Zajímavosti

PROJEKT SPOLU – volnočasové aktivity pro psychiatrické pacienty

Jak během studia získat cenné zkušenosti a dobrý pocit – část I:
PROJEKT SPOLU – volnočasové aktivity pro psychiatrické pacienty

Projekt SPOLU krásně vystihuje jeho logo:
Tři ruce různých barev, každá symbolizuje jednu skupinu. První ruka je pro pacienty, druhá pro zdravotnické profesionály a třetí pro studenty. Ruce se vzájemně překrývají, protože tyto tři skupiny SPOLUpracují na společném cíli – zlepšení stavu pacientů. V rámci projektu dobrovolníci z řad studentů medicíny a psychologie pravidelně organizují pro psychiatrické pacienty různé aktivity s cílem zpříjemnit jim volný čas během jejich hospitalizace.

Paleta nabídky SPOLU AKTIVIT je pestrá:

Každý dobrovolník si sám vybere tým (tedy to, kterou aktivitu povede) podle toho, co jeho samotného baví a dělá mu radost. Není potřeba být Picasso, abys mohl vést arte, nebo umět zpívat, když chceš vést muziko. Stačí, že tě to baví, zajímá – během aktivit nejde o výsledky, ale o radost z tvoření a příjemně a smysluplně strávený čas. Aktivita se typicky organizuje ve dvojici pro skupinku 5 až 15 pacientů.

Pokročilejší SPOLAŘI se také mohou realizovat i ve dvou dalších týmech:

Kolik času mi to zabere?

 • Příprava na aktivitu: čím budeš zkušenější, tím ti zabere méně času. Každý tým má také k dispozici nápadovníky, kteří ti s přípravou pomůžou.
 • Samotná aktivita: 1 hodina.
 • Psaní zápisu pro psychologa: zhruba další hodina, ale na většinu aktivit se chodí ve dvojici a je zvykem se v psaní zápisu střídat.

A jak často budeš chodit na oddělení záleží na domluvě. Většinou se chodí jedenkrát týdně, ale lze chodit i jen co 14 dní, nebo naopak můžeš chodit třeba na více oddělení či dělat různé aktivity a nasbírat o to více zkušeností.

Co všechno je potřeba absolvovat abych se mohl zapojit?

Každý SPOLAŘ musí na začátku absolvovat nezávazné úvodní školení, kde se během pár hodin dozvíš vše důležité o fungování SPOLU. Bez tohoto školení se nelze do projektu zapojit. Po absolvování úvodního školení získáš přístup k tabulce, ve které si budeš moct vybrat mezi aktivitami a odděleními, podle svých časových možností.  Poté se spojíš se s koordinátorem týmu (KT) podle toho, který tým sis vybral – tedy to jakou aktivitu povedeš. KT ti dá během krátkého školení užitečné typy na aktivity a další rady. Následně se spojíš s koordinátorem oddělení (KO), ten ti zase řekne informace potřebné k fungování na konkrétním oddělení a bude tvým průvodcem po celý semestr.

Úvodní školení SPOLU probíhají vždy začátkem semestru, tedy v průběhu září a února – jejich termíny a všechny další potřebné informace nalezneš zde: https://www.facebook.com/groups/SPOLUcekatele.

Co mi PROJEKT SPOLU dává?

 • Na prvním místě je to pro mě příjemně a smysluplně strávený čas. I když se mi na aktivitu třeba úplně nechce, nakonec odcházím s dobrým pocitem a lepší náladou.  
 • Při organizaci aktivity je člověk v přímém kontaktu s pacienty, je to tedy skvělá příležitost zlepšovat se v komunikaci a ostatních soft skills.
 • Projekt mi také pomohl lépe pochopit některé nemoci a diagnózy, protože jsem mohla vidět jejich projevy na vlastní oči, případně si je nechat během supervize na konci roku dovysvětlit psychologem oddělení.  
 • Díky SPOLU se mi také odbouraly předsudky, které jsem k psychiatrii a psychiatrickým pacientům měla.
 • A v neposlední řadě si lze nechat vystavit certifikát s odpracovanými hodinami, kterému to určitě bude slušet v životopisu. Případně ti pomůže získat body do IMFSA (mezinárodní fórum studentů medicíny), díky kterým pak např. můžeš vycestovat na nějakou zajímavou zahraniční stáž.

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.

  Další zajímavosti

  Jak se mi změnil život při přechodu ze střední školy na vysokou

  Kolik času mi studium medicíny vezme? Kolika svých koníčků se budu muset vzdát? Budu vůbec stíhat trávit čas se svými přáteli? To jsou otázky, které si klade asi každý budoucí medik. V první řadě musím říct, že je to velice individuální a následující článek tak nepovažujte za dogma. Nicméně se s vámi podělím o svou vlastní zkušenost […]

  Které učebnice si pořídit do prváku?

  V prvním ročníku je úplně normální, že se budete klidně celý zimní semestr rozkoukávat, zvykat si na nový systém a někteří i ztrácet na ústavech, kde probíhá výuka. Další kámen úrazu bývají často materiály – v sylabu každého předmětu je sice uvedená doporučená a doplňková literatura, ale kdybyste se měli učit ze všech zmíněných zdrojů, nestihli byste […]

  Více článků