Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Studium LF

Jaké materiály si pořídit do prvního ročníku na LF UPOL

Přijímací zkoušky máte úspěšně za sebou a jedna z posledních starostí před začátkem vašeho prvního roku Všeobecného lékařství na lékařské fakultě v Olomouci je sehnat si podklady pro jednotlivé předměty, což nemusí být jednoduchý úkol. Abychom vám to usnadnili, náš lektor Hamid vám v tomto článku vypsal užitečné materiály do jednotlivých předmětů, s nimiž se v prvním ročníku potkáte.

Anatomie

Klíčová literatura, která vám bude doporučena už na první přednášce je třídílná učebnice Anatomie 1+2+3 od profesora R. Čiháka (hovorově ji budete nazývat „Čihák“). Jsou to rozsáhlé učebnice, z nichž vycházejí i vyučující u zkoušky. Pokud si je chcete koupit zcela nové z knihkupectví, připravte se na to, že vás budou stát více než 4000 korun.

Ve druhém semestru budete probírat i neuroanatomii, která je v „Čihákovi“ napsána nepřehledně, a budou vám doporučovat pořídit si i jinou učebnici. Mně osobně se líbí Neuroanatomie od autora Hájka. Velmi oblíbené jsou také Základy anatomie – 4a Centrální nervový systém od autorů Grima a Drugy.

Pro lepší představivost a snadnější učení je vhodné si pořídit i anatomický atlas. Mezi studenty je oblíbený Netterův anatomický atlas člověka, atlas od Sinělnikova nebo fotografický atlas od autorů Rohen-Yokochi. Výběr konkrétního atlasu však necháme na vás, obecně jsou si totiž anatomické atlasy kvalitou podobné.

Jako doplněk se k přípravě na zkoušku hodí Memorix anatomie, jenž je napsán velmi stručně a obsahuje také mnoho mnemotechnických pomůcek a schémat, která vám na zkoušce rozhodně pomohou. Nedoporučuji však mít Memorix jako hlavní zdroj, z něhož se na zkoušku budete učit.


Lékařská chemie

Na lékařskou chemii budete potřebovat skripta Základy lékařské chemie pro studenty všeobecného lékařství – Franková, Modrianský, Vrba a Příklady z lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková, Vičar, Walterová. Pokud nebudou tyto skripta dostupné k prodeji ve skriptárně, zkuste si je sehnat od starších studentů. Skripta dostanete i v PDF formě od svých vyučujících, takže si je můžete i doma vytisknout.


Latina a lékařská terminologie

Na hodinách latiny bude vyžadováno, abyste měli knížku Latinská lékařská terminologie – Nečas. Na internetovém portálu (známý jako Moodle) najdete během semestru i další doplňkové materiály v podobě různých cvičení atp.


Biologie

Základní studijní materiály pro biologii jsou Molekulární hematologie (kapitola 1: Základy molekulární biologie buňky), skripta do praktických cvičení a přednášky. Všechny uvedené podklady vám budou v PDF formě zpřístupněny vyučujícími na praktických cvičeních.


Lékařská biofyzika

Potřebné materiály na praktická cvičení a přednášky najdete v Moodlu. Můžete si dokoupit knihu Medicínská biofyzika – Navrátil, Rosina a kol., ale není to nutnost.


Biochemie 1

Ve druhém semestru začíná i biochemie, ale zkouška z ní vás čeká až ve druhém ročníku. Na cvičení je nutné si sehnat Praktikum lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková a kol. a sejdou se vám i skripta z lékařské chemie, které jsou výše zmíněné.

Histologie a embryologie 1

Zkouška z tohoto předmětu vás bude také čekat až ve druhém ročníku, ale doporučuji si už do druhého semestru sehnat Přehled histologie člověka v obrazech, I. díl a II. díl – Malínský, Lichnovský a Přehled embryologie člověka v obrazech od stejných autorů.


První pomoc

Na praktické cvičení z první pomoci bude vyžadováno, abyste přicházeli připraveni. Prezentace, ze kterých se učit, najdete v Moodlu. Ze stejných prezentací bývá sestaven i závěrečný test, jinak není třeba si na tento předmět nic dokupovat.

Etické základy komunikace pro odbornou praxi

K tomuto předmětu si také netřeba nic shánět. Vše potřebné najdete v Moodlu.

Úvodní foto: Claudia Wolff

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků