V dalším článku ze série o českých lékařských fakultách se podíváme na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze – nejstarší a největší vzdělávací instituci pro budoucí lékaře u nás. Najdeš zde všechny důležité informace o přijímacím řízení a studiu na fakultě. Pokud plánuješ podat přihlášku na tuto školu, určitě pokračuj ve čtení dál.
O fakultě
První lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je jednou z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy. Jde o přímou pokračovatelku původní lékařské fakulty, která byla součástí univerzity již od jejího založení králem Karlem IV. v roce 1348. Sídlem 1. lékařské fakulty je budova děkanátu v Kateřinské ulici, většina teoretických ústavů se nachází v oblasti Karlova náměstí a Albertova. Kliniky jsou pak součástí několika pražských nemocnic, zejména Všeobecné fakultní nemocnice, dále Ústřední vojenské nemocnice, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice v Krči nebo Fakultní nemocnice v Motole.
Stejně jako na ostatních lékařských fakultách působí i na 1. LF UK hned několik výjimečných spolků, sdružujících studenty, učitele i absolventy. Hlavní spolkem pro studenty všeobecného lékařství je Spolek mediků českých. Samozřejmostí je i působení lokální pobočky mezinárodní organizace sdružující mediky IFMSA.
Nejen studenti všeobecného lékařství však mají své sdružení. Česká asociace studentů adiktologie sdružuje studenty tohoto oboru na 1. LF UK, Sdružení studentů stomatologie ČR sdružuje budoucí zubaře a své spolky mají i studenti fyzioterapie, ergoterapie a nutriční terapie.
Lékařské obory, které zde lze studovat:
Další obory, které lze na 1.LF studovat:
O studiu Všeobecného lékařství
Všeobecné lékařství je největším studijním oborem na fakultě. Studium trvá, stejně jako na jiných fakultách, šest let. První tři roky jsou věnovány oborům teoretickým a preklinických, druhá polovina studia je věnována klinickým předmětům. Studium probíhá podle doporučených studijních plánů. Ty vycházejí z akreditace oboru, ale zároveň dochází k trvalému vyhodnocování jejich náplně a struktury, aby reflektovaly vývoj poznání i názory učitelů a studentů. Kromě povinných předmětů si studenti musí zapisovat i volitelné předměty, aby dosáhli potřebného počtu kreditů. Absolvování volitelných předmětů je podmíněno splněním konkrétně daných požadavků v oblasti teoretické a praktické. Fakulta jich nyní nabízí studentům 407, z toho pro studenty všeobecného lékařství v české paralelce 252 a je v nich zapsáno přes 2200 studentů.
O studiu zubního lékařství
Výuka preklinických stomatologických předmětů, zařazených do 1. a 2. ročníku, probíhá ve třech simulátorových učebnách, výuka klinických stomatologických předmětů je soustředěna do výukových sálů v budově děkanátu a výuka všeobecně medicínských předmětů je na klinikách a odděleních v areálu Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice.
Klinická stomatologická výuka je zaměřena na komplexní stomatologickou péči. Pro výuku studentů vyšších ročníků je zajištěn dostatečný počet vhodných pacientů.
Přijímací řízení
Přijímací zkouška je jednokolová. Noví studenti Všeobecného a Zubního lékařství jsou přijímáni na základě výsledků písemného testu z fyziky, chemie, biologie, z každého předmětu 50 otázek. Každá otázka má jednu správnou odpověď a je hodnocena 1 bodem. Píšou se celkem dva testy, které obsahují 75 otázek (vždy 25 otázek z každého předmětu) a časový limit na každý test je 90 minut.
U přijímacího řízení jsou zohledněny studijní výsledky na střední škole formou bonifikace za matematiku a olympiády z těchto předmětů z biologie, chemie, fyziky a matematiky.
Důležité termíny pro rok 2025
- Termín podání přihlášky: do 28. 2. 2025
- Řádný termín přijímaček: 13. 6. 2025
- Náhradní termín přijímaček: 20. 6. 2025
V minulém akademickém roce bylo přihlášeno na obor Všeobecné lékařství 2832 studentů, z toho bylo přijato 674.
Přijetí bez přijímací zkoušky
Další část studentů Všeobecného lékařství je každoročně přijata na základě výborných výsledků středoškolského studia bez přijímacích zkoušek.
Hranice pro přijetí je stanovená studijním průměrem do 1,00. Další podmínky ohledně přijetí bez přijímaček si přečti zde.
Jak se připravit na přijímačky?
Pokud se chceš na přijímačky dobře připravit, doporučujeme využít náš jarní online přípravný kurz s našimi lektory nebo přípravu formou samostudia. Dále nabízíme knihu Řešené modelové otázky na 1. lékařskou fakultu v Praze. Najdeš v ní 500 otázek z biologie, fyziky a chemie, které si můžeš vyzkoušet. Každá otázka má podrobné vysvětlení, díky kterému pochopíš i složitější témata.