Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Studium LF

Nejen školou je člověk živ, aneb jak se jako medik dále realizovat

Vstup na medicínu není lehký. Čas strávený nad učením na střední škole najednou vůbec nemusí stačit a na volný čas vůbec nemusí zbývat čas.

Po prvotním šoku se však nakonec každý rozkouká a pokud jste před medicínou patřili mezi ty, co se rádi všelijak realizují, rozvíjí svoje schopnosti, sbírají kontakty a celkově naplňují své vysoké ambice, budete dost možná hledat nové oblasti, do kterých investovat svůj čas. 

Sepsali jsme pro vás proto aktivity související s medicínou, které vás mohou nejenom bavit, ale zároveň vypadat dobře na vašem CV. Protože zkušeností, dovedností a taky dobrých přátel v oboru není nikdy dost!

  • IFMSA je nezávislá organizace sdružující studenty medicíny z 83 zemí světa a v ČR aktivně působí na všech lékařských fakultách i na LF v Bratislavě. Hlavní náplní jejich činnosti je pořádání dobrovolnických akcí v širokém spektru oblastí – od prevence pro veřejnost, přes vzdělávání mediků, až po výměnné pobyty. Možná už jste slyšeli třeba o Týdnu boje proti HIV, Světovém dni diabetu, kurzech chirurgického šití nebo třeba Movemberu.

Jako člen IFMSA můžete při dobrovolnických aktivitách sbírat body, které pak uplatníte při žádosti o stáž. Tu vám IFMSA pomůže zprostředkovat jak v Evropě, tak ve vzdálených zemích, a to zaměřenou buď na kliniku, nebo na výzkum.

Více informací najdete na www.ifmsa.cz.

  • Studentské spolky jsou nedílnou součástí všech fakult. Na LF MU je to už dlouhé roky jednoduše pojmenovaný „Spolek mediků“, který dlouhodobě organizuje nejrůznější společenské, ale i vzdělávací aktivity.

Jestli se chceš tedy podílet na Plesu mediků, legendárních Kytarovačkách nebo třeba na přednáškách lékařů o různých specializacích, kontaktuj Spolek mediků na jejich facebookové stránce!

  • Láká tě předávat své znalosti mladším spolužákům, nebo už rovnou zvažuješ akademickou kariéru? Tak to by pro tebe práce studentského lektora mohla být ta pravá! 

Na LF MU je podporováno široké zapojení studentů do výuky, a to hned po prvním ročníku. Můžeš se stát asistentem na Anatomickém ústavu, pomáhat s výukou při histologii a fyziologii a aktuálně se taky zapojit do činnosti na novém unikátním projektu SIMU – tedy simulačním centru při LF MU. Zde se můžeš uplatnit jako lektor první pomoci hned po prváku, nebo propedeutiky po absolvování třetího ročníku. 

Možnost stát se tzv. demonstrátorem na anatomii, nebo pomocným lektorem jiných předmětu, nabízí i LF UPOL.

Kromě cenných zkušeností a znalostí se na některých ústavech můžeš dočkat taky odměny v podobě stipendia. Tak se neváhej informovat u svých vyučujících!

  • Doba je zlá a inflace neúprosná, a tak je dost možné, že se i jako medik budeš potřebovat poohlédnout po nějaké brigádě. Pro ty, kteří chtějí brigádničit „v oboru“ bohužel v medicíně nejsou možnosti příliš široké – najít se však přece jen dají. 

Nemocnice, ale i soukromé kliniky, pravidelně poptávají sanitáře – tedy ty, kdo pomůžou se základní péči o pacienty jako je hygiena a strava, nebo s jejich transportem na různá vyšetření. 

Doba covidová také nabízí zapojení mediků do očkování nebo testování, stačí jen sledovat inzeráty, nebo se přímo informovat u společností, které tyto aktivity realizují.

Pokud se v některém předmětu na LF cítíš opravdu silný v kramflecích, můžeš svým spolužákům také nabídnout své služby v podobě doučování. Třeba s takovou anatomií, biochemií nebo fyziologií totiž potřebuje pomoct opravdu kdekdo.

V neposlední řadě můžeš taky zkusit štěstí u nás v Bmedic! Každý rok rozšiřujeme své řady o několik nových lektorů, a tak stačí sledovat náš Facebook, kde poptávku vždy sdílíme. Konkurence sice nebývá malá, ale za zkoušku nic nedáš. A třeba se ti poštěstí dostat se do našeho skvělého týmu! 

  • Pro mediky, kteří si jsou poměrně brzo jistí svou budoucí specializací, existuje možnost tzv. fiškusování. Tedy chození na jejich vysněné oddělení ve volném čase, kde můžou chod oddělení nejen pozorovat, ale také se ledasčemu přiučit. Získají tak nejen náskok před ostatními, který jim jednou může pomoct při ucházení se o pracovní místo, ale také si tak můžou splnit tzv. „samostatnou práci“, která je v rámci studia povinná. Ideální čas je pak zhruba od třetího ročníku výš.

Na to, jak se k fiškusování dostat, asi přímý návod neexistuje. Zkuste kontaktovat třeba sekretářku dané kliniky nebo lékaře, který je na klinice zodpovědný za vzdělávání. 

  • Loono je tým mladých lékařů a mediků zabývajících se prevencí. Na svých workshopech a webinářích se zabývají prevencí rakoviny, sexuálně přenosných chorob, péčí o duševního zdraví, a navíc i své posluchače školí v samovyšetření prsou a varlat, kde se rakovina často umí skrývat. 

Do svých řad občas shánějí jak nové lektory, tak třeba i grafiky. Koukni na www.loono.cz do sekce kariéra a zjisti víc.

  • Láká tě poznat děje v lidském těle ještě hlouběji, než nabízí samotná medicína? Tak se zapoj do výzkumu! Většina výzkumných týmů na ústavech lékařských fakult mezi sebe přijímá mediky velice ochotně, stačí projevit dostatečný zájem. Svůj projekt pak můžeš prezentovat i v rámci Studentské vědecké konference. 

Další skvělou možností je využit seminářů Akademie ICRC – https://akademie.fnusa.cz, přes které můžeš získat stáž v jednom z týmů Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u Sv. Anny v Brně. Šanci zde mají jak medici, tak i motivovaní středoškoláci!

  • Pokud rád(a) pomáháš lidem a nebojíš se práce v „polních podmínkách“, pak by pro tebe mohl být tím pravým projekt Medici na ulici. Jejich posláním je především poskytování bezplatné péče lidem bez domova. Naučit se tak můžeš nejen ošetřování ran, ale také se zlepšíš v komunikaci. Více informací na www.facebook.com/Medicinaulici.

Letní školy v zahraničí sice nebývají nejlevnější, ale pokud ti nevadí strávit trochu času vyplňováním formulářů a vyřizováním detailů na studijním oddělení, můžeš mít velkou část pokrytou tzv. Freemovers stipendiem. Nic tedy není nereálné!

Další zajímavosti

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Doplňky stravy a léky pro lepší paměť, aneb co brát či nebrat při učení

Asi každý z nás někdy přemýšlel nad tím, jaké by bylo mít lepší paměť, rychleji se učit a vydržet studovat déle. Stejně tak nás asi všechny napadlo, jestli náhodou neexistuje nějaká tabletka, která by nám s tím pomohla. Pojďme se spolu podívat, jaké přípravky a léky s tímto účinkem existují, jak moc je prokázaná jejich […]

Více článků