fbpx
Novinka: Otevíráme online kurz na LF do Hradce Králové!
Péče o zdraví
Zajímavosti

Co udělat s klíštětem

Klíšťata jsou jedni z nejběžnějších ektoparazitů člověka a ostatních savců, nepohrdnou však ani ptáky či plazy. V našich končinách se nejčastěji setkáme s klíštětem obecným, které je aktivní od jara do podzimu a je třeba se proti němu mít na pozoru, protože přenáší hned několik nebezpečných chorob, které mohou mít trvalé následky – zejména lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Lymská borelióza

Všeobecně známým prvotním příznakem lymské boreliózy je prstencovitá červená skvrna s bledým středem, ta se však nemusí vyskytnout vždy, nebo se vyskytne pouze nevýrazně. Dalšími počátečními příznaky jsou bolesti hlavy, kloubů a svalů, malátnost, únava či třesavka. V raných stádiích je možná účinná léčba antibiotiky. V Pozdním stádiu je volena též léčba antibiotiky, některé příznaky a následky (artritida, svalová bolest, únava, …) však mohou přetrvat. Očkování není v současné době dostupné, ale je předmětem výzkumu.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida má inkubační dobu 7-14 dní, po jejichž uplynutí se první fáze onemocnění nejčastěji projevuje příznaky podobnými chřipce, jako je zvýšená teplota a bolesti hlavy, následuje 4-10denní období klidu a druhá fáze má příznaky neurologické – napadá centrální nervový systém buď jako zánět mozkových blan nebo mozku. Léčba je pouze symptomatická, proti nemoci se však dá bránit očkováním.

Jak se klíštěti vyhnout

Do přírody noste oblečení, které co nejvíce pokryje plochu vašeho těla, zejména kalhoty s dlouhými nohavicemi.

Před výletem do přírody se postříkejte repelentem. Vysoce účinná je například látka DEET, kterou by měl repelent obsahovat v koncentraci alespoň 20 %. Repelent stříkejte na oblečení, ne na holou kůži. Pro zvířata pořiďte antiparazitní obojky.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě a keřích, proto v přírodě zůstávejte na vyšlapaných cestách.

Po návratu z výletu pečlivě prohlédněte jak sebe, tak případné zvířecí společníky. Klíšťata se ráda schovávají do těžko dostupných záhybů v kůži.

Jak klíště bezpečně odstranit

Návodů na bezpečné odstranění klíštěte je mnoho. Zvolili jsme ten, který se nám zdá nejbezpečnější.

  1. Místo okolo přisátého klíštěte vydezinfikujte.
  2. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže ke kůži a pomalu a plynule jej odstraňte. Důležité je klíště nepřetrhnout. Můžete si pomoci jemnými viklavými pohyby za stálého mírného tahu směrem od kůže.
  3. Po odstranění klíštěte místo přisátí znovu vydezinfikujte.
  4. Nepanikařte, pokud v ráně zůstaly zbytky kusadel klíštěte, ty již nejsou infekční.
  5. Odstraněné klíště bezpečně zlikvidujte (spalte, spláchněte, …), případně jej můžete (na vlastní náklady) nechat otestovat na přenášené nemoci.

Několik posledních tipů

Klíště v ráně nemažte žádným olejem či tukem ve snaze jej utopit. Vyzvrací potenciálně infekční materiál do rány.

Klíště v ráně ani po odstranění nerozmačkávejte, opět se můžete dostat do kontaktu s potenciálně infekčním materiálem.

Před a po manipulaci s klíštětem si důkladně umyjte (případně vydezinfikujte) ruce. V případě strachu či velké opatrnosti si můžete navléci jednorázové rukavice.

Poznamenejte si, kdy jste klíště objevili, může vám to pomoci tuto informaci v případě potřeby předat vašemu lékaři.

Klíště je nejlepší odstranit co nejdříve, přibalte si proto s sebou na výlety do přírody pinzetu a dezinfekci.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

První ročník na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

Minulý rok touto dobou jsem měla skvělé prázdniny, aby také ne, po úspěšně složené maturitní zkoušky a přijetí na vysněnou školu – medicínu. Mentálně jsem se již v průběhu  prázdnin připravovala na nový začátek životní etapy. Ač jsem z Brna, chtěla jsem zkusit změnu a vybrala jsem si studium na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Moje pocity […]

SIMU MUNI – co jsem se naučila v simulačním centru

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je moderní simulačním centrum vybavené jako reálná nemocnice se vším všudy – heliport na střeše, operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnická techniku a simulátory. Můžete si tam vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. A nemusíte mít strach, že uděláte chybu, kterou někoho ohrozíte. A když ji […]

Více článků