Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Zajímavosti

Proč nesmíme podchlazeného člověka příliš rychle zahřát?

Podchlazení, odborně hypotermie, je stav, kdy tělesná teplota klesá pod 35 stupňů celsia. Stav pod 32 stupňů pak vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.

Ke vzniku hypotermie dochází vlivem pobytu v chladném prostředí, často ve spojitosti s alkoholovou či jinou intoxikací.

Rozvojem hypotermie jsou ohroženy především osoby bez domova, alkoholici a lidé trpící malnutricí nebo hypotyreózou, které snižují intenzitu metabolismu.

Na pokles tělesné teploty reaguje termoregulační centrum v hypotalamu aktivací mechanismů, které mají buďto ztrátám tepla zabránit, anebo teplo aktivně tvořit.

Jedná se zejména o svalový třes, kožní vazokonstrikci (stažení cév, které v těžších případech vede až k centralizaci oběhu v tělesném jádru) a vyplavení stresových hormonů katecholaminů. Díky těmto mechanismům je tělo schopno kompenzovat ztráty tepla až do 33 stupňů celsia.

Proč však podchlazeného člověka nemůžeme jen tak ohřát velmi horkou koupelí?

Jak již bylo zmíněno výše, během kožní vazokonstrikce dochází k centralizaci oběhu, což má společně se snížením sekrece antidiuretického hormonu vliv na zvýšení diurézy (močení). Jedná se o tzv. chladovou diurézu. Ta může být tak masivní, že způsobí výraznou hypovolemii a tím snížení krevního tlaku. Dokud je člověk podchlazený a má kontrahované kožní cévy, je tato volemie maskována (protože se krev nachází především v tělesném jádru, kde jí stačí méně). Jakmile však podchlazeného člověka zahřejeme, dojde k vazodilataci v periferii, odtoku krve z tělesného jádra a tím selhání cirkulace. Osoba pak nemá dostatečně krví zásobený mozek, dochází ke ztrátě vědomí a ohrožení na životě.

Z tohoto důvodu zahříváme postiženého především pasivně pomocí přikrývky, teplého oblečení, nebo izotermické folie. Zároveň jej izolujeme od studené země. Podáváme teplé nápoje, přičemž nikdy ne alkoholické, které by jen podpořily další únik tepla.

Kontrolujeme stav vědomí a při závažném podchlazení (pod 32 stupňů, která se projevuje např. poruchami vědomí a zpomalením dechu i tepu) okamžitě voláme zdravotnickou záchranou službu.

Věděli jste o existenci chladové diurézy? A dokázali byste si s hypotermií v rámci první pomoci poradit?

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků