Chceš začít s přípravou už o prázdninách? Přihlas se na Letní přípravný kurz 2024.
Přijímací zkoušky

Neúspěchem nic nekončí

Občas se každému z nás v životě něco nepovede. Ztratíme klíče, spálíme jídlo, zapomeneme na důležitý úkol nebo nezvládneme nějakou zkoušku. Neúspěch je prakticky vždy demotivující a je podstatné se s ním vyrovnat, zjistit, proč k němu došlo, ale především – posunout se dál. Chybami se člověk učí a neúspěch u přijímacích zkoušek rozhodně nepatří mezi překážky, které by nešlo překonat. Dnes se podíváme na několik cest, kterými se můžete vydat, pokud vám zůstaly dveře na některé vysoké školy (prozatím) zavřené.

Odvolání

V prvé řadě je na místě odvolání. To si musíte podat do určité lhůty a v dané formě dle pravidel stanovených fakultou, výhoda odvolání je zcela jasná – nemůžete nic ztratit, pouze získat. Každý rok se bodová hranice posledního přijatého uchazeče posunuje, pokud vám tedy uniklo přijetí o několik málo bodů, nebo jste nebyli přijati z kapacitních důvod, rozhodně neváhejte a odvolání pošlete.

Máte-li podezření na nesprávný postup v jakékoliv části přijímacího řízení, je vaším právem nahlédnout do všech dokumentů týkajících se rozhodování o přijetí ke studiu. V případě pochybností můžete sepsat stížnost a je možné, že rozhodnutí bude přezkoumáno.

Jiný obor?

Většina studentů se nehlásí pouze na jeden vysněný obor a nejspíš i vy jste si podali více než jednu „záchrannou“ přihlášku na příbuzný obor. Pokud ne, stále je tu několik studijních programů, do nichž je možné se ještě přihlásit. Výhodou této varianty je skutečnost, že příští rok, budete-li se opět neúspěšně ucházet o místo na „vysněném“ oboru, budete moct bez přerušení pokračovat ve svém studiu a za další dva roky budete mít hotový bakalářský titul – zatímco vaši kamarádi na medicíně budou sotva v polovině.

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
Obory: Lékařská elektronika a bioinformatika,…
Termín podání přihlášek: 21. 8. 2022
Více informací na: www.fel.cvut.cz

Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci
Obory: Biofyzika, Aplikovaná chemie, Optika a optoelektronika,…
Termín podání přihlášek: 11. 7. 2022
Více informací na: www.studium.upol.cz

Fakulta technologická UTB ve Zlíně
Obory: Chemie a analýza potravin, Biomateriály a kosmetika,…
Termín podání přihlášek: 15. 9. 2022
Více informací na: www.ft.utb.cz

Nultý ročník – celoživotní vzdělávání

Pro akademický rok 2022/2023 nabízí Lékařská fakulta Masarykovy univerzity možnost studia prvního ročníku v rámci tzv. Programu celoživotního vzdělávání. Tyto programy jsou určeny pro ty studenty, kteří nebyli přijati pouze z kapacitních důvodů. Jestliže jste neuspěli s odvoláním a máte dostatek bodů k přijetí ke studiu, dostáváte možnost absolvovat celý první ročník a pokračovat do druhého ročníku, na jehož konci budete však muset splnit všechny předměty 1. ročníku. Během tohoto studia však nebudete mít status studenta, což znamená, že budete muset platit sociální a zdravotní pojištění. Nevýhodou tohoto programu je omezená kapacita (jednotky studentů pro každý obor) a celková finanční náročnost – studium si totiž musíte uhradit ve výši přibližně 200 000 Kč na celý akademický rok pro Všeobecné i Zubní lékařství, bakalářské programy mají ceny nižší.

Více informací na: www.med.muni.cz

Pomaturitní studium

Další vhodnou alternativou je nástup do tzv. pomaturitního studia. Vybrané obory vám také umožní nadále mít status studenta, díky čemuž nepřijdete o řadu výhod. Tento typ studia nabízí zejména jazykové školy, což můžete zužitkovat i při dalším pokusu na lékařské fakulty – např. LF Masarykovy univerzity v Brně nabízí bonifikaci za vybrané jazykové certifikáty úrovně C1 a výše. Navíc nikdy není na škodu naučit se cizí jazyk, neboť vám to otevírá dveře ke studiu v zahraničí.

Gap year

Stále oblíbenější je koncept volného roku, prostě si dáte od všeho shonu pauzu a budete si dělat co chcete – vycestujete, najdete si práci v zahraničí, začnete profesionálně sportovat, pustíte se do dobrovolnických činností – možností je celá řada. V zásadě je to vlastně obrovská příležitost na určitou sebereflexi a přejímání nad tím, co vlastně v životě chci a jak toho dosáhnu. Koneckonců, rozhodnutí spočívá vždy na vás a třeba dojdete k závěru, že by ta medicína vlastně nebyla tou ideální životní cestou.

Váháte-li nad studiem medicíny, rozhodně můžeme doporučit naše Letní kurzy, které vám přiblíží, jaké věci budete ve studiu i v praxi zažívat. Postřehy z minulého ročníku shrnul náš lektor Filip v tomto článku. Pro více informací k letnímu kurzu navštivte naše stránky.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte si tyto prázdniny především užít – říká se, že jsou nejdelší a také poslední.

Další zajímavosti

První pomoc v kostce: Bezpečně prázdninami

Léto je období, kdy si užíváme venkovní aktivity, sportujeme a trávíme více času v přírodě. Bohužel, s tímto obdobím jsou také spojeny časté úrazy a nehody, které mohou zhatit naše plány a přinést nepříjemné zdravotní problémy. Od úpalu při dlouhém pobytu na slunci, přes vyvrtnutí kotníku při turistice, až po bodnutí hmyzem či popáleniny při […]

Neúspěch u přijímaček na medicínu: Jak podat odvolání?

Rozhodnutí o nepřijetí na vysněný obor či školu je noční můrou snad každého uchazeče o studium. Prvotní negativní výsledek však nemusí definitivně znamenat, že na podzim nezasedneš do lavic na dané fakultě. Odvolání nebo doplňovací řízení? Proti rozhodnutí o nepřijetí může uchazeč do 30 dní po jeho obdržení podat žádost o odvolání. Tu je u některých […]

Více článků