Zajímavosti

Proč nás lékař klepe do kolene?

Určitě si dokážete z filmu nebo z vlastní zkušenosti vybavit situaci, kdy lékař při vyšetření poklepává kladívkem na koleno sedícího pacienta. Byť se to na první pohled nemusí zdát, nesnaží se zdravotníci tímto způsobem zjistit, zdali dotyčný reaguje na bolest. Tento postup je součástí celé skupiny vyšetření, které lékaři podají velmi důležité informace o stavu nervového systému pacienta. V dnešním článku si tzv. vybavování reflexů stručně objasníme.

Reflex?

Ze všeho nejdříve si musíme říct, co takový reflex vlastně je. Reflex je základní funkční jednotkou nervové soustavy. Je to zkrátka odpověď na podráždění určitého receptoru lidského těla, které vyvolá danou odpověď. Aby mohl reflex vzniknout, musí existovat dráha, kudy jsou informace vedeny. K tomu slouží nervové buňky, ty jednak předávají informaci po dostředivých drahách do centrálního nervového systému a z něj poté odstředivými drahami k určitému efektoru (např. svalu).

Použijeme-li jako příklad tzv. patellární reflex, o němž jsme psali v úvodu, receptory jsou nervová zakončení v úponové šlaše čtyřhlavého svalu stehenního. Informace jsou dostředivou drahou ve stehenním nervu vedeny do míchy, kde se přepojí na dráhu odstředivou a jsou stejným nervem vedeny do čtyřhlavého svalu stehenního. Pokud jsou všechny součástí nervové soustavy v pořádku, mělo by dojít k extenzi bérce čili „vykopnutí“.

K čemu to je dobré?

Patellární reflex není jediný zkoumaný reflex, který se lékař snaží během neurologického vyšetření vybavit. Existuje jich celá řada, neboť cílem takového vyšetření je zhodnotit správnost funkce vašeho nervového systému. Poklepem na zdánlivě nesouvisející místa lékař zjistí, zdali nejsou různé segmenty nervového systému nějakým způsobem třeba poškozeny. K přepojování reflexu totiž dochází v různých částech nervové soustavy, konkrétně v mozku a míše. Nemožnost vybavit reflex může poukazovat na existence nějakého dalšího problému, kde už nastoupí pokročilé zobrazovací a diagnostické metody (CT, MRI, EEG apod.). K základnímu neurologickému vyšetření je totiž skutečně potřeba jen kladívko a zrak.

A můžu to zkusit doma?

Pokud máte po ruce neurologické kladívko a postup pro vybavování jednotlivých reflexů, i přesto se vám nejspíše nepodaří dosáhnout kýžených výsledků. Jednak není vůbec jednoduché trefit skutečně to správné místo, jednak musíte být zcela uvolněni – vlastní vůlí totiž dokážete řadu reflexů zcela potlačit, i když se na ně nesoustředíte. Ani v případě nemožnosti vybavit reflex u profesionála nemusí jít o nic vážného, každý člověk je jiný a jsou jedinci, kterým určité reflexy vybavit jednoduše nelze.

Úvodní obrázek: Darko Stojanovic

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.

  Další zajímavosti

  Život a štúdium slovenského medika v Česku

  Prvý ročník. Prvá prednáška. Vstúpiš do zaplnenej auly a podarí sa ti obsadiť jedno z posledných miest. Namotivovaný nájsť si nových kamarátov v novej škole sa začneš baviť s dievčaťom sediacim vedľa teba a ajhľa – Slovenka. Pravdepodobnosť takéhoto scenára je v Brne okolo 30 %, v Prahe iba zľahka menej. Keď sa nasťahuješ v Brne na internát, Čechov na chodbe s tridsiatimi ľuďmi […]

  Přijímací zkoušky 2023

  I když ještě nejsou úplně na dohled, už se skrývají těsně za obzorem. Něco přes půl roku dělí studenty od přijímaček na lékařské fakulty v Česku i na Slovensku. Je proto na místě shrnout si podstatné informace, které se jich týkají, abyste si mohli lépe vybrat nebo aby náhodou nedošlo k nějakému formálnímu omylu, jenž by vám […]

  Více článků