fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Zajímavosti

Proč nás lékař klepe do kolene?

Určitě si dokážete z filmu nebo z vlastní zkušenosti vybavit situaci, kdy lékař při vyšetření poklepává kladívkem na koleno sedícího pacienta. Byť se to na první pohled nemusí zdát, nesnaží se zdravotníci tímto způsobem zjistit, zdali dotyčný reaguje na bolest. Tento postup je součástí celé skupiny vyšetření, které lékaři podají velmi důležité informace o stavu nervového systému pacienta. V dnešním článku si tzv. vybavování reflexů stručně objasníme.

Reflex?

Ze všeho nejdříve si musíme říct, co takový reflex vlastně je. Reflex je základní funkční jednotkou nervové soustavy. Je to zkrátka odpověď na podráždění určitého receptoru lidského těla, které vyvolá danou odpověď. Aby mohl reflex vzniknout, musí existovat dráha, kudy jsou informace vedeny. K tomu slouží nervové buňky, ty jednak předávají informaci po dostředivých drahách do centrálního nervového systému a z něj poté odstředivými drahami k určitému efektoru (např. svalu).

Použijeme-li jako příklad tzv. patellární reflex, o němž jsme psali v úvodu, receptory jsou nervová zakončení v úponové šlaše čtyřhlavého svalu stehenního. Informace jsou dostředivou drahou ve stehenním nervu vedeny do míchy, kde se přepojí na dráhu odstředivou a jsou stejným nervem vedeny do čtyřhlavého svalu stehenního. Pokud jsou všechny součástí nervové soustavy v pořádku, mělo by dojít k extenzi bérce čili „vykopnutí“.

K čemu to je dobré?

Patellární reflex není jediný zkoumaný reflex, který se lékař snaží během neurologického vyšetření vybavit. Existuje jich celá řada, neboť cílem takového vyšetření je zhodnotit správnost funkce vašeho nervového systému. Poklepem na zdánlivě nesouvisející místa lékař zjistí, zdali nejsou různé segmenty nervového systému nějakým způsobem třeba poškozeny. K přepojování reflexu totiž dochází v různých částech nervové soustavy, konkrétně v mozku a míše. Nemožnost vybavit reflex může poukazovat na existence nějakého dalšího problému, kde už nastoupí pokročilé zobrazovací a diagnostické metody (CT, MRI, EEG apod.). K základnímu neurologickému vyšetření je totiž skutečně potřeba jen kladívko a zrak.

A můžu to zkusit doma?

Pokud máte po ruce neurologické kladívko a postup pro vybavování jednotlivých reflexů, i přesto se vám nejspíše nepodaří dosáhnout kýžených výsledků. Jednak není vůbec jednoduché trefit skutečně to správné místo, jednak musíte být zcela uvolněni – vlastní vůlí totiž dokážete řadu reflexů zcela potlačit, i když se na ně nesoustředíte. Ani v případě nemožnosti vybavit reflex u profesionála nemusí jít o nic vážného, každý člověk je jiný a jsou jedinci, kterým určité reflexy vybavit jednoduše nelze.

Úvodní obrázek: Darko Stojanovic

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků