fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Rozhovory
Zajímavosti

Pavlína Svobodová fyzioterapií léčí sterilitu a pomáhá lidem s chronickými bolestmi

Mgr. Pavlína Svobodová se věnuje fyzioterapii podle Ludmily Mojžíšové už skoro 30 let. Učila se ji od paní Hany Volejníkové, žačky L. Mojžíšové. Svou profesní dráhu začala ve Fakultní nemocnici Brno v porodnici na Obilním trhu, kam se loni vrátila poté, co mnoho let působila jako vedoucí fyzioterapie Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Její profesní dráha zahrnuje mnoho dalších činností, v minulosti například učila na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, v současnosti učí fyzioterapeuty metodu L. Mojžíšové.

Proč jste si vybrala zrovna rehabilitace podle L. Mojžíšové?

Už na začátku své kariéry jsem směřovala k oboru gynekologie a porodnictví. A vím, že opravdu pomáhají. Ostatně metoda Ludmily Mojžíšové je od roku 1991 uznaná ministerstvem zdravotnictví jako vhodná léčebná metoda pro funkční ženskou sterilitu. A neléčíme jen ženy, které se snaží otěhotnět. Potíží, které umíme zmírnit, či dokonce odstranit, je celá řada – jsou to ty, které vycházejí z blokád v oblasti páteř a především malé pánve. V ambulanci na Obilním trhu se věnujeme těhotným pacientkám, ženám po porodu a gynekologickým pacientkám. Zaměřujeme se na bolestivé stavy, kde je potřeba multioborové péče. Takto odborná komplexní péče ve spolupráci s gynekology, porodníky, porodními asistentkami a dalšími odbornostmi – např. s psychoterapeuty – bohužel ještě není v Česku běžná. Jsem pyšná a hrdá na to, že můžu být u zrodu něčeho tak unikátního a potřebného.

Jak se rehabilitace podle Mojžíšové dělají?

Paní Mojžíšová si nepochybně uvědomovala, jak klíčová je oblast pánve a pánevního dna. Proto se metoda Ludmily Mojžíšové věnuje z velké části svalovině pánevního dna. Zvýšené napětí ve svalovině dna pánevního se může přenášet na vejcovody, dělohu a pochvu, které pak nefungují normálně. Důležité také je věnovat se páteři, protože odtud vycházejí nervy mířící k pohlavním orgánům. Pokud se v této oblasti nachází problém, je dost možná příčinou toho, že se pacientce nedaří otěhotnět.

Fyzioterapeutický vstup začíná vyšetřením pacientky, zjištěním kloubních blokád, svalového napětí a následně uvolněním svaloviny pánevního dna – per rectum nebo per vaginam. V tomto ohledu mě nesmírně obohatila spolupráce s kolegyní magistrou Bajerovou. Dříve jsem prováděla ošetření pánevního dna pouze per rectum – tedy tak, jak ji prováděla paní Mojžíšová. Nyní provádím i pervaginální ošetření. Samotné ošetření pánevního dna není nepříjemné natolik, že by pacientky odrazovalo od terapie. Významným benefitem je zjištění v jakém stavu pánevní dno je a pak bezpochyby i pozitivní odezva v podobě zmírnění obtíží, bolestí.

Kromě ošetření svalového dna pánevního se v rámci rehabilitace provádí mobilizace žeber a mobilizace SI skloubení a všech úseků páteře.

Někteří pacienti se pak cítí jako znovuzrození a nabití energií. Jiní – a těch je více – pociťují únavu jako po namáhavém fyzickém výkonu. Všem pak ale důrazně nedoporučuji, aby seděli. Takže žádný návrat do kanceláře, nebo domů k televizi s nohama nahoře.

Pacienti musí také cvičit a zbavit se pohybových zlozvyků

Naprostý základ je naučit se stát rovně bez přenášení váhy pouze na jednu dolní končetinu a při sezení nedávat nohu přes nohu. Zní to jednoduše, ale kdo se zkoušel těchto zlozvyků někdy zbavit, vám potvrdí, že to není jen tak. Také není vhodné dlouho ležet a spát na břiše kvůli nevhodnému zakřivení páteře.

Pacienty učím vždy několik cviků a prvků, které provádějí každý den. Jedná se o vcelku jednoduché úkony s různým počtem opakování. Náročnost cvičení nespočívá v obtížnosti provedení, ale v tom, že je třeba jej provádět každý den. Pokud cviků máte cvičit například 6 a více, bude vám to trvat zhruba hodinu. S tím mnoho pacientů ze začátku nepočítá a pak mají problém. Ale pro dosažení správného držení těla a posílení svalů je třeba cvičit denně alespoň 6 měsíců.

Doporučujete i jiné pohybové aktivity?

Nejsem tak striktní jako někteří mí kolegové a myslím si, že jakékoliv správně vykonávané cvičení je prospěšné – velmi vhodná je například jóga. Také bych doporučila pilates, bosu. A klidně po konzultaci s fyzioterapeutem i TRX, posilovnu, pokud nedojde k přetížení jedné nebo více svalových skupin. Možná mám malinko problém s intenzivní jízdou na kole kvůli tlaku na kostrč, ale měla jsem mezi pacientkami i ženu, která je vášnivá cyklistka a její potíže zmizely celkem rychle, aniž by výrazně omezila tréninky.

Docházení na rehabilitace a cvičení se pozitivně projeví na menstruaci

Léčená žena se zbavuje i těžkostí jako jsou bolestivé měsíčky, bolesti hlavy, bolesti páteře atd. Paní Mojžíšová tvrdila, že křeče a bolesti břicha při menstruaci nejsou normální. Stejně jako špinění a krevní sraženiny před začátkem krvácení. Některé pacientky pozorují výrazné změny už u první menstruace po mobilizaci – místo obvyklého slabého špinění v začátcích se hned dostaví skutečné krvácení bez sraženin.

Doporučujete také nějak upravit stravu?

Samozřejmě je žádoucí racionální strava v takovém množství, aby pacient nepřibíral. Co ale vyžaduji, je dostatečný pitný režim. Denně alespoň 2-3 litry neperlivé vody, neslazené minerálky, zeleného nebo bylinného čaje. Existuje dokonce recept na bylinný čaj podle paní Mojžíšové. Dá se dohledat na internetu. Těžko říct, jestli je to skutečně její recept, ale obsahuje bylinky, které se obecně považují za prospěšné pro ženské zdraví. Pokud někdo nemá problém s nějakou jeho konkrétní složkou, ať ho klidně vyzkouší.

Co máte na tom, co děláte, nejradši?

Věděla jsem, že tato otázka přijde. Ale žádná originálnější odpověď, než to, že ráda pomáhám lidem, mě nenapadla. Je skvělé pozorovat, jak se vám lidé pod rukama mění. Ulevím jim od bolesti a je to na nich okamžitě vidět, najednou jsou usměvavější, uvolnění… Když se někomu takto věnujete, pouští si vás hodně k tělu, narušujete jeho intimitu, osobní prostor a je důležité k pacientům přistupovat s respektem a pokorou. A oni tento můj přístup reflektují a jsou za něj vděční. Za ta léta, co svou práci dělám, jsem v ní navázala vztahy s pacientkami, které pak díky mně otěhotněly a vídáme se dál i s jejich dětmi. Z některých jsou už dokonce babičky. A věřte tomu, že slyšet od dítěte “děkuji vám, za to, že tu jsem”, to je něco nepopsatelného a hluboce naplňujícího.

Také si ohromně vážím toho, že mě vzala Mgr. Marika Bajerová do týmu a spolu s ní a s dalšími kolegyněmi můžeme poskytovat tolik potřebnou péči pacientkám na gynekologicko-porodnické klinice FNB – na Obilním trhu i v bohunické nemocnici. Je úžasné být součástí něčeho tak skvělého. Na Obilním trhu se píší dějiny gynekologické fyzioterapie. A to je skvělá zpráva pro všechny ženy!

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků