Čekají tě přijímačky už nyní v červnu 2024? Podívej se na náš Intenzivní online kurz 3.6. - 7.6. 2024
Péče o zdraví
Zajímavosti

Pobyt na slunci a rakovina kůže –⁠ bazaliom a melanom

Bazaliom a melanom jsou dva typy rakoviny kůže, které se liší svými charakteristikami, mírou výskytu, schopností metastázovat a léčbou. Dermatologové odhadují, že až 2 třetiny případů rakoviny kůže, které léčí, jsou způsobeny nedostatečnou ochranou proti slunci.

Bazaliom

Výskyt: Nejčastější typ rakoviny kůže. Obvykle se vyskytuje na místech, která jsou často vystavena slunečnímu záření (obličej, krk, horní část hrudníku a záda).

Metastázy: Bazaliom má tendenci růst místně a zpravidla se nešíří na jiné části těla. Způsobuje deformaci nebo poškození sousedních struktur, pokud se včas neodstraní. Metastázy vznikají velmi vzácně.

Léčba: Existují různé metody. Nejčastěji se odstraňuje chirurgicky, další možnosti jsou kryoterapie (léčba mrazem), laserová terapie, krémy obsahujících chemoterapeutika. 

Prognóza u bazaliomu je obecně dobrá, protože se jen zřídka šíří do jiných částí těla.

Melanom:

Výskyt: Agresivní typ rakoviny kůže. Vzniká z melanocytů, buněk produkujících pigment melanin. Může se vyskytovat na jakékoliv části těla.

Metastázy: Má vyšší tendenci šířit se do jiných částí těla. Pokud není odhalen a léčen v raném stadiu, může se rozšířit do lymfatických uzlin a dalších orgánů, což zhoršuje prognózu.

Léčba: Závisí na stadiu, ve kterém je rakovina detekována. Pokud se melanom odhalí včas, chirurgické odstranění nádoru může být dostačujících. V pokročilejších stadiích se používají metody, jako je imunoterapie, cílená biologická terapie nebo chemoterapie. 

Prognóza u melanomu závisí na stadiu, ve kterém je diagnóza stanovena, a na tom, zda se šíří do jiných částí těla.

(Samo)vyšetření podezřelých znamének

Prevence hraje také důležitou roli. Je důležité pravidelně provádět samovyšetření kůže a pravidelně navštěvovat dermatologa. Často vyšetření znamének nabízejí i různá zdravotnická zařízení a lékárny na jaře a v létě na preventivních akcích zdarma.

Ideální je se řídit pravidlem ABCDE:

A jako asymmetry, asymetrie. Zbystřete, pokud pigmentová skvrna není symetrická.

B jako boundaries, hranice. Všímejte si nepravidelností v ohraničení.

C jako colour, barva. Všímáme si, jestli je barva jednotná. Zvýšené riziko představuje barva bílá, červená a namodralá.

D jako diameter, průměr. Dáváme si pozor především při velikosti nad 6 mm. Menší velikost ale neznamená nutně menší riziko.

E jako evolution, vývoj, tedy jak se pigmentová skvrna vyvíjí v čase.

Kdo maže, ten jede

Co tím chceme hlavně říct –⁠ chraň se před sluncem. Rakovina kůže není nic, co chceš, aby tě potkalo. Maž se, buď ve stínu, zakryj si hlavu a pro jistotu si hlídej přísun vitamínu D. Užij si léto a dávej na sebe pozor. 🙂

Další zajímavosti

Jak funguje očkování

V našich životech se velmi často setkáváme s různými druhy očkování. Ať už se jedná o povinné očkování z dětství nebo očkování potřebné pro cestování nebo preventivní ochranu sebe a svých blízkých, je dobré mít přehled o tom, jak funguje. Zejména v posledních letech se objevuje velké množství dezinformací a nepřesných či zkreslených informací ohledně […]

Izabela Tacinová – moje měsíční stáž v Keni v nemocnici Itibo

Izabela Tacinová je studentka 5. ročníku medicíny v Brně a má za sebou úžasnou a jedinečnou možnost pracovní stáže v Keni v nemocnici Itibo. Jedná se o humanitárně-rozvojový projekt organizace Adra, kde se ročně léčí tisíce dospělých i dětí a v porodnici přijde na svět několik stovek miminek. Zajišťují i stomatologickou péči a vzdělávají místní […]

Více článků