Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Lékařské fakulty

Lékařské fakulty v ČR: Olomouc (LF UPOL)

Přemýšlíte, na které LF si podat přihlášku? V 1.díle našeho seriálu o lékařských fakultách v ČR Vám představíme Olomouc – menší město se skvělou atmosférou a kvalitní lékařskou fakultou!

Olomouc je pro studenty bezpochyby jedno z nejpřátelštějších měst v Česku. Ani malé, ani velké, s nádherným centrem dávajícím na odiv krásné historické budovy druhé nejstarší české univerzity. Když už nic jiného, centrum a na jaře pak především rozsáhlé sady a parky vlastně všude kolem centra si určitě zamilujete.

Město samotné není tak živé, jako třeba sousední Brno, v počtu různých hospůdek, příjemných pubů, kaváren a čajoven si s ním ale nijak nezadá. I kulturně zde vyžijete – vítaným zpříjemněním všedního týdne budou třeba Cestovatelské úterky pořádané Přírodovědeckou fakultou UP, vždy velmi zajímavé přednášky ze všech koutů světa, konané každý týden v aule PřF (a vstup je zdarma!). Ve volném čase můžete navštívit také třeba Divadlo na cucky, Moravské divadlo Olomouc, nebo některou z výstav na Flóře.

Na fakultě působí místní Spolek mediků i pobočka IFMSA (International Federation of Medical Students‘ Associations).

O fakultě 

Výukový plán je v zásadě podobný ostatním lékařským fakultám v Česku. Zaujmout může větší míra praxe, tedy provázanost výuky na fakultě s fakultní nemocnicí a s tím související osobnější přístup díky rodinnějšímu zázemí fakulty. Na velmi dobré úrovni je, podle slov mnohých, hlavně zubní lékařství, to všeobecné za ním ale jistě nijak nezaostává.

Pokud máte bydliště mimo okres Olomouc a jedná se o vaše první vysokoškolské studium, měli byste bez problémů dostat ubytovací stipendium ve výši cca 800 Kč na měsíc.

Koleje Univerzity Palackého jsou v dobrém stavu. Dosáhnout na ně není nijak složité, ani když nejste z daleka. Problémem může být to, že v těsné blízkosti fakulty nejsou žádné koleje. Pokud si cestu zkrátíte MHD, která jezdí často, na hlavních kolejích kolem třídy 17. listopadu jste však do 15 minut, v Neředíně možná i za 10.

Přímo na škole je jen malá menza. A když jde celý ročník po přednášce na oběd, to je někdy fronta až do druhé budovy.

Obory, které lze studovat:

všeobecné (MUDr.)

zubní lékařství (MDDr.)

Co kromě lékařství zde mohu studovat?

V Olomouci jsou zdravotnictví vyčleněny hned 2 fakulty. První z nich je Lékařská fakulta, kde lze studovat kromě všeobecného a zubního lékařství už jen program veřejné zdravotnictví, který je ale navazující magisterský. Nelze jej tedy studovat hned po střední škole.

Druhou je Fakulta zdravotnických věd UP. Na této poměrně mladé fakultě, která však mnoho ústavů i budovy sdílí s LF, si můžete podat přihlášku mj. na obory dětská sestra, ergoterapie, všeobecná sestra, zdravotnický záchranář, porodní nebo třeba radiologický asistent. Programů je tedy hodně a na případnou „záchrannou“ přihlášku si určitě něco vyberete.

Další možností je studium na Fakultě tělesné kultury UP v oboru fyzioterapie, nebo si vybrat z širokého výběru Přírodovědecké fakulty UP.

 Přijímací řízení

Zkouška je jednokolová, sestává jen z písemného testu. Ten obsahuje po 40 otázkách z biologie, chemie a fyziky, přičemž na celý test budete mít 2 hodiny (i s vyznačením odpovědí do archu). Náročnost otázek je oproti brněnské fakultě menší.

Otázky jsou uzavřené, vždy se čtyřmi odpověďmi k výběru. Někdy se vyskytují přiřazovací otázky. Správně je většinou 1, někdy více odpovědí (vždy ale budete mít u daného souboru otázek napsáno, kolik odpovědí je správných). Za správně zodpovězenou otázku můžete získat 1-2 body. Za nesprávnou odpověď se neodečítají žádné body.

Maximální počet bodů z každého ze 3 testů je 50, celkově tedy můžete nasbírat až 150 bodů, nebojte se ale, jen velmi zřídka se k tomuto číslo některý uchazeč dostane. Minimální počet bodů za každý předmět je 20. Pokud získáte byť jen z jednoho testu méně než 20 bodů, ztrácíte nejen šanci na přijetí, ale i na dodatečné přijetí v odvolacím řízení.

Je povolena kalkulačka, vezměte nějakou, na kterou jste zvyklí. Nesmí být programovatelná, může mít dvouřádkový nebo grafický (pixelový) displej. Jiné pomůcky nejsou dovoleny.

Další informace o přijímacím řízení

Do Olomouce se už pár let dá dostat jedině díky výsledkům v přijímacích zkouškách. Přijetí bez zkoušek díky prospěchu, soutěžím, nebo bodové bonifikace v přijímacím řízení (možná bohužel, možná naštěstí) nejsou.

Olomoucká fakulta patří mezi školy, kde se vyhazování v prváku student nemusí tolik bát. Většina studentů se z prvního do druhého ročníku dostane, nefunguje zde žádná zkouška jako typické „síto“ pro vyházení nadbytečných prváků, jako je tomu třeba na technických i jiných školách.

Přijímací řízení v číslech (data pro rok 2020)

Kolik lidí se hlásilo v minulém roce, kolik uchazečů se dostavilo ke zkoušce:

VL: 2063, k PZ se dostavilo 1635 uchazečů

ZL: 1125, k PZ se dostavilo 965 uchazečů

Kolik lidí je přijímáno:

VL: 260

ZL: 100 (dříve 80)

Počet bodů posledního přijatého uchazeče (z maxima 150 bodů):

VL: 112 bodů (75 %)

ZL: 125 bodů (83 %)

Počet studentů:

2175 (tedy, řekněme, středně velká fakulta)

Termíny přijímacích zkoušek pro rok 2024

Den otevřených dveří proběhne 27.1. 2024.

Přijímací řízení na všeobecné i zubní lékařství je stanoveno na 11. června 2024 (náhradní termíny bohužel fakulta nevypisuje).

Z čeho se mám učit?

Požadavky přijímacích zkoušek se moc neliší od všeobecného standardu na ostatní české lékařské fakulty. Nemusíte se tedy bát, že pokud se učíte primárně třeba do Hradce Králové nebo Brna, v Olomouci budete znevýhodněni.

Oficiální studijní materiály jsou uvedeny, stejně jako okruhy témat k PZ, na webu fakulty.

Nejdůležitější, avšak také nejstručnější, je knížečka MODELOVÉ OTÁZKY PRO PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY Z FYZIKY, CHEMIE A BIOLOGIE. Je to spíš takový malý sešitek, po 50 otázkách z každého oboru, jde tedy spíš o takový jeden „ukázkový test“ než o klasické modelovky. Nicméně pro přibližnou představu, jak budou vypadat ostré testy, je určitě užitečný. Zakoupit jej lze osobně na fakultě (např. při DOD), nebo na stránkách univerzitního vydavatelství.

Obsáhlejší jsou pak učebnice s testovými otázkami k jednotlivým předmětům. Jejich autoři jsou pedagogové působící na UP.

Jde o knihy BIOLOGIE – 2050 TESTOVÝCH OTÁZEK A ODPOVĚDÍ, FYZIKA STRUČNĚ A JASNĚ a CHEMIE PRO KAŽDÉHO – RYCHLOKURZ CHEMIE. Zakoupíte je v univerzitní knihovně, ale i v běžných knihkupectvích.

Jinak samozřejmě dobře poslouží i – jak je ostatně psáno v seznamu doporučené literatury – jakákoli kvalitní středoškolská učebnice. A i když je Bmedic z Brna, dostatečně vás na zkoušky připraví i kterýkoli z našich kurzů, třeba nově vypsaný Jarní kurz v Olomouci.

Teď už Vám mohu popřát jen hodně štěstí a zdaru u přijímaček, samozřejmě nejen na olomouckou medicínu!

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků