Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Lékařské fakulty

Lékařské fakulty v ČR: Olomouc (LF UPOL)

lf upol, lekarska fakulta olomouc, priprava na medicinu olomouc

Přemýšlíte, na které LF si podat přihlášku? V 1.díle našeho seriálu o lékařských fakultách v ČR Vám představíme Olomouc – menší město se skvělou atmosférou a kvalitní lékařskou fakultou!

Dozvíte se:

  • které obory zde můžete studovat
  • kolik lidí je přijímáno
  • jak moc se vyhazuje v prváku
  • názor studenta této fakulty
  • …a mnoho dalších informací. 🙂

Obory, které lze studovat:

všeobecné (VL) i zubní lékařství (ZL)

Kolik lidí se hlásilo v minulém roce, kolik uchazečů se dostavilo ke zkoušce:

VL: 2063, k PZ se dostavilo 1635 uchazečů

ZL: 1125, k PZ se dostavilo 965 uchazečů

Kolik lidí je přijímáno:

VL: 260

ZL: 100 (dříve 80)

Počet bodů posledního přijatého uchazeče (z maxima 150 bodů):

VL: 112 bodů (75 %)

ZL: 125 bodů (83 %)

Má cenu se odvolat?

Ano – olomoucká fakulta běžně posouvá bodovou hranici nutnou pro přijetí (pozor ale, pro odvolání je třeba dosáhnout minimálního počtu 20 bodů v každém předmětu).

Po posunutí bodové hranice v odvolacím řízení byl počet bodů posledního přijatého uchazeče pro:

VL: 96 bodů (64 %)

ZL: 117 bodů (78 %)

Jakou mám přibližně pravděpodobnost, že se dostanu do druháku:

Olomoucká fakulta patří mezi školy, kde se vyhazování v prváku student nemusí tolik bát. Většina studentů se z prvního do druhého ročníku dostane, nefunguje zde žádná zkouška jako typické „síto“ pro vyházení nadbytečných prváků, jako je tomu třeba na technických i jiných školách.

Jiná kritéria přijímacích zkoušek, bodové bonusy, přijetí bez přijímaček:

Do Olomouce se už pár let dá dostat jedině díky výsledkům v přijímacích zkouškách. Přijetí bez zkoušek díky prospěchu, soutěžím, nebo bodové bonifikace v přijímacím řízení (možná bohužel, možná naštěstí) nejsou.

Jak vypadá zkouškový test:

Zkouška je jednokolová, sestává jen z písemného testu. Ten obsahuje po 40 otázkách z biologie, chemie a fyziky, přičemž na celý test budete mít 2 hodiny (i s vyznačením odpovědí do archu). Času je tedy poměrně málo, ale obecně se říká, že náročnost otázek je třeba oproti brněnské fakultě menší, což mohu potvrdit i z osobní zkušenosti.

Otázky jsou běžné testové, s nabídnutými odpověďmi A, B, C, D atd., někdy se vyskytují přiřazovací otázky. Správně je většinou 1, někdy více odpovědí (vždy ale budete mít u daného souboru otázek napsáno, kolik odpovědí je správných). Otázky jsou většinou za 1, některé za 2 body. A co je určitě fajn, za nesprávnou odpověď se neodečítají žádné body.

Maximální počet bodů z každého ze 3 testů je 50, celkově tedy můžete nasbírat až 150 bodů, nebojte se ale, jen velmi zřídka se k tomuto číslo některý uchazeč dostane. Minimální počet bodů za každý předmět je 20 (to je jakási nepodkročitelná hranice, pokud se pod ni dostanete i třeba v jednom předmětu, ale ostatní dva vám bodový výsledek dorovnávají, bohužel tím ztrácíte nejen šanci na přijetí, ale i na dodatečné přijetí v odvolacím řízení).

Můžu mít kalkulačku nebo jiné pomůcky u testu?

Je povolena kalkulačka, vezměte nějakou, na kterou jste zvyklí, není programovatelná a – co doporučuji – má dvouřádkový nebo grafický (pixelový) displej. Jiné pomůcky nejsou dovoleny.

Počet studentů:

2175 (tedy, řekněme, středně velká fakulta)

Co jiného kromě lékařství zde mohu studovat:

V Olomouci máme na zdravotnictví vyčleněny hned 2 fakulty, obě sídlí ve stejných budovách a vlastně tak ani nepoznáte, že jsou odděleny. První z nich je samozřejmě fakulta lékařská, kde lze studovat kromě všeobecného a zubního lékařství už jen program veřejné zdravotnictví, který je ale navazující magisterský. Nelze jej tedy studovat hned po střední škole.

Druhou je Fakulta zdravotnických věd UP. Na této poměrně mladé fakultě, která však mnoho ústavů i budovy sdílí s LF, si můžete podat přihlášku mj. na obory dětská sestra, ergoterapie, všeobecná sestra, zdravotnický záchranář, porodní nebo třeba radiologický asistent. Programů je tedy hodně a na případnou „záchrannou“ přihlášku si určitě něco vyberete.

Další možností je studium na Fakultě tělesné kultury UP v oboru Fyzioterapie, nebo si vybrat z širokého výběru Přírodovědecké fakulty UP.

Případné výhody školy oproti jiným:

Výukový plán je v zásadě podobný ostatním lékařským fakultám v Česku. Zaujmout může určitě větší míra praxe, tedy provázanost výuky na fakultě s fakultní nemocnicí a s tím související osobnější přístup díky „rodinnějšímu“ zázemí fakulty. Na velmi dobré úrovni je, podle slov mnohých, hlavně zubní lékařství, to všeobecné za ním ale jistě nijak nezaostává.

Pokud máte bydliště mimo okres Olomouc a jedná se o vaše první vysokoškolské studium, měli byste bez problémů dostat ubytovací stipendium ve výši cca 800 Kč na měsíc.

Koleje Univerzity Palackého jsou obecně v poměrně dobrém stavu, za měsíc zaplatíte ve dvoulůžkovém pokoji do 3 000 korun, a dosáhnout na ně není nijak složité, ani když nejste z daleka.

Co by se mi naopak na škole nemuselo líbit:

Přímo na škole je jen poměrně malá menza, je zde jen asi 8 stolů a výběr ze 4 jídel, celkově bych pak řekl že oproti jídelnám na střední nebo základní škole nejsou zdejší služby (co se typů jídel i prostoru týče) o moc jiné. A když jde celý ročník po přednášce na oběd, to je někdy fronta až do druhé budovy…
Dalším, vzhledem k velikosti Olomouce spíše drobným, problémem může být to, že v těsné blízkosti fakulty nejsou žádné koleje. Pokud si cestu zkrátíte MHD, která jezdí poměrně často, na hlavních kolejích kolem třídy 17. listopadu jste však do 15 minut, v Neředíně možná i za 10.

Názor studenta fakulty na studium na škole:

Studií na olomoucké medicíně litovat nebudete. Město je krásné, fakulta přátelská a výuka i praxe na dobré úrovni – i když se příliš neliší od ostatních fakult tohoto oboru v Česku. Na škole se mi líbí, že není ani příliš malá, ale ani příliš velká. Nestudujete tak na obrovském kolosu složeném z několika budov, kde se možná ještě při promoci budete ztrácet. V budově školy i ve městě tak často potkáváte známé tváře, vyučující si vás také snadněji zapamatují a nejste pro ně jen jedním z tisíce (což na stranu druhou může i nemusí být výhoda).

Něco o Olomouci, studentském životě, zajímavých organizacích a aktivitách:

Olomouc je pro studenty bezpochyby jedno z nejpřátelštějších měst v Česku. Ani malé, ani velké, s nádherným centrem dávajícím na odiv krásné historické budovy druhé nejstarší české univerzity. Když už nic jiného, centrum a na jaře pak především rozsáhlé sady a parky vlastně všude kolem centra si určitě zamilujete.

Město samotné není tak živé, jako třeba sousední Brno, v počtu různých hospůdek, příjemných pubů, kaváren a čajoven si s ním ale nijak nezadá. I kulturně zde vyžijete – vítaným zpříjemněním všedního týdne budou třeba Cestovatelské úterky pořádané Přírodovědeckou fakultou UP, vždy velmi zajímavé přednášky ze všech koutů světa, konané každý týden v aule PřF (a vstup je zdarma!). Ve volném čase můžete navštívit také třeba Divadlo na cucky, Moravské divadlo Olomouc, nebo některou z výstav na Flóře.

Na fakultě působí místní Spolek mediků i pobočka IFMSA (International Federation of Medical Students‘ Associations).

Termíny dnů otevřených dveří v tomto roce:

18. 1. 2020 od 8 do 14 hodin (v tento den zvládnete kromě LF i jakoukoli jinou fakultu Vašeho výběru – den otevřených dveří je celouniverzitní).

Termín podání přihlášky, kde a jak mohu přihlášku podat:

Přihlášky se podávají elektronicky, na adrese prihlaska.upol.cz, a to do 15. 3. 2020. Vyplnění formulářů nezabere dlouho, systém ale není tak přehledný jako třeba na MU. Za přihlášku zaplatíte 690 korun.

Termín přijímaček:

9. června 2020 (náhradní termíny bohužel fakulta nevypisuje)

Z čeho se mám učit:

Požadavky přijímacích zkoušek se moc neliší od všeobecného standardu na ostatní české lékařské fakulty. Nemusíte se tedy bát, že pokud se učíte primárně třeba do Hradce Králové nebo Brna, v Olomouci budete znevýhodněni.

Oficiální studijní materiály jsou uvedeny, stejně jako okruhy témat k PZ, na webu fakulty www.lf.upol.cz/studujte-u-nas/ pod „Okruhy otázek k přijímacím zkouškám“.

Nejdůležitější, avšak také nejstručnější, je knížečka MODELOVÉ OTÁZKY PRO PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY Z FYZIKY, CHEMIE A BIOLOGIE.

Je to spíš takový malý sešitek, po 50 otázkách z každého oboru, jde tedy spíš o takový jeden „ukázkový test“ než o klasické modelovky. Nicméně pro přibližnou představu, jak budou vypadat ostré testy, je určitě užitečný. Zakoupit jej lze osobně na fakultě (např. při DOD), nebo na www.vydavatelstvi.upol.cz.

Obsáhlejší jsou pak učebnice s testovými otázkami k jednotlivým předmětům. Jejich autoři jsou pedagogové působící na UP.

Jde o knihy BIOLOGIE – 2050 TESTOVÝCH OTÁZEK A ODPOVĚDÍ, FYZIKA STRUČNĚ A JASNĚ a CHEMIE PRO KAŽDÉHO – RYCHLOKURZ CHEMIE.

Zakoupíte je v univerzitní knihovně, ale i v běžných knihkupectvích.

Jinak samozřejmě dobře poslouží i – jak je ostatně psáno v seznamu doporučené literatury – jakákoli kvalitní středoškolská učebnice. A i když je Bmedic z Brna, dostatečně vás na zkoušky připraví i kterýkoli z našich kurzů, třeba nově vypsaný Jarní kurz v Olomouci.

Většinu informací naleznete také na www.lf.upol.cz/studujte-u-nas/, což je také většinový zdroj údajů v tomto článku.

Teď už Vám mohu popřát jen hodně štěstí a zdaru u přijímaček, samozřejmě nejen na olomouckou medicínu!

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků