Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Lékařské fakulty

Lékařské fakulty v ČR: LF UK v Hradci Králové

Poslední představenou českou lékařskou fakultou v rámci našeho seriálu je LF UK v Hradci Králové.
Fakulta v metropoli Královohradeckého kraje je jednou z pěti lékařských fakult pražské Univerzity Karlovy. Zároveň je jednou ze tří fakult UK, které nesídlí v Praze (v Hradci Králové se nachází ještě farmaceutická fakulta a další lékařská fakulta je v Plzni).
Fakulta vás na první pohled určitě zaujme svou funkcionalistickou budovou fakulty, ve které sídlí.  Původně to bylo velitelství druhého armádního sboru postavené v letech 1936–1939 architektem Janem Rejchlem a od roku 1981 je chráněna jako kulturní památka. Není to však všechno, co vám může tato fakulta nabídnout! 

V tomto článku se dozvíte nejen všechny podstatné informace o průběhu přijímacího řízení, ale i něco málo o studiu a životě na této fakultě. Tak se na to pojďme podívat!

Lékařské obory, které zde lze studovat

Všeobecné lékařství (VL) a Zubní lékařství (ZL)

Vedle těchto dvou magisterských oborů nabízí fakulta širokou nabídku oborů doktorských, které navazují na magisterské studium, a samozřejmě pak i obory zdravotnické.

O studiu na LF HK

Teoretické a preklinické předměty poskytují základ pro pochopení fyziologických a patologických procesů v organismu.
V klinických předmětech se studenti prakticky seznamují především se základními způsoby vyšetřování, s laboratorními metodami a principy léčby včetně diferenciální diagnostik.
Velký důraz je kladen na praktickou výuku u lůžka pacienta a při přípravě stomatologů na intenzívní praktickou výuku ve stomatologických ordinacích.

Den otevřených dveří

ONLINE v sobotu 5.12. 2020, zahájení v 9 hodin

Přihláška

Termín zaslání: do 28. února 2021
Elektronickou přihlášku naleznete na adrese: zde

Příjímací řízení

Termín přijímací zkoušky: 15. června 2021
Náhradní termín fakulta přiděluje výjimečně, v odůvodněných případech.

Minimální předpokládaný počet přijímaných: 340 (VL), 45 (ZL)

Přijímací řízení je jednokolové, sestává tedy jen z písemného testu. Při přijímací zkoušce se formou testu ověřují znalosti z biologie, somatologie, chemie a fyziky. Písemné testy jsou pro oba studijní programy totožné.

Za každý ze 4 testů lze dostat až 20 bodů, celkové maximum je tedy 80 bodů. Testy jsou klasického typu, s mnohočetným výběrem odpovědi. Za správnou odpověď se přičítá 1 bod, za nesprávnou se odečítá 0,25 bodu, za žádnou odpověď je 0 bodů. K testu můžete mít kalkulačku.

Co si myslí studenti?

Všeobecné lékařství: Future MUDr. Ľubica, 6. ročník

Přijímací zkoušky

Přijímací zkoušky do Hradce se skládají ze 4 částí – chemie, fyzika, biologie a tzv. somatologie, která obsahuje otázky zaměřené na člověka a lidské tělo. Každá část má 20 otázek, takže maximum je 80 bodů. Na přijímačky neexistují žádné modelové otázky, což je podle mě skvělé, protože každý má šanci ukázat, co umí. Na stránce fakulty jsou vždy vyvěšeny testy z minulého roku a další testy se dají najít i na internetu. Správná je jen jedna odpověď z pěti. Za nesprávnou odpověď se strhává 0,25 bodu, takže je třeba dávat pozor, aby se člověk nedostal do mínusu. Nejtěžší na přijímačkách je určitě fyzika, tam je běžné opravdu skončit i se záporným počtem bodů. Nejlepší je, že je těžká pro všechny stejně, takže se tím netřeba až tak trápit a body se dají nabrat zase v jiných částech.
Kalkulačka je povolena, ale žádné jiné pomůcky ne.

Studium

Co se týče výuky, první dva roky probíhá převážně na fakultě. Ale již od prvního ročníku je vždy nějaký předmět i v nemocnici, takže už od začátku se student seznámí s nemocničním prostředím. Postupně se přechází na výuku v rámci nemocnice, která má opravdu obrovský areál; je rozdělen do mnoha pavilonů. Máme i nový kampus, kde probíhá výuka biologie a biochemie v druhém ročníku – ten je zařízen velmi moderně a pokrokově. Kromě toho máme v areálu nemocnice i tzv. EC – edukační centrum, kde probíhá mnoho přednášek a jsou tam i studovny, kde se dá „zašít“ a v klidu se učit.
Co se týče úspěšnosti, začalo nás v prváku kolem 180 a v pátém ročníku nás je 125, přičemž mnoho lidí to vzdalo dobrovolně po prvním semestru nebo po prvním roce, který je opravdu náročný.

Život na fakultě

Na fakultě máme dva studentské spolky: IFMSA – International Federation of Medical Students‘ Associations a ASM – Asociace Studentů Medicíny. Doporučuji se přihlásit a zapojit do těchto spolků, které již od prvního ročníku na medicíně přinášejí mnoho příležitostí a organizují různé akce, kde každý může poznat i život mimo fakultu. Jedná se o stáže do zahraničí, kurzy němčiny, kurzy chirurgického šití, veletrh uplatnění v medicíně, ples, ale i pravidelné výlety na vánoční trhy. IFMSA organizuje i „adapťák“, což je seznamovací kurz pro prvňáčky v září před zahájením semestru a velmi ho doporučuji, protože kromě poznání svých budoucích spolužáků dostanete i spoustu tipů a triků od starších spolužáků, kteří vám poradí, jak zvládnout první ročník.

Názor na fakultu/město

Hradec Králové je opravdu nádherné město! Je zde mnoho parků a zeleně, lidé cestují na kole a všude jsou vybudovány cyklistické stezky. Jsou zde 2 koleje, jedny jsou vzdálené asi 15 minut pěšky od nemocnice i fakulty, druhé jsou trochu dál, ale díky dobré MHD je vše dostupné. Mě o výběru této fakulty přesvědčilo právě město, které je tak akorát velké, že se člověk nenudí a ani se neztratí. Nacházejí se zde nákupní centra, kina, divadla, krásné náměstí s restauracemi a kavárnami, mnoho dobrých hospod a restaurací, ale i míst na sport, když člověk potřebuje vypnout. Na podzim všechno krásné mění barvy a na jaře se snadno čerpá energie na zkouškové z rozkvetlých stromů na soutoku Orlice a Labe, který je hned vedle nemocnice.

Za nevýhody studia považuji to, že koleje nejsou nijak zrekonstruované. Sice je plánována jejich rekonstrukce příští rok, ale jejich zařízení je původní. Pro mě to nicméně nehraje nijak velkou roli, neboť skvělá komunita studentů na kolejích je mnohem důležitější a fakt, že vždy máš na blízku někoho, kdo ti pomůže s učením, nebo souseda, který ti půjčí otvírák na víno, je důležitější. Koleje nabízí i studovny, nachází se tam pobočka Asociace studentů medicíny, menza a náš příznačný ATP bar. Menza má širokou nabídku jídel, ale je poměrně drahá, a nemocnice nemá zřízenou žádnou možnost stravování pro všechny studenty, i když i tato nevýhoda je v procesu řešení.

V Hradci se však docela snadno dá najít i byt za přijatelnou cenu, někdy i za cenu kolejí a v dobré lokalitě.

Zubní lékařství: Future MDDr. A., 4. ročník

Nejtěžší byl pro mě určitě druhý ročník, kde bylo hodně učení celé dny a týdny, testy každý týden, ale vše se dá postupně zvládnout, krok po kroku. Je to ale víceméně taková vstupní brána do trochu klidnějšího studia, hlavně co se týká zubních předmětů, kdy nás už začnou vnímat jinak.

Náročný je samozřejmě i první ročník zejména z toho pohledu, že všechno je nové a styl učení se je úplně jiný oproti střední škole. Ale všichni spolužáci jsou na tom víceméně stejně, takže spolu se to zvládnout dá. A například na anatomii jsme měli super vyučující, která chápala, že pro nás je základ hlava a krk a ostatní stačilo vědět jen tak zběžně.

Od třetího ročníku začíná klinická výuka, tedy práce přímo s pacientem – to mě na škole nejvíce baví. Sami trháme zuby, pícháme anestézie, opravujeme zuby a podobně. Na vše dohlíží lékař, vždy nám pomůže a poradí. Někteří vyučující nás nechají dělat více věcí, jiní méně, ale když je člověk aktivní, tak se dostane k velkému množství výkonů. Na těchto praktikách jsme ve dvojicích a chodíme po všech odděleních na klinice – konzervační, protetika, parodontologie, implantologie, chirurgie, dětské. Za semestr obvykle musíme splnit nějaký počet výkonů, za které dostaneme body a za ně pak zápočet. Toto splnit není náročné, hůře jsou na tom testy z jiných stomatologických předmětů, kde je třeba většinou 80% bodů.

Oproti všeobecnému lékařství máme více zkoušek, protože máme i zubní předměty. Naopak některé předměty nemáme vůbec a některé společné předměty mají výrazně zmenšený objem informací, který se musíme naučit (anatomie, histologie a další). Celkově nás začalo 38 lidí a dnes nás je ve čtvrtém ročníku 29, ale polovina z těch, kteří skončili, tak to udělala víceméně dobrovolně, protože je to nebavilo, nebo jim to nestálo za to. Myslím, že ten, koho tento obor baví a naplňuje, nebude mít problémy jej úspěšně vystudovat.

Takže suma sumárum do tohoto momentu, když jsem ve čtvrtém ročníku, je to fajn, je to o zvyku a postupem času mě to baví víc a víc. Čtvrtý ročník mi přijde z pohledu učiva jako nejlehčí. Přes semestr od nás víceméně nikdo nic nechce a až během zkouškového máme normální těžké zkoušky. V prvních třech letech to bylo jiné, tam jsme psali testy neustále, ale aspoň nás to nutilo se učit a připravovat do školy pravidelně.

Ve volném času není těžké si najít praxe i samostatně, kdekoliv a kdykoliv. Někteří spolužáci také bez problémů vedle školy zvládají nějakou drobnou brigádu, třeba na dentální hygieně.

Doporučená literatura ke zkouškám

Fakulta zveřejňuje poměrně rozsáhlý seznam knih doporučených ke studiu – rozhodně se ale nemusíte bát, že byste je všechny museli přečíst. Bohatě postačí, když si z každého předmětu vyberete jednu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Biologie: S. Rosypal a kol.: Nový přehled biologie, Scientia, Praha, 2003
J. Smrž a kol.: Biologie živočichů pro gymnázia, Fortuna, Praha 2004
I. Novotný, M. Hruška: Biologie člověka pro gymnázia, Fortuna, Praha, 1995
V. Kubišta: Obecná biologie (úvodní učební text biologie pro 1. ročník gymnázií)
Fortuna, Praha, 1992
S. Rosypal: Bakteriologie a virologie (1. vydání), Scientia, Praha, 1994
E. Kočárek: Genetika, Scientia, Praha 2004

Somatologie: I. Novotný, M. Hruška: Biologie člověka, Fortuna, Praha 2007, 2010
I. Dylevský: Somatologie, Epava, Olomouc 2000
Učebnice pro gymnázia

Fyzika: M. Bednařík, M. Široká: Fyzika pro gymnázia – Mechanika, Prometheus, 4. vydání
K. Bartuška, E. Svoboda: Fyzika pro gymnázia – Molekulová fyzika a termika, Prometheus, 5. vydání
O. Lepil: Fyzika pro gymnázia – Mechanické kmitání a vlnění, Prometheus, 4. vydání
O. Lepil, P. Šedivý: Fyzika pro gymnázia – Elektřina a magnetismus, Prometheus, 6. vydání
O. Lepil: Fyzika pro gymnázia – Optika, Prometheus, 3. vydání
I. Štoll: Fyzika pro gymnázia – Fyzika mikrosvěta, Prometheus, 3. vydání
K. Bartuška: Fyzika pro gymnázia – Speciální teorie relativity, Prometheus, 4. vydání
M. Macháček: Fyzika pro gymnázia – Astrofyzika, Prometheus, 3. vydání
E. Svoboda a kol.: Přehled středoškolské fyziky, Prometheus, 4. upravené vydání

Chemie: J. Vacík a kol.: Přehled středoškolské chemie, SPN, 1995, 1999
M. Ledvina, A. Stoklasová: Kompendium středoškolské chemie, Votobia,1997
Učebnice pro gymnázia

Spoustu dalších užitečných informací naleznete i na webu fakulty: www.lfhk.cz.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků