Studium LF

Jaké materiály si pořídit do prvního ročníku na LF UPOL

Přijímací zkoušky máte úspěšně za sebou a jedna z posledních starostí před začátkem vašeho prvního roku Všeobecného lékařství na lékařské fakultě v Olomouci je sehnat si podklady pro jednotlivé předměty, což nemusí být jednoduchý úkol. Abychom vám to usnadnili, náš lektor Hamid vám v tomto článku vypsal užitečné materiály do jednotlivých předmětů, s nimiž se v prvním ročníku potkáte.

Anatomie

Klíčová literatura, která vám bude doporučena už na první přednášce je třídílná učebnice Anatomie 1+2+3 od profesora R. Čiháka (hovorově ji budete nazývat „Čihák“). Jsou to rozsáhlé učebnice, z nichž vycházejí i vyučující u zkoušky. Pokud si je chcete koupit zcela nové z knihkupectví, připravte se na to, že vás budou stát více než 4000 korun.

Ve druhém semestru budete probírat i neuroanatomii, která je v „Čihákovi“ napsána nepřehledně, a budou vám doporučovat pořídit si i jinou učebnici. Mně osobně se líbí Neuroanatomie od autora Hájka. Velmi oblíbené jsou také Základy anatomie – 4a Centrální nervový systém od autorů Grima a Drugy.

Pro lepší představivost a snadnější učení je vhodné si pořídit i anatomický atlas. Mezi studenty je oblíbený Netterův anatomický atlas člověka, atlas od Sinělnikova nebo fotografický atlas od autorů Rohen-Yokochi. Výběr konkrétního atlasu však necháme na vás, obecně jsou si totiž anatomické atlasy kvalitou podobné.

Jako doplněk se k přípravě na zkoušku hodí Memorix anatomie, jenž je napsán velmi stručně a obsahuje také mnoho mnemotechnických pomůcek a schémat, která vám na zkoušce rozhodně pomohou. Nedoporučuji však mít Memorix jako hlavní zdroj, z něhož se na zkoušku budete učit.


Lékařská chemie

Na lékařskou chemii budete potřebovat skripta Základy lékařské chemie pro studenty všeobecného lékařství – Franková, Modrianský, Vrba a Příklady z lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková, Vičar, Walterová. Pokud nebudou tyto skripta dostupné k prodeji ve skriptárně, zkuste si je sehnat od starších studentů. Skripta dostanete i v PDF formě od svých vyučujících, takže si je můžete i doma vytisknout.


Latina a lékařská terminologie

Na hodinách latiny bude vyžadováno, abyste měli knížku Latinská lékařská terminologie – Nečas. Na internetovém portálu (známý jako Moodle) najdete během semestru i další doplňkové materiály v podobě různých cvičení atp.


Biologie

Základní studijní materiály pro biologii jsou Molekulární hematologie (kapitola 1: Základy molekulární biologie buňky), skripta do praktických cvičení a přednášky. Všechny uvedené podklady vám budou v PDF formě zpřístupněny vyučujícími na praktických cvičeních.


Lékařská biofyzika

Potřebné materiály na praktická cvičení a přednášky najdete v Moodlu. Můžete si dokoupit knihu Medicínská biofyzika – Navrátil, Rosina a kol., ale není to nutnost.


Biochemie 1

Ve druhém semestru začíná i biochemie, ale zkouška z ní vás čeká až ve druhém ročníku. Na cvičení je nutné si sehnat Praktikum lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková a kol. a sejdou se vám i skripta z lékařské chemie, které jsou výše zmíněné.

Histologie a embryologie 1

Zkouška z tohoto předmětu vás bude také čekat až ve druhém ročníku, ale doporučuji si už do druhého semestru sehnat Přehled histologie člověka v obrazech, I. díl a II. díl – Malínský, Lichnovský a Přehled embryologie člověka v obrazech od stejných autorů.


První pomoc

Na praktické cvičení z první pomoci bude vyžadováno, abyste přicházeli připraveni. Prezentace, ze kterých se učit, najdete v Moodlu. Ze stejných prezentací bývá sestaven i závěrečný test, jinak není třeba si na tento předmět nic dokupovat.

Etické základy komunikace pro odbornou praxi

K tomuto předmětu si také netřeba nic shánět. Vše potřebné najdete v Moodlu.

Úvodní foto: Claudia Wolff

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.

  Další zajímavosti

  Byt, nebo koleje?

  Nájsť si dobré bývanie na výške vie byť celkom zapeklitá záležitosť. Jeden človek vám povie, aké úžasné je bývanie na kolejích, a ďalší zasa, že by za nič na svete nevymenil svoj byt. Aké sú teda výhody a nevýhody bývania na byte a na koleji? KolejeKoleje sú obecne medzi študentami veľmi populárne. Je tam veľa […]

  Neúspěchem nic nekončí

  Občas se každému z nás v životě něco nepovede. Ztratíme klíče, spálíme jídlo, zapomeneme na důležitý úkol nebo nezvládneme nějakou zkoušku. Neúspěch je prakticky vždy demotivující a je podstatné se s ním vyrovnat, zjistit, proč k němu došlo, ale především – posunout se dál. Chybami se člověk učí a neúspěch u přijímacích zkoušek rozhodně nepatří […]

  Více článků