Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Zajímavosti

Tipy k učení

Každý z nás zažil situaci, kdy se snažíte učit sebevíc, ale stejně po chvíli koukání do papírů zjistíte, že vlastně ani nevíte, co jste četli. Ať už se musíte učit k maturitě, na zkoušky, nebo prostě na test ve škole, určitě se v hlavě vracíte k jedné a té samé otázce: Jak se to vše naučit co nejlépe a nejrychleji? Buďme upřímní, samotné učení se je také dovednost a je třeba ji trénovat. Sepsala jsem pro vás tedy 17 tipů, jak se učit rychleji a především efektivněji. Je samozřejmé, že každému vyhovuje něco jiného, a proto berte těchto několik tipů jako inspiraci, která Vám může pomoci.

1) Vytvořte si realizovatelný studijní plán

Před učením na jakoukoliv větší zkoušku doporučuji vytvořit si studijní plán. Já si většinou vyhradím jeden den, kdy zjistím, kolik otázek se stihnu naučit a podle toho si vytvořím rozvrh na dny nadcházející. Důležité je, vytvořit plán, který bude realizovatelný a budete vše stíhat. Pokud si hned zpočátku naberete moc povinností na jeden den, budete akorát ve stresu, což vám naopak uškodí.

2) Učte se průběžně

Ač je to klišé, průběžné učení je velký pomocník a ušetří vám spoustu času a především stresu těsně před samotnou zkouškou. Pokud vás například čekají přijímačky v červnu, je ideální začít s pomalým učením již na podzim. Každý den si vyhradit jednu až dvě hodiny, které budete věnovat studiu. Nejenže si na učení zvyknete a budete ho brát jako pravidelnou část vašeho dne, ale také si skvěle budujete paměť.

3) Opakování je matka moudrosti

Možná jste již slyšeli o Ebbinghausově křivce zapomínání. Tato křivka vyjadřuje, jak rychle dochází ke ztrátě informací po jejich naučení. Vyplývá z ní, že k nejvýraznější ztrátě informací dochází ihned po naučení během pár desítek minut až hodin. Čím více však dochází k opakování dané látky, tím se doba ztráty informací prodlužuje, takže trvá delší dobu, než na učivo zapomenete. Já sama jsem si nastavila pár pravidel opakování, která mi pomáhají nejlépe. Každý večer než jdu spát, si rychle zopakuji vše, co jsem se daný den stihla naučit. Další den, pokud mám čas navíc, si učivo z předešlého dne zkusím zopakovat znovu. Na konci týdne si poté snažím najít čas na zopakování veškerého učiva, které jsem za celý týden stihla.

4) Učte se společně

Tento bod je hodně individuální, nesmím ho ale vynechat. Mnoho lidí preferuje učení se s přáteli, kdy si můžete učivo navzájem vysvětlit a opakovat ho společně. Někdo zase upřednostní učit se sám. Já jsem si v tomto našla zlatou střední cestu, kdy se s přáteli připojíme k videohovoru, vypneme si mikrofony a každý se učí svým vlastním tempem. Ve chvíli, kdy začnu ztrácet motivaci, stačí se podívat, jak se učí ostatní a to mě dobije energií.

5) Nebojte se zapojit více smyslů

Pokud se učíte sami doma a nikoho nerušíte, doporučuji číst si učivo nahlas. Nejenže zapojíte zrak, ale také sluch. Informace se vám poté lépe memorují a spíše si je u zkoušky vybavíte.

6) Nezapomeňte na přestávky

Abyste udrželi úroveň soustředění a produktivity na stejné úrovni ráno i večer, je důležité nevynechávat během učení přestávky. Chce to samozřejmě sebekontrolu, aby se vám nestalo, že z původní 10minutové přestávky strávíte skoro hodinu brouzdáním po sociálních sítích. Mně samotné se osvědčila technika Pomodoro. Cílem této techniky je rozdělit si čas strávený učením a odpočinkem tak, abyste zůstali co nejdéle soustředění a motivovaní. Klasicky se čas rozděluje na 25 minut strávených učením a poté 5 minut odpočinku. Po čtyřech takto provedených cyklech se doporučuje dát si přestávku delší. Já sama zjistila, že za 25 minut práce toho moc nestihnu a proto si čas rozděluji na 50/10 minut a po čtyřech cyklech si dávám přestávku na 30 minut. Během odpočinku se vyplatí doplnit energii svačinou, protáhnout se nebo si třeba trochu zacvičit.

7) Učte se, abyste mohli učit

Zjednodušeně tento bod znamená učit se tak, abyste nové učivo dokázali vysvětlit i někomu jinému. Pouhé memorování textu vede k rychlejšímu zapomínání, a proto je důležité informacím především porozumět a najít si v nich systém. Zkoušející po vás také bude chtít látku vysvětlit, a ne pouze odvykládat jako básničku.

8) Nezapomínejte jíst a pít

Během učení nikdy nezapomínejte na dodržování pitného režimu a občerstvení. Dejte si však pozor na volbu jídel, aby se vám nestalo, že si k obědu dáte kachnu s šesti knedlíky, což vás spíše unaví, než doplní energií.

9) Vyhněte se učení v posteli

Ač to velmi svádí, postel rozhodně není nejlepší volbou, kde se učit. Váš mozek si poté toto místo odpočinku přenastaví jako místo určené k práci a může se stát, že vám v noci nepůjde pořádně usnout, tudíž si kvalitně neodpočinete.

10) Používejte barvy

Zvýrazňování a podtrhávání textu patří mezi ověřené metody, které vám pomohou si učivo lépe zapamatovat. V textu se dá poté lépe orientovat a kolikrát si na potítku u zkoušky vzpomenete na barvu, kterou jste si danou informaci zvýraznili a hned vám to naskočí. Nicméně pozor, tato technika může být zrádná v tom, že si student znesnadní vytváření spojitostí. Proto doporučuji si celý text nejprve projít celý od začátku a až při druhém čtení zapojit barvy a různá lepítka.

11) Dělejte si výpisky

Tento bod mnoha studentům pomáhá, u jiných je to naopak ztráta času, proto je potřeba zjistit, co vyhovuje právě vám. Já sama si ráda u každé otázky vyberu záchytná slova, která vypíši na lepítko a k textu přidám. Když si poté otázku opakuji, mám se od čeho odpíchnout.

12) Vypněte si telefon

Rozhodně jedna z nejúčinnějších věcí, kterou můžete udělat, je vypnout si telefon. Stačí si vypnout wifi a data, aby vám nechodila upozornění ze sociálních sítí, která vás budou akorát rozptylovat.

13) Ukliďte si pracovní plochu

Během učení by na stole mělo zůstat pouze to, co potřebujete. Typicky jsou to učební materiály, čisté papíry, psací potřeby, voda a malá svačinka. Všechny ostatní věci je lepší uklidit, aby neodváděly pozornost a vy měli dostatek prostoru.

14) Změňte prostředí

Sedět celé týdny u jednoho pracovního stolu, může být stereotypní, proto se vyplatí změnit prostředí. Zkuste zajít do knihovny, kavárny a pokud je pěkné počasí klidně do parku. Získané informace si můžete propojit s místem, kde jste se je naučily a lépe si je u zkoušky vybavit.

15) Pusťte si hudbu

Sama preferuji učení bez hudby. Znám však studenty, kteří se nedokáží učit bez jejich oblíbené hudby v pozadí. Playlist je zcela na vás a můžete s ním experimentovat. Sto lidí, sto chutí. Mně osobně vyhovuje u učení bílý šum. Stačí si sednout vedle lednice, nebo si najít zvukovou stopu na internetu.

16) Zkuste myšlenkové mapy

Mnoho lidem při učení pomáhá vytváření spojitostí použitím myšlenkových map. Tato metoda je především účinná pro uspořádání učiva. Objevíte vztahy mezi jednotlivými informacemi a u zkoušky poté dokážete propojit více oblastí najednou.

17) Nahrajte si zvukový záznam

Jelikož čtení papírů je pro mě v dopravních prostředcích tabu, ráda si jednotlivé otázky nahrávám do mobilu a následně poslouchám. Můžete tak jít třeba na delší procházku bez toho, aniž byste se cítili provinile, že se neučíte.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků