Změny v přijímacím řízení LF MU Brno – 2018/19

DSC_9253_mensiV bodování přijímacího řízení na lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně došlo ke změnám, které zvýhodňují aktivní středoškolské studenty. Máte certifikát z anglického jazyka? Jste úspěšnými řešiteli olympiád? Napsali jste odbornou práci SOČ? Čtěte dále, ať víte, na kolik bodů navíc máte nárok 🙂 (Pokračování textu…)

Dny otevřených dveří na českých LF 2018

DSC_1854_malyJako každý rok, i letos můžeš využít leden pro cestování po Česku a podívat se na jednotlivé lékařské fakulty. Každá je něčím speciální, a proto je nejlepší si fakultu prohlédnout na vlastní oči a popovídat si se studenty, kteří zde studují. Při návštěvě fakulty se vyplatí zjistit veškeré informace o přijímacím řízení a případně také zakoupit modelové otázky, které se budou hodit pro přípravu. Tak hurá na cestu a nezapomeň si podat přihlášku na svou vysněnou fakultu!

(Pokračování textu…)

Dny otevřených dveří na českých LF 2017

dsc_1861Leden je tradičně měsícem plným dní otevřených dveří na všech lékařských fakultách v ČR. Váháš, která lékařská fakulta bude nejlepší pro Tvé budoucí studium? Běž se podívat a udělej si svůj názor na jednotlivé fakulty! Pokud máš dotazy týkající se přijímacích zkoušek nebo studia, je to ideální příležitost zjistit podrobnosti přímo u zdroje. 

(Pokračování textu…)

Příklad fyzika #1

Kterou veličinu nemůžeme považovat za bezrozměrnou (jejíž jednotkou je pouze číslo)?
a) relativní prodloužení
b) index lomu světla
c) účinnost
d) tepelná kapacita
e) žádná odpověď není správná

logo-fyzika (Pokračování textu…)

Příklad biologie #1

Označte NESPRÁVNÝ výrok:
a) mozeček se společně s využitím informací z vestibulárního aparátu podílí na řízení rovnováhy
b) v prodloužené míše se nacházejí centra důležitých životních funkcí (například dýchání)
c) centrum zraku (tzv. Heschlovy závity) se nachází ve spánkovém laloku
d) bloudivý nerv (X.hlavový nerv) se podílí na inervaci srdce
e) žádná odpověď není správná

logo-bio

(Pokračování textu…)

Nervový vzruch

Nervový vzruch

Nejrychleji se vzruch šíří na nervech obalených myelinovou pochvou s Ranvierovými zářezy a to rychlostí až 120 m/s (=432 km/h) – proprioceptivní nervy, nervy vedoucí bolest. Naopak nejpomaleji se vzruch šíří na autonomních nervových vláknech, pouze 1 – 30 m/s.