Studium LF

Vzali mě na medicínu! A co teď?

To nejtěžší již máte za sebou. Co dalšího je ale dobré zařídit ještě předtím, než začne škola? A co naopak počká na začátek semestru?

V posledním Q&A jste se nás několikrát ptali na informace ohledně prvního ročníku, ať už šlo o knihy nebo čas strávený nad učením. Proto jsme pro vás sepsali několik tipů, které se vám mohou hodit.

 • Mějte kde bydlet

Pokud ještě nemáte bydlení zařízené a zároveň nechcete dojíždět, teď už je nejvyšší čas začít ho řešit. Většina vysokých škol nabízí koleje, které však mají limitovanou kapacitu. Pro větší soukromí můžete zvážit bydlení v bytě. Na různých studentských facebookových skupinách se to teď nabídkami sdíleného bydlení jen hemží. Tak rychle tam!

O (ne)výhodách bydlení na kolejích a v bytě píšeme v tomto článku: https://bmedic.cz/bydleni-v-brne-byt-nebo-koleje/

 •  Poznejte budoucí spolužáky

Nikdo nechce sedět na první přednášce sám uprostřed obrovské auly plné cizích lidí. Proto je super, když už první den máte mezi spolužáky přátele. Prvákoviny, které jsou asi nejnavštěvovanější akcí, jsou letos už bohužel převážně zaplněné. Na Zaškolováku nebo Seznamováku však stále volná místa mají, a i tady se můžete dozvědět plno praktického a najít si kamarády. Nebo snad přímo vaše fakulta pořádá nějakou vlastní akci? Zkuste zapátrat a určitě jeďte!

 • Zjistěte, z čeho se vlastně budete učit

Studijní materiály je jistě možné shánět i na začátku semestru. Pokud však máte raději všechno v klidu připravené dopředu, můžete tuto záležitost začít řešit už teď. Máte kamarády ve starších ročnících? Nebo se budete účastnit jedné ze seznamovacích akcí, kde máte příležitost se zeptat? Zkuste info o potřebných materiálech zjistit co nejdříve, ať pak můžete lovit knihy na různých facebookových bazarech za dobré ceny. Zkuste třeba Bazar LF MU, Burza učebnic 2. LF – Motol, Burza učebnic 1. LF UK nebo Burza medicínských knih UPOL.

 • Pořiďte si plášť na anatomii. A nepořizujte si fonendoskop

Pokud vám nejde o líbivé fotky na Instagramu s fonendoskopem kolem krku, vězte, že v prváku se jedná o opravdu zbytečnou a příliš vysokou investici a dřív než za 2 roky jej nevyužijete. Naopak kvalitní lékařský plášť budete (nejen) v prváku potřebovat každou chvíli, a tak klidně pořiďte takový, co vám vydrží celou medicínu.

 • Zkuste zkontaktovat spolužáky ze své skupiny

V informačních systémech univerzit se s určitým předstihem dozvíte, do jaké studijní skupiny jste byli zařazeni. A protože žijeme v době, které vládnou informační technologie, někdo z vašich spolužáků určitě brzy založí facebookovou skupinu pro váš kruh, do které se budete moc přidat. Anebo ji můžete založit vy sami a hned se domluvit na pivo! Protože dobré mezilidské vztahy a síť přátel jsou základem pro zvládnutí náročného studia.

 • Udělejte si výlet do města, které bude další roky vaším domovem

Pokud jste přijati ke studiu do města, které ještě zas tak dobře neznáte, určitě neuškodí seznámit se s ním i teď, kdy ještě máte plno času. Projděte si okolí fakulty, svého nového bydliště, zkuste místní kavárny, bistra nebo knihovny. Ověřte si, jak funguje místní hromadná doprava. Během semestru se vám jistě bude hodit, že už tohle všechno znáte.

 • A hlavně se neučte dopředu

Ať už jste namotivováni sebevíc a nové knihy vypadají neskutečně lákavě, nechte učení zatím být. Práce ještě bude fůra a teď je třeba načerpat energii a užít si léta. V říjnu si za to poděkujete!

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.

  Další zajímavosti

  Sestra, záchranář, porodní asistentka – co všechno lze také studovat na LF?

  Určitě vám nemusíme říkat, že lékaři nejsou jediní pracovníci ve zdravotnictví. Ať už na operačním sále, či v ambulanci, spolupracují lékaři s celým zástupem nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří poskytují pacientům specializovanou péči. Pro některé z těchto profesí stačí střední stupeň vzdělání nebo jen akreditovaný kurz, nicméně většinu těchto povolání lze vykonávat pouze po studiu na […]

  Prvák na zubnom lekárstve alebo aj trochu optimizmu po dobojovanej bitke

  Keď si vybavím matné spomienky na prvák na medicíne, sama úprimne neviem či mám roniť slzy alebo sa len nostalgicky pousmiať. Za ten rok, ktorý sa zdal ako večnosť a zároveň ušiel ako voda, som stihla vystriedať kvantum osobností, vyroniť nemalé množstvo sĺz a od zúfalstva a nervov v sebe objaviť absolútne iného človeka. Dospelo […]

  Více článků