Zajímavosti

Letní kurz Bmedic aneb „medikem na zkoušku“

V létě minulého roku jsme měli tu možnost již podruhé pořádat náš nový Letní přípravný kurz, relativně čerstvý přírůstek v nabídce Bmedic. Když se řekne slovo „letní kurz“, možná si řeknete – léto a sezení ve škole? To nezní zrovna jako ideálně strávený čas. Nebojte, my jsme téhož názoru. Proto jsme se rozhodli pojmout tento kurz více jako zážitkový, praktický a především zaměřený na reálné využití znalostí v oboru, se kterým většina z nás pojí svou budoucí kariéru – v opravdové medicíně. Kromě toho jsme se věnovali také „soft skills“ potřebným (nejen) během náročného studia, a jelikož šlo o prázdninový kurz, neopomenuli jsme ani neformální aktivity, během kterých jsme se mohli všichni lépe poznat a utužit kolektiv.

V rámci Bmedic již tradičně pořádáme přípravné kurzy na medicínu, jejichž náplní je příprava na přijímací zkoušky na lékařské fakulty. Teoretické studium je jistě velmi důležité a pro úspěšné zvládnutí přijímaček zcela nezbytné – již dlouho jsme si však říkali, že bychom rádi studentům nabídli i kurz, kde bychom mohli trošku ubrat z teorie a více se zaměřit na praxi, praktické ukázky, pokusy. A především pak ukázat, jak již se středoškolskými znalostmi lze porozumět mnohým vyšetřovacím či léčebným metodám, které se využívají v lékařství.

Jak vůbec Letní kurz probíhal? Během července a srpna se nám v Brně, Olomouci a Praze prostřídalo celkem 5 tříd, přičemž každý „turnus“ trval od pondělí do neděle, vždy od 9 do 16 hodin. Každý den se studenti mohli těšit na jiný klinický obor medicíny – dny jsme rozdělili do tematických bloků, kdy vždy dopoledne jsme věnovali krátkému zopakování středoškolských znalostí k danému tématu, a odpoledne jsme se zabývali praktickými ukázkami, pokusy, nacvičovali jsme si různé metody lékařských vyšetření a podobně.

Změření krevního tlaku patří mezi základní fyzikální vyšetření.

V pondělí jsme začali blokem neurologie a psychiatrie. Zde jsme si ukázali, jak lze aplikovat středoškolské znalosti o nervovém systému a reflexech na lékařská vyšetření používaná v neurologii. Díky tomu jsme si vyzkoušeli například poklep neurologickým kladívkem, kterým lze zjistit, zda pacient netrpí nějakým onemocněním nervů, mozku či míchy.

Neopomenutelnou součástí kurzu byly lekce první pomoci. Při nich jsme studenty učili, jak se zachovat, pokud například kolemjdoucí na ulici ztratí vědomí, či jak ošetřit vážnější zranění třeba při dopravní nehodě.

Následující dny jsme pokračovali mikrobiologií, při které jsme si na Petriho misce s živnou půdou vypěstovali vlastní kulturu ze své kožní mikroflóry. V očním lékařství jsme si zase vyšetřili zrakovou ostrost a barvocit. Při tom všem jsme si vždy tyto nově nabyté dovednosti asociovali s teorií ze střední školy, tak, aby se tyto často těžko zapamatovatelné informace z hlavy už jen tak nezatoulaly.

Kultivace bakterií na Petriho misce.

V chirurgii jsme si pak zkusili základy chirurgického šití, v bloku interny jsme si pak znalosti z biologie o cévním a dýchacím systému aplikovali na různá vyšetření v interně – poslech srdce a plic, měření krevního tlaku nebo třeba základy čtení EKG. V neposledním řadě si každý mohl otestovat, jakou má krevní skupinu.

Nezabývali jsme se však jen „hard skills“ z medicínského tria předmětů – biologie, chemie a fyziky. Svoje místo měly na kurzu i méně formální aktivity a „soft skills“, kde jsme si povídali mimo jiné o tom, jak se efektivně učit či jak si zachovávat duševní zdraví i během náročného studia. Na tuto část programu jsme si nemohli pozvat nikoho lepšího než Anežku, známou (nejen) na Instagramu a Youtube jako vždy veselou a neuvěřitelně milou medičku (Instagram @zasluncevdusi, Youtube kanál Promedik). S ní a lektory kurzu jsme se poté jeden z posledních večerů vydali v každém z měst na neformální posezení v některém z pěkných podniků, které tato města nabízí.

Myslím, že budu mluvit jak za studenty, tak za lektory, když řeknu, že jsme si během všech turnusů ve všech třech městech užili spoustu zábavy, a zároveň se naučili mnoho nových informací, a především pak dovedností. Těm, kteří byli na vážkách, zda je medicína ten správný obor pro ně, jsme (jak doufáme) alespoň trošku pomohli v náročném rozhodování o budoucím povolání, a těm, kteří si jsou přihláškou na lékařskou fakultu už jistí, jsme umožnili již na střední škole nahlédnout „pod pokličku“ medicíny a vyzkoušet si, jaké to je být medikem.

Pokud byste se k nám chtěli i Vy v tomto roce přidat a rádi byste se o kurzu dozvěděli víc, koukněte na naše stránky. Podívat se můžete také na video níže, kde Vám kurz představujeme „naživo“.

Těšit se na Vás budeme opět o prázdninách v Brně, Praze a Olomouci!

Autor je student Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a náš lektor fyziky.

  Modelový test na LF zdarma

  Vyzkoušej si test z biologie, chemie a fyziky, ať víš, co tě může na přijímačkách potkat. K testu získáš také správné odpovědi ke všem otázkám.

  Další zajímavosti

  Přehled výsledků přijímacího řízení na LF MU

  Každým rokem vydává Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně statistiky z proběhlých přijímacích zkoušek. V letošním roce se na oficiálním webu lékařské fakulty objevil také přehled bodových zisků posledního přijatého uchazeče za uplynulých deset let. V tomto článku se podíváme na výběr ze statistik výsledků přijímacího řízení právě na tuto fakultu, zejména na obory Všeobecné lékařství a Zubní lékařství. […]

  Představení předmětů prvního ročníku na LF UP

  Pokud jste byli jedni z těch šťastných, co se dostali na svou vysněnou fakultu, zřejmě přemýšlíte, co vás nyní asi tak čeká. Věříme, že máte nějakou představu o tom, jaké předměty se na medicíně vyučují, ale myslím, že se najde i pár takových, které vás překvapí. Naše olomoucká lektorka Terka si pro vás dnes připravila ukázku […]

  Více článků