fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Přijímací zkoušky

Maturita formalita?

Již příští týden se budou konat společné části maturitních zkoušek, které jako obvykle zahrnují didaktické testy. Na ty záhy naváže profilová část maturit, neboli školní, kterou u valné většiny studentů tvoří ústní zkoušky z vybraných předmětů. Leč jsou naším zaměřením především přijímací zkoušky na vysoké školy, připravili jsme si dnes pro vás pár tipů, jak to všechno zvládnout.

O tom, že maturita je v životě středoškoláka zásadní věc, vám určitě nemusíme říkat. Důležité je ale podotknout, že bez maturity se na vysoké škole opravdu neobejdete. Na lékařských fakultách to platí dvojnásob, neboť pro zápis ke studiu na univerzitě, který probíhá obvykle již v červenci, musíte doložit maturitní vysvědčení. Na stránkách fakult se tedy dočtete, že vysvědčení z podzimního termínu nebudou dodatečně uznávána (pořekadlo ”hvězdy září v září” zde bohužel neplatí).

Kdo je připraven, nebývá překvapen

Maturitní zkouška je závěrem celého středoškolského studia, není pro to překvapením, že učit se na poslední chvíli opravdu nebude nejlepší nápad. V každém případě i na poslední chvíli se dá leccos zachránit.

Pro úspěšné zvládnutí didaktických testů doporučuji projít maximum testů z minulých let, které naleznete veřejně přístupné i s řešením na stránkách Cermatu. Asi u třetího testu jasně uvidíte, že se úlohy typově prakticky nemění a požadované postupy pro řešení se značně opakují.

K ústním zkouškám dodám výrok jednoho ze svých středoškolských kantorů: ”Čtyři roky vám tady vyprávíme nějakou pohádku, u maturity chceme slyšet, jak nám tu pohádku převyprávíte zpátky.” Není tedy nutné přesahovat v učení rámec vašich zápisů nebo doporučených učebnic. Učitelé vás nemohou zkoušet z ničeho víc, než co sami vědí – a to, co vědí, vám nejspíš řekli na hodinách.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Samotný průběh zkoušky může mít vícero podob, záleží na mnoha faktorech a jedním z těch nejzásadnějších je vaše příprava. Říká se také, že komise u maturity jsou poslední zkoušející, kteří chtějí, abyste to zvládli (z vlastní zkušenosti vím, že to není pravda a i zkoušející na výšce umí být shovívaví). Co ale rozhodně pravdou je, že později na vysoké škole budete mít í i několik takových maturit v jednom semestru, berte to tedy jako přípravu na zkouškové období na univerzitě.

Zároveň mohou být vaše zvolené předměty v profilové části mimo jiné dobrou přípravou na následující přijímačky, pokud jste si vybrali předměty jako je biologie, chemie a fyzika. U všech si nicméně dejte pozor, že se nemusí nutně požadované znalosti k maturitě a k přijímačkám překrývat.

Jak už jsem naznačil, maturitou to letos bohužel ještě nekončí, proto nezapomeňte mrknout na termíny modelových přijímaček, kde si můžete potvrdit (a nebo vyvrátit), že vaše dosavadní příprava byla dostatečná.

Za celý tým Bmedic vám přeji pevné nervy a hodně štěstí.

Úvodní foto: Drobot Dean

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků