Studium LF

Jaké materiály si pořídit do prvního ročníku na LF UPOL

Přijímací zkoušky máte úspěšně za sebou a jedna z posledních starostí před začátkem vašeho prvního roku Všeobecného lékařství na lékařské fakultě v Olomouci je sehnat si podklady pro jednotlivé předměty, což nemusí být jednoduchý úkol. Abychom vám to usnadnili, náš lektor Hamid vám v tomto článku vypsal užitečné materiály do jednotlivých předmětů, s nimiž se v prvním ročníku potkáte.

Anatomie

Klíčová literatura, která vám bude doporučena už na první přednášce je třídílná učebnice Anatomie 1+2+3 od profesora R. Čiháka (hovorově ji budete nazývat „Čihák“). Jsou to rozsáhlé učebnice, z nichž vycházejí i vyučující u zkoušky. Pokud si je chcete koupit zcela nové z knihkupectví, připravte se na to, že vás budou stát více než 4000 korun.

Ve druhém semestru budete probírat i neuroanatomii, která je v „Čihákovi“ napsána nepřehledně, a budou vám doporučovat pořídit si i jinou učebnici. Mně osobně se líbí Neuroanatomie od autora Hájka. Velmi oblíbené jsou také Základy anatomie – 4a Centrální nervový systém od autorů Grima a Drugy.

Pro lepší představivost a snadnější učení je vhodné si pořídit i anatomický atlas. Mezi studenty je oblíbený Netterův anatomický atlas člověka, atlas od Sinělnikova nebo fotografický atlas od autorů Rohen-Yokochi. Výběr konkrétního atlasu však necháme na vás, obecně jsou si totiž anatomické atlasy kvalitou podobné.

Jako doplněk se k přípravě na zkoušku hodí Memorix anatomie, jenž je napsán velmi stručně a obsahuje také mnoho mnemotechnických pomůcek a schémat, která vám na zkoušce rozhodně pomohou. Nedoporučuji však mít Memorix jako hlavní zdroj, z něhož se na zkoušku budete učit.


Lékařská chemie

Na lékařskou chemii budete potřebovat skripta Základy lékařské chemie pro studenty všeobecného lékařství – Franková, Modrianský, Vrba a Příklady z lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková, Vičar, Walterová. Pokud nebudou tyto skripta dostupné k prodeji ve skriptárně, zkuste si je sehnat od starších studentů. Skripta dostanete i v PDF formě od svých vyučujících, takže si je můžete i doma vytisknout.


Latina a lékařská terminologie

Na hodinách latiny bude vyžadováno, abyste měli knížku Latinská lékařská terminologie – Nečas. Na internetovém portálu (známý jako Moodle) najdete během semestru i další doplňkové materiály v podobě různých cvičení atp.


Biologie

Základní studijní materiály pro biologii jsou Molekulární hematologie (kapitola 1: Základy molekulární biologie buňky), skripta do praktických cvičení a přednášky. Všechny uvedené podklady vám budou v PDF formě zpřístupněny vyučujícími na praktických cvičeních.


Lékařská biofyzika

Potřebné materiály na praktická cvičení a přednášky najdete v Moodlu. Můžete si dokoupit knihu Medicínská biofyzika – Navrátil, Rosina a kol., ale není to nutnost.


Biochemie 1

Ve druhém semestru začíná i biochemie, ale zkouška z ní vás čeká až ve druhém ročníku. Na cvičení je nutné si sehnat Praktikum lékařské chemie a biochemie – Dvořáčková a kol. a sejdou se vám i skripta z lékařské chemie, které jsou výše zmíněné.

Histologie a embryologie 1

Zkouška z tohoto předmětu vás bude také čekat až ve druhém ročníku, ale doporučuji si už do druhého semestru sehnat Přehled histologie člověka v obrazech, I. díl a II. díl – Malínský, Lichnovský a Přehled embryologie člověka v obrazech od stejných autorů.


První pomoc

Na praktické cvičení z první pomoci bude vyžadováno, abyste přicházeli připraveni. Prezentace, ze kterých se učit, najdete v Moodlu. Ze stejných prezentací bývá sestaven i závěrečný test, jinak není třeba si na tento předmět nic dokupovat.

Etické základy komunikace pro odbornou praxi

K tomuto předmětu si také netřeba nic shánět. Vše potřebné najdete v Moodlu.

Úvodní foto: Claudia Wolff

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


  Další zajímavosti

  Je důležité mít všechny zkoušky na A?

  Mnohí z nás už od základnej školy vynikali v učení. Posielali nás na rôzne olympiády a súťaže, kde sme mohli ukázať, akí dobrí naozaj sme. Rodičia na nás boli pyšní, učitelia nám vraveli, ako ďaleko to raz dotiahneme. Možno aj to čiastočne prispelo k myšlienke, že by sa z nás raz mohli stať úspešní študenti na vysokej škole. Ako […]

  Medicína = žiaden sociálny život?

  Veta, ktorú si vypočuje minimálne raz za život každý študent cieliaci na medicínu. „Uvedomuješ si, že celých 5 či 6 rokov budeš žiť len pre školu?“ alebo ,,Si ochotná sedieť každý deň nad knižkami a nikdy nezažiť radosť vysokoškolského párty života?“ boli vety, ktoré sa každodenne opakovali z okolia mojich blízkych i od úplne neznámych ľudí. Paradoxne, hlavne […]

  Více článků