Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Studium LF

Zahraniční stáže na LF MUNI

Nyní, když jsou prázdniny již v plném proudu, si povíme o možnostech zahraničních stáží a studia na LF MU. Cest, kterými se vydat, je určitě mnoho: záleží jen na vašich prioritách, možnostech a přáních.

Výběr závisí na tom, zda chcete vycestovat jen na několik týdnů, případně na měsíc, nebo zda si troufnete i na celý semestr. Záleží také na tom, jestli upřednostňujete stáže v, řekněme, „kultivovaných“ zemích západní Evropy, nebo chcete vyrazit někam dál do světa. Dále je důležité, co od stáže očekáváte. Zda je pro vás velmi důležitý akademický a vzdělávací přínos stáže, nebo zda toto klidně oželíte a mnohem více toužíte danou zemi doopravdy poznat. Pro každého z vás existuje dobrá volba.

Zahraniční stáž IFMSA

Já osobně jsem využila možnost jet na stáž s organizací IFMSA (International Federation of Medical Students‘ Associations), jejímiž členy se můžete stát hned po zahájení studia. V rámci této organizace se můžete účastnit nejrůznějších dobrovolnických akcí (návštěva dětí v nemocnici, ošetřování bezdomovců, měření glykémie veřejnosti v rámci Dnu diabetu a mnoho dalších), díky kterým získáte takzvané „body na stáže“. Spolu s výsledky jazykového testu, vaším prospěchem a dalšími „aktivitami navíc“ (jako je účast na konferencích nebo výuka) určí tyto body vaše pořadí v seznamu a podle svého pořadí si budete moct vybrat země, kam byste rádi na měsíc vyrazili. V nabídce jsou různé státy světa. Výběr funguje tak, že si sestavíte seznam vytoužených zemí a podle vašeho bodového pořadí je vám přiřazena stáž. Vše je potřeba zařizovat (pokud chcete jet v létě) již asi půl roku dopředu.

Na této stránce můžete najít veškeré informace týkající se mezinárodních stáží organizace IFMSA.

Já sama jsem se zúčastnila stáže v blízkovýchodním státě Libanonu – o této mé zkušenosti se dočtete v článku, na který se můžete brzy těšit zde, na Blogu Bmedic.

Stáže pořádané fakultou

Další možností krátkodobého pobytu v zahraničí jsou stáže organizované LF MU. Nyní k nim patří stáž po čtvrtém ročníku na interně a chirurgii v německém Erlabrunnu nebo předpromoční stáž v Liverpoolu. S těmito nemocnicemi má naše fakulta smlouvu, budete mít tedy zprostředkováno vše od ubytování až po stravu. Výběrové řízení začíná vždy asi půl roku před stáží; kritérii pro vybírání vhodných kandidátů jsou jazykový test a studijní prospěch. O začátku výběrového řízení budete vždy včas informovaní zahraničním oddělením LF MU. Nejen o těchto stážích se dozvíte na webových stránkách naší univerzity: zde.

Domluvení stáže „na vlastní pěst“

Vždy je možností najít si krátkodobý pobyt (po maximální dobu 1 měsíce) sám/sama. Tedy oslovit telefonicky nebo e-mailem dané zdravotnické nebo vědecké zařízení, kde byste chtěli stážovat, a na tento pobyt získat zpětně stipendium (tzv. Speciální grant pro krátkodobé pobyty, viz stránky zde). Také tuto stáž je třeba začít domlouvat s předstihem a je nutné si na ni nechat podepsat veškeré dokumenty, které dosvědčují, že jste na stáži opravdu byli. To vám umožní získat stipendium.

Podporu ve formě stipendia dostanete i pro pobyty výše zmíněné (IFMSA, stáže organizované fakultou) a dále i pro studijní pobyty Erasmus.

Erasmus

V rámci Erasmu můžete v zahraničí strávit celý semestr, rok, předpromoční stáž z některého ze státnicových předmětů v 6. ročníku nebo i pracovní stáž po promoci. Výběrové řízení je zde podobné jako u předchozích stáží: tedy jazykový test, celkový prospěch a případně i další studijní aktivity, úspěchy v soutěžích atd. Více o programu Erasmus najdete na stránkách Centra zahraniční spolupráce MU: zde.

O programech Erasmus jsou pro vás již taktéž připraveny samostatné články, ve kterých se o tomto zajímavém způsobu, jak poznat Evropu i svět, a k tomu se naučit něco z oboru, dozvíte víc. Těšit se v blízké době můžete na reportáž z pobytu v Německu od našeho lektora Toma nebo na článek od lektora Filipa o možnostech cestování s programy Erasmus+, jako jsou Youth Exchanges, Training Courses a pobyty European Solidarity Corps.

Každý rok se pravidelně konají informační schůzky a setkání se studenty, kteří některý ze zahraničních pobytů v minulosti absolvovali. Tam budete mít možnost se zeptat na cokoli, co vás zajímá, a zorientovat se tak v nabídce zahraničních pobytů. Tato nabídka je opravdu pestrá – jak jsem psala v úvodu tohoto článku, každý bude jistě moci najít jemu vyhovující pobyt. Kdybyste však už nyní chtěli více informací, podívejte se na webové stránky IFMSA (zde), Centra zahraniční spolupráce MU (zde) nebo na stránky Lékařské fakulty MU (zde).

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků