Zajímavosti

PROJEKT SPOLU – volnočasové aktivity pro psychiatrické pacienty

Jak během studia získat cenné zkušenosti a dobrý pocit – část I:
PROJEKT SPOLU – volnočasové aktivity pro psychiatrické pacienty

Projekt SPOLU krásně vystihuje jeho logo:
Tři ruce různých barev, každá symbolizuje jednu skupinu. První ruka je pro pacienty, druhá pro zdravotnické profesionály a třetí pro studenty. Ruce se vzájemně překrývají, protože tyto tři skupiny SPOLUpracují na společném cíli – zlepšení stavu pacientů. V rámci projektu dobrovolníci z řad studentů medicíny a psychologie pravidelně organizují pro psychiatrické pacienty různé aktivity s cílem zpříjemnit jim volný čas během jejich hospitalizace.

Paleta nabídky SPOLU AKTIVIT je pestrá:

Každý dobrovolník si sám vybere tým (tedy to, kterou aktivitu povede) podle toho, co jeho samotného baví a dělá mu radost. Není potřeba být Picasso, abys mohl vést arte, nebo umět zpívat, když chceš vést muziko. Stačí, že tě to baví, zajímá – během aktivit nejde o výsledky, ale o radost z tvoření a příjemně a smysluplně strávený čas. Aktivita se typicky organizuje ve dvojici pro skupinku 5 až 15 pacientů.

Pokročilejší SPOLAŘI se také mohou realizovat i ve dvou dalších týmech:

Kolik času mi to zabere?

 • Příprava na aktivitu: čím budeš zkušenější, tím ti zabere méně času. Každý tým má také k dispozici nápadovníky, kteří ti s přípravou pomůžou.
 • Samotná aktivita: 1 hodina.
 • Psaní zápisu pro psychologa: zhruba další hodina, ale na většinu aktivit se chodí ve dvojici a je zvykem se v psaní zápisu střídat.

A jak často budeš chodit na oddělení záleží na domluvě. Většinou se chodí jedenkrát týdně, ale lze chodit i jen co 14 dní, nebo naopak můžeš chodit třeba na více oddělení či dělat různé aktivity a nasbírat o to více zkušeností.

Co všechno je potřeba absolvovat abych se mohl zapojit?

Každý SPOLAŘ musí na začátku absolvovat nezávazné úvodní školení, kde se během pár hodin dozvíš vše důležité o fungování SPOLU. Bez tohoto školení se nelze do projektu zapojit. Po absolvování úvodního školení získáš přístup k tabulce, ve které si budeš moct vybrat mezi aktivitami a odděleními, podle svých časových možností.  Poté se spojíš se s koordinátorem týmu (KT) podle toho, který tým sis vybral – tedy to jakou aktivitu povedeš. KT ti dá během krátkého školení užitečné typy na aktivity a další rady. Následně se spojíš s koordinátorem oddělení (KO), ten ti zase řekne informace potřebné k fungování na konkrétním oddělení a bude tvým průvodcem po celý semestr.

Úvodní školení SPOLU probíhají vždy začátkem semestru, tedy v průběhu září a února – jejich termíny a všechny další potřebné informace nalezneš zde: https://www.facebook.com/groups/SPOLUcekatele.

Co mi PROJEKT SPOLU dává?

 • Na prvním místě je to pro mě příjemně a smysluplně strávený čas. I když se mi na aktivitu třeba úplně nechce, nakonec odcházím s dobrým pocitem a lepší náladou.  
 • Při organizaci aktivity je člověk v přímém kontaktu s pacienty, je to tedy skvělá příležitost zlepšovat se v komunikaci a ostatních soft skills.
 • Projekt mi také pomohl lépe pochopit některé nemoci a diagnózy, protože jsem mohla vidět jejich projevy na vlastní oči, případně si je nechat během supervize na konci roku dovysvětlit psychologem oddělení.  
 • Díky SPOLU se mi také odbouraly předsudky, které jsem k psychiatrii a psychiatrickým pacientům měla.
 • A v neposlední řadě si lze nechat vystavit certifikát s odpracovanými hodinami, kterému to určitě bude slušet v životopisu. Případně ti pomůže získat body do IMFSA (mezinárodní fórum studentů medicíny), díky kterým pak např. můžeš vycestovat na nějakou zajímavou zahraniční stáž.

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


  Další zajímavosti

  Druhák na embryologii LF MUNI

  Zvažujete studium embryologie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a zajímalo by vás, do čeho byste se tím vlastně pustili? V tomto článku vám zkusím ukázat svůj osobní pohled na studium a předměty, se kterými byste se potkali ve druhém ročníku. Jen to prosím opravdu berte jako čistě moji zkušenost, protože předměty, které bavily mne si […]

  Je důležité mít všechny zkoušky na A?

  Mnohí z nás už od základnej školy vynikali v učení. Posielali nás na rôzne olympiády a súťaže, kde sme mohli ukázať, akí dobrí naozaj sme. Rodičia na nás boli pyšní, učitelia nám vraveli, ako ďaleko to raz dotiahneme. Možno aj to čiastočne prispelo k myšlienke, že by sa z nás raz mohli stať úspešní študenti na vysokej škole. Ako […]

  Více článků