Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Zajímavosti

Nejdřív se musíme postarat o sebe, abychom mohli pomoct ostatním

Poslední dva roky se nesly v duchu zcela bezprecedentní situace, která nebyla nepodobná událostem známým jen z učebnic dějepisu. Na začátku tohoto roku vše nasvědčovalo tomu, že se blýská na lepší časy a život se bude moct vrátit do zajetých kolejí. Ovšem od 24. února vystřídala končící pandemii válka na nedaleké Ukrajině, strach o vlastní zdraví vystřídal strach o vlastní život. Dnes vám proto v přepracovaném článku přinášíme pár tipů k tomu, jak si zachovat zdravý rozum.

Nepanikařte

… a zachovejte klid. Nemůžeme si opustit tuto otřepanou, leč naprosto výstižnou frázi. Strach i stres jsou pro člověka esenciální pocity, díky nimž dokážeme přežít krizové situace. Dlouhodobý stres má však neopominutelné neblahé účinky na naše tělo – proto je důležité udělat si čas na věci, díky nimž se budeme cítit lépe. Ať už je to cokoliv, co vás uklidní, pomůže vám na chvíli „vypnout“, pusťte se do toho – procházka, vaření, setkání s přáteli, fyzická aktivita, filmový či herní večer nebo jen příjemná teplá koupel. Nic není důležitější než naše vlastní zdraví, pokud sami nebudeme v pořádku, stěží budeme efektivní v poskytování potřebné pomoci druhým.

Omezte „doomscrolling“

Sociální jsou pro současnou společnost takřka „druhým světem“, pro mou a vaši generaci jsou (troufám si říct) především významným zdrojem informací všelijakého charakteru. S dostupností chytrých mobilů a komunikačních technologií jsou na sociální sítě sdíleny, nahrávány příspěvky, fotky, videa všeho druhu a rozličné kvality – mnoho z nich pochopitelně určitým způsobem zachycuje aktuální dění a je zcela přirozené snažit se „zůstat v obraze“ a přijmout maximální množství informací. Je také přirozené vyhledávat a více si pamatovat negativní zprávy a příběhy – z evolučního hlediska jejich „pochopení“ znamená (byť možná jen zdánlivě) lepší připravenost, kdyby podobná situace zasáhla nás.

Je však vědecky podložené, že sledování negativně laděných zpráv má také negativní účinky na naše psychické zdraví – zhorší se naše nálada, můžeme se cítit izolovaně, úzkostně a depresivně. Není proto od věci nechat čas od času sociální sítě bez naší pozornosti – důležité zprávy se k vám vždy dostanou a není třeba je neustále aktivně vyhledávat.

Máte-li potíže, vyhledejte pomoc

Každý z nás se s těžkými situacemi potýká jiným způsobem, v každém z nás různé situace vyvolávají různé emoce. A každý z nás má jen omezenou schopnost se s těmito situacemi vypořádat. Pokud cítíte, že už máte všeho nad hlavu a nedokážete si s tím poradit, běžte k odborníkovi. Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické – a když nás bolí zub, také si jej nevrtáme sami.

První linií pomoci může být například mobilní aplikace projektu Nepanikař. Tato aplikace je zdarma dostupná na AppStore i Google Play, je přeložena do devíti jazyků a je vytvořená jako nástroj prvotní psychologické pomoci. Na stránkách projektu také naleznete další nabízené služby včetně on-line terapie.

Velmi známý je spolek Linka bezpečí, který funguje v České republice již několik let jako bezplatný poskytovatel pomoci dětem i studentům. Linku bezpečí vytočíte na čísle 116 111 a na jejich webových stránkách naleznete tipy a doporučení ohledně obav z války na Ukrajině.

Odbornou terapeutickou pomoc pochopitelně poskytují zejména psychologové, kteří jsou dostupní studentům středních i vysokých škol, případně je možné se objednat k soukromému psychologovi. Ať už máte potíže jakékoliv, není hanba starat se o vlastní psychické zdraví, stejně jako o tom fyzickém platí, že máme jen jedno.

Chci pomoct

Pomáhej Ukrajině

Webové stránky Pomáhej Ukrajině představují asi největší portál pro nabídku i poptávku všech druhů pomoci – od nabídek ubytování, transportu, tlumočení, psychologické nebo administrativní pomoci. Koordinace těchto nabídek probíhá nejen na celostátní úrovni, ale také na úrovni místních neziskových organizací a obcí.

Člověk v tísni je nezisková organizace aktivní ve 40 různých zemích světa v oblasti zajišťování humanitární pomoci, podpoře lidských práv, rozvoje vzdělání a osvěty a mnoho dalšího. V programu SOS Ukrajina se vybral již více než 1,5 miliardy Kč a tato pomoc směřuje na nákup materiálů, hledání ubytovacích kapacit i pracovních pozic pro lidi prchající před válkou a další. My v Bmedicu jsme do tohoto programu přispěli 50 000 Kč a budeme velmi rádi, když se k nám připojíte.
Možnost přispět naleznete na této stránce.

Lékaři bez hranic již 40 let odvážně poskytují zdravotní péči v nejrozličnějších a rozhodně ne bezpečných částech světa, jejich práce hrazena z dobrovolných příspěvků dárců, kterými se můžete stát i vy. Každá koruna se počítá, pro představu, příspěvek 300 Kč zajistí rehydratační sérum a infuzní sety pro dvě osoby. Dárcem bez hranic se můžete stát na této stránce.

MUNI Pomáhá

Již během vrcholu pandemie Covid-19 představila Masarykova univerzita v Brně úspěšnou aplikaci MUNI Pomáhá, která jako projekt Dobrovolnického centra organizuje dobrovolnickou činnost studentů i pedagogů. Kromě vaší práce zde můžete také realizovat vlastní nápady a projekt skrz tzv. Inkubátor pomoci. Dále spustilo Dobrovolnické centrum sbírku finanční pomoci, v níž se k dnešnímu dni vybralo více než 1,1 milion Kč. Více informací včetně česko-ukrajinského překladače naleznete na jejich stránkách.

Závěrem…

Některých z nás se snadno může zhostit určitý pocit viny, že si přece nemůžeme dopřávat výlety a dovolené, když nedaleko našich hranic probíhají neslýchaná zvěrstva – opak je však pravdou: dopřávejme si chvíle pohody s přáteli, nechme občas naše starosti někde jindy a věnujme se své vlastní pohodě. Jen tak dokážeme načerpat síly a opět se pustit do práce. Tohle totiž není sprint, je to spíše maraton, a proto si musíme dobře své síly rozložit a také čas od času doplnit, jinak nebudeme schopni efektivně pomáhat.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků