Zajímavosti

Proč nesmíme podchlazeného člověka příliš rychle zahřát?

Podchlazení, odborně hypotermie, je stav, kdy tělesná teplota klesá pod 35 stupňů celsia. Stav pod 32 stupňů pak vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Ke vzniku hypotermie dochází vlivem pobytu v chladném prostředí, často ve spojitosti s alkoholovou či jinou intoxikací.

Rozvojem hypotermie jsou ohroženy především osoby bez domova, alkoholici a lidé trpící malnutricí nebo hypotyreózou, které snižují intenzitu metabolismu.

Na pokles tělesné teploty reaguje termoregulační centrum v hypotalamu aktivací mechanismů, které mají buďto ztrátám tepla zabránit, anebo teplo aktivně tvořit.

Jedná se zejména o svalový třes, kožní vazokonstrikci (stažení cév, které v těžších případech vede až k centralizaci oběhu v tělesném jádru) a vyplavení stresových hormonů katecholaminů. Díky těmto mechanismům je tělo schopno kompenzovat ztráty tepla až do 33 stupňů celsia.

Proč však podchlazeného člověka nemůžeme jen tak ohřát velmi horkou koupelí?

Jak již bylo zmíněno výše, během kožní vazokonstrikce dochází k centralizaci oběhu, což má společně se snížením sekrece antidiuretického hormonu vliv na zvýšení diurézy (močení). Jedná se o tzv. chladovou diurézu. Ta může být tak masivní, že způsobí výraznou hypovolemii a tím snížení krevního tlaku. Dokud je člověk podchlazený a má kontrahované kožní cévy, je tato volemie maskována (protože se krev nachází především v tělesném jádru, kde jí stačí méně). Jakmile však podchlazeného člověka zahřejeme, dojde k vazodilataci v periferii, odtoku krve z tělesného jádra a tím selhání cirkulace. Osoba pak nemá dostatečně krví zásobený mozek, dochází ke ztrátě vědomí a ohrožení na životě.

Z tohoto důvodu zahříváme postiženého především pasivně pomocí přikrývky, teplého oblečení, nebo izotermické folie. Zároveň jej izolujeme od studené země. Podáváme teplé nápoje, přičemž nikdy ne alkoholické, které by jen podpořily další únik tepla.

Kontrolujeme stav vědomí a při závažném podchlazení (pod 32 stupňů, která se projevuje např. poruchami vědomí a zpomalením dechu i tepu) okamžitě voláme zdravotnickou záchranou službu.

Věděli jste o existenci chladové diurézy? A dokázali byste si s hypotermií v rámci první pomoci poradit?

    Modelový test na LF zdarma

    Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


    Další zajímavosti

    Druhák na embryologii LF MUNI

    Zvažujete studium embryologie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a zajímalo by vás, do čeho byste se tím vlastně pustili? V tomto článku vám zkusím ukázat svůj osobní pohled na studium a předměty, se kterými byste se potkali ve druhém ročníku. Jen to prosím opravdu berte jako čistě moji zkušenost, protože předměty, které bavily mne si […]

    Je důležité mít všechny zkoušky na A?

    Mnohí z nás už od základnej školy vynikali v učení. Posielali nás na rôzne olympiády a súťaže, kde sme mohli ukázať, akí dobrí naozaj sme. Rodičia na nás boli pyšní, učitelia nám vraveli, ako ďaleko to raz dotiahneme. Možno aj to čiastočne prispelo k myšlienke, že by sa z nás raz mohli stať úspešní študenti na vysokej škole. Ako […]

    Více článků