejte se, jestli hodláte upřednostnit prosezené večery u knížky anatomie před vymetáním klubů se svými přáteli. Protože vám můžu zaručit, že takových večerů bude hodně, obzvlášť ve zkouškovém období. Přijímací zkoušky na medicínu se za takové hodně odlehčené zkouškové období dá považovat, proto je čas si sednout, urovnat si priority a postavit se k tomu čelem. Ale nebojte se ničeho, zvládli to před vámi, zvládnou to po vás, a vy to zvládnete taky!

Kdy se mám začít učit?

Hned! Čím dříve, tím lépe pro vás. Přijímací zkoušky na medicínu jsou v tomto ohledu takový trh, souboj konkurencí. Navíc, když si velké kvantum učiva rozvrhnete po menších dávkách, naučíte se ho mnohem efektivněji a vyhnete se stresům z toho, že „nestíháte“.

Jak si do hlavy nacpat tolik informací aniž bych zešílel?

Nejjednodušší je, se místo nesmyslného čtení dlouhých odborných odstavců, zaměřit na důležité body, které by se mohly v přijímacím testu vyskytnout. To zjistíte jednoduše buď na stránkách dané fakulty, pokud ovšem testy z minulých let zveřejňuje, nebo na našich stránkách. Rozhodně nedoporučuji se snažit porozumět látce z vysokoškolských skript, na to máte ještě čas ;). Takové materiály obsahují spoustu pojmů, které na vás budou působit spíše jako zaklínadla, než jako něco, co byste si chtěli natlouct do hlavy. Kromě toho, budete ztrácet čas a energii hledáním významů daných termínů a nebudete se plně soustředit na věci, které vás budou čekat v přijímacích testech.

Používejte barvy, podtrhávejte si věty či slova podle důležitosti. Pomáhá to lepší orientaci v textu a na principu tzv. fotografické paměti by se Vám načerpané informace měly snáz uchovat.

Škola hrou – skvělá věc nejen pro čerstvé školáčky. Osvědčená aktivita je něco na způsob pexesa. Funguje to tak, že si nastříháte kartičky z papíru, a na jednu stranu napíšete například jméno bakteriální nemoci, a z druhé strany bakterii, která nemoc způsobuje. No a v každé volné chvíli si můžete sami se sebou hrát pexeso a opakovat si probírané učivo.

Nepřeskakujte témata! Vím, že v každém okruhu se najdou věci, které nejsou zrovna nejzáživnější a špatně se učí, ale bohužel tohle u přijímaček nikoho zajímat nebude. Proto si před ponořením se do tohoto studia běžte na chvíli projít, prospat, zacvičit si, poslechnout hudbu – cokoliv děláte rádi. Pro udržení příjemné nálady si vezměte nějakou pochutinu, uvařte si kávu či čaj a pokud možno, separujte se od většiny rušivých elementů.

Když cítíte, že už nemůžete, dejte si pauzu. Není cílem se učit deset hodin denně s výsledkem úplného guláše. V momentě, kdy začínáte odbočovat od tématu, přestanete dávat pozor, načapáte se u toho, že jste právě dočetli větu a nemáte ponětí, čím začínala, je čas si říct DOST! Rozvrhněte si na každý den přiměřené množství učiva a pokuste se to co nejpřesněji dodržovat. Buďte na sebe přísní, buďte vytrvalí, ale mějte na paměti, že i duševní zdraví máte jen jedno.

Prokládejte studium z knih sledováním videí na danou problematiku. Pokud je to možné, kreslete si obrázky, snažte se mluvit sami se sebou, jako byste to někomu právě vysvětlovali. Tím si nejlépe ověříte, že jste si problematiku osvojili a máte zaručené, že Vám z hlavy jen tak nevypadne.

Přeji vám hodně vytrvalosti, pevné nervy a hlavně spoustu energie na přípravu na přijímací testy. Ať vás vaše motivace dosáhnout cíle dovede k těm nejlepším výsledkům!

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků