Studium LF

Bez parťáků se lékař neobejde – výběr z dalších zdravotnických oborů

Pro širokou veřejnost je nejspíše typickým představitelem zdravotnictví „doktor(ka)“, správně řečeno lékař(ka). Byť mají lékaři velice pestrou škálu specializací a odborností, nemohli by v žádném případě fungovat bez dalších zdravotnických pracovníků, s nimiž spolupracují v péči o pacienty a klienty. V uplynulých týdnech proběhly na několika lékařských fakultách v České republice dny otevřených dveří, a i proto vám dnes přinášíme výběr z nabídky nelékařských oborů, které můžete na některé z lékařských fakult studovat.

Všeobecné ošetřovatelství

Pod tímto odborným názvem nalézáme absolventy oboru, který je pro funkci zdravotnického systému naprosto kritický. Sestřičky (jak je lichotivě nazývá laická veřejnost) tvoří páteř každého zdravotnického zařízení. Jejich kompetence jsou velmi široké, patří mezi ně mj. podávání léčivých přípravků, provádění screeningových vyšetření či ošetření ran a drénů. Všeobecná sestra obvykle pracuje samostatně bez odborného dohledu a je zcela nezastupitelná v procesu sledování stavu pacienta, jeho vyhodnocení a následné realizace péče.

Tento obor lze studovat na řadě vysokých škol v ČR, jmenovitě např. na Fakultě zdravotnických studií v Olomouci, Lékařské fakultě MU v Brně, nebo na 2. a 3. LF Univerzity Karlovy v Praze.

Plný výčet naleznete zde.

Porodní asistence

Samostatný specializovaný obor je věnován těhotným ženám, jimž jsou průvodci v oné velké životní etapě právě absolventi oboru porodní asistence. Z definice porodní asistentky (dle WHO ICM a FIGO) je porodní asistentka: „uznávána jako plně zodpovědný zdravotnický pracovník; pracuje v partnerství se ženami, aby jim poskytla potřebnou podporu, péči a radu během těhotenství, porodu a v době poporodní, vede porod na svou vlastní zodpovědnost, poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku. (…)“ Tyto skutečnosti přirozeně reflektuje i česká právní úprava, podle níž porodní asistentky vedou fyziologický porod, pečují o ženu z pohledu ošetřovatelského a s lékařem se podílí na dalších aspektech zdravotní péče.

Porodní asistence je nabízena např. na Masarykově univerzity v Brně, 1. LF UK v Praze a také na LF Ostravské univerzity.

Plný výčet naleznete zde.

Zdravotnický záchranář

Rádi sportujete? Nebojíte se jít do akce a být v první linii? Výzvy v práci zdravotnického záchranáře se mohou značně lišit od těch, které potkávají pracovníky ve zdravotnických zařízeních. Záchranáři jsou prvními, kteří se ke zraněnému člověku dostávají, za jakýchkoliv klimatických podmínek a rizikových situací musí být schopni poskytnout nezbytnou zdravotní péči pacientům v těžkých situací. Jejich úkolem je stabilizace a transport pacienta do zdravotnického zařízení, s tím také souvisí až překvapivě široká paleta úkonů, které bez dohledu provádějí. Jmenovitě jde o monitorace vitálních funkcí, zajištění nitrožilního či oseálního (do kosti) vstupu, pochopitelně ošetření ran, vyprošťování osob a také poskytování psychické podpory. Tyto i další postupy musí zdravotnický záchranář bezvadně ovládat, nadto je potřeba i větší míra fyzické připravenosti, která je podmíněna mj. fyzickými testy v rámci přijímacího řízení.

Zdravotnické záchranářství nabízejí Fakulta zdravotnických věd v Olomouci, Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a také LF Masarykovy univerzity v Brně.

Plný výčet naleznete zde.

A mnoho dalších…

Nutriční terapie, fyzioterapie, optika a optometrie, radiologický asistent… oborů ve zdravotnictví je celá řada a věříme, že každý z vás si dokáže vybrat ten pravý – pro více informací prosím využijte webové stránky příslušných univerzit (výběr naleznete zde), které poskytují o každém oboru vyčerpávající informace, nad rámec našeho článku.

Co vám můžeme nabídnout my?

Nejen na obory lékařské je nutno složit přijímací zkoušky. Každá univerzita stanovuje vlastní pravidla pro přijetí ke studiu vybraného oboru, z toho důvodu se často liší okruhy i rozsahy testů u přijímacích zkoušek. Jestli už víte, o který obor máte zájem, nabízíme vám možnost přípravného online kurzu s lektorem z vybraných předmětů, potřebných k přijímacím zkouškám na vybrané obory.

Předměty Biologie a Somatologie pro obor Všeobecné ošetřovatelství.

Pro obory Embryologie a Fyzioterapie doporučujeme Jarní online kurz.

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.


  Další zajímavosti

  Přijímačky jsou za rohem – nepolevujte!

  Maturity běží v plném proudu, řada z vás je možná již má úspěšně za sebou. Před vámi ale stojí další důležitý milník – přijímací zkoušky na vysokou školu. Obávaná výzva, na niž se připravujete nejspíš již nějakou chvíli. Dnes jsme pro vás připravili pár tipů, jak nepolevit v přípravách a úspěšně přijímačky překonat. Učte se podle sebe Potřebujete […]

  Jesseniova lekárska fakulta v Martine

  Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine je najmladšia zo slovenských lekárskych fakúlt. Nachádza sa v meste Martin na strednom Slovensku, ktoré má zhruba 50 tisíc obyvateľov a jedinú vysokú školu – práve JLF. Fakulta je na Slovensku známa pre svoju kvalitu a pre svoje prijímačky, ktoré sú na Slovensku pravdepodobne najťažšími, hoci práve tie tento […]

  Více článků