Přijímací zkoušky

Začíná to už na střední. Jak se připravit na stále těžší přijímačky?

Zhruba dvě hodiny. Tak dlouho trvají přijímačky na střední školy. Poměrně krátká část lidského života, která jej však může do budoucna výrazně ovlivnit. Správně zvolená střední škola s dobrou úrovní umožňuje další rozvoj a například pro další cestu k lékařskému titulu je stěžejní. Na medicínu se budete těžko dostávat z jiných škol než z gymnázií, možná lepších zdravotních škol. Právě na střední se člověk silně tvaruje, učí se hodnotám a správným učebním návykům.

Pokud je zvolena správně a je kvalitní, dá mu do života opravdu hodně, nasměruje ho správným směrem, dá mu základy, které využije v dalším vzdělávání, kariéře ale i celkovém fungování ve společnosti. Pokud člověku nesedí nebo je nekvalitní, může v něm vyvolat nechuť k učení a nespokojenost, jež se téměř jistě projeví i v jeho další budoucnosti. Jen dobré střední školy jsou schopné vám zjednodušit mnohdy náročné studium na vysoké škole, nemluvě o studiu medicíny, které si vyžaduje velkou sebedisciplínu a schopnost se efektivně naučit kvanta informací.

Jak se tedy dostat na tu správnou střední školu? Rok od roku je to těžší. V roce 2022 nastal dle dat Cermatu poměrně výrazný nárůst zájmu o 4leté maturitní obory, a to jak v absolutním počtu přihlášených, tak i v tom poměrném. Oproti roku 2020, kdy byly podmínky státních přijímacích zkoušek shodné, podalo přihlášku o více než devět tisíc žáků více. Celkově 73 tisíc. Podíl uchazečů na počet žáků 9. tříd tak činil 77,3 procent. Od roku 2022 tak narostl o 1,3 procentního bodu.

A co to v praxi znamená? Na příliš neměnný počet míst na středních školách se hlásí větší počet studentů. Šance na přijetí je tak samozřejmě menší.

Zajímavá je taky statistika průměrného skóre uchazečů v jednotlivých testech. U matematiky od roku 2020 narostlo u všech typů oborů, například u gymnázií, tak důležitých pro další cestu na medicínu, o tři procenta. Celková úroveň se tedy zvyšuje a k přijetí na vytouženou školu je proto potřeba lepších výsledků než dříve.

Nejdůležitějším bodem pro přijetí na vybranou střední školu je proto příprava. Konkurence je čím dál víc a je stále chytřejší. Nikdy tak není brzo začít. Ze svých zkušeností a doslechu vím, že není dobré spoléhat se na základní školy. Ačkoliv se jistě snaží své žáky na přijímací zkoušky připravit, jednoduše na to nemají dostatečné kapacity a individuální přístup.

Nejlepší je zvolit další zdroj, zaměřený čistě na přijímací zkoušky. Zde je důležité poznamenat, že nikdo nedokáže připravit lépe než zkušení lektoři. Mladý člověk si často neuvědomuje důležitost přijímaček a nechce se mu trávit volný čas přípravou. Sám od sebe jí určitě nebude věnovat tolik pozornosti a úsilí jako pod vedením lektora, který mu navíc může vše potřebné dovysvětlit a poradit. Takoví lidé například vedou kurzy od Edulio – Přípravné kurzy na střední školy.

Já osobně jsem měl jako mentora svého otce, ale i v tomto případě jsem potřeboval materiály, příklady testů a jejich procvičování. Navíc to bylo podmíněné jeho přítomností a časem, který se mnou musel strávit. S kurzy od Edulia máte jistotu, že se vám budou pravidelně naplno věnovat zkušení lektoři, jež budou připraveni na všechny otázky, které ohledně státních přijímacích zkoušek budete mít. S jejich pomocí tak máte největší šanci, že se dostanete tam, kam chcete a úspěšně tak odstartujete svou kariéru. Třeba lékaře.

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


  Další zajímavosti

  Druhák na embryologii LF MUNI

  Zvažujete studium embryologie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a zajímalo by vás, do čeho byste se tím vlastně pustili? V tomto článku vám zkusím ukázat svůj osobní pohled na studium a předměty, se kterými byste se potkali ve druhém ročníku. Jen to prosím opravdu berte jako čistě moji zkušenost, protože předměty, které bavily mne si […]

  Je důležité mít všechny zkoušky na A?

  Mnohí z nás už od základnej školy vynikali v učení. Posielali nás na rôzne olympiády a súťaže, kde sme mohli ukázať, akí dobrí naozaj sme. Rodičia na nás boli pyšní, učitelia nám vraveli, ako ďaleko to raz dotiahneme. Možno aj to čiastočne prispelo k myšlienke, že by sa z nás raz mohli stať úspešní študenti na vysokej škole. Ako […]

  Více článků