Péče o zdraví
Rozhovory
Zajímavosti

HHC a kratom, látky, které mohou ublížit – rozhovor se záchranářkou MUDr. Katarínou Veselou

MUDr. Katarína Veselá je pražská lékařka anestezioložka a záchranářka. Má za sebou stovky služeb a výjezdů v širším centru Prahy. Nedávno na svém Instagramu upozornila na problém volně dostupných látek, které mohou mít vliv na lidské vědomí, a to do takové míry, že je třeba zásahu lékaře. Sami lékaři v terénu nemají dost informací, které si musejí při práci zjišťovat, aby mohli pacientům pomáhat a někdy jim i zachránit život. Lidé k těmto látkám přistupují bezstarostně a mnohdy nemají povědomí o tom jaké mohou mít účinky, protože je můžete jednoduše koupit v automatech, večerkách i na internetu.

MUDr. Katarína Veselá

Paní doktorko, jaké nové drogy jste měla na mysli?

Kratom a HHC. Začnu kratomem – ten by se možná jako droga označovat nemusel. Jedná se o prášek získaný z listů tropické rostliny mitragyna speciosa z jihovýchodní Asie. Připravuje se z něj nápoj, který lidé pijí pro jeho povzbudivé účinky. Někdy se označuje jako zdravější alternativa kávy, je oblíbený ve fitness a dalších komunitách. Ráda bych zdůraznila, že nemám nic proti bylinkám a jejich užívání dospělými a poučenými lidmi. U kratomu vnímám jako problematické to, že se teď prodává jako sběratelský předmět a mohou si ho legálně koupit i malé děti. I přes to, že může mít silný vliv na celkový stav vědomí.

Můžete popsat nějaký konkrétní případ?

Je to asi 2 roky, co jsme vyjeli k medičce, která zkolabovala při učení. Její příbuzná jí připravila kratom. Dívka nepožila žádnou extra vysokou dávku a ani kratom nezkombinovala s ničím dalším. Přesto začala trpět silnou bolestí hlavy a zvláštní poruchou vědomí. Nemohla se hýbat, ale měla zachovalé životní funkce, takže jsme ji nemuseli intubovat. Odvezli jsme ji na ARO, kde se ze stavu vyspala a byla potom v pořádku.

Kolik takových reakcí na kratom jste zaznamenala?

Já sama asi 4 až 5 v posledních dvou letech. U kratomu vnímám jako nebezpečné to, že se vám po jeho požití toto prostě může stát. Že víme, že už po něm lidé upadli do bezvědomí. A pokud to nečekáte, protože se to nikde neuvádí, může vás to ohrozit. V krajních případech i na životě, protože se můžete třeba zadusit zvratky a podobně. Nehledě na to, že také může někdo zneužít toho, že se dočasně nacházíte ve stavu změněného vědomí, může vás okrást, nebo vám ublížit. Také je problém, že my na záchrance nemáme dost informací o tom, jak těmto lidem pomoci a co jim třeba můžeme dát. Informace si dohledáváme sami a o pacienty pečujeme na základě jejich aktuálního stavu a našich zkušeností.

Mluvila jste i o HHC, oč se jedná?

Nejprve si ujasněme, co je HHC. Známe už z dřívějška THC – tetrahydrokanabinol, což je psychoaktivní látka, která se vyskytuje především v květech konopí. Její účinky jsou u širší veřejnosti celkem známé a máme dostatek informací, jak pomoci pacientům, kteří jsou THC intoxikovaní. Také se volně prodává CBD – kanabidiol, který se vyrábí z konopí a není psychoaktivní a halucinogenní. Měl by mít léčivé účinky, které se konopí přisuzují, ale bez toho, aby způsobil stavy změněného vnímání reality.

HHC je podobné THC a syntetické. Nejsou z něj odstraněny psychoaktivní účinky. Působí velmi podobně jako marihuana. Můžete po něm mít euforizující stavy, být vysmátí, méně vnímat bolest a podobně. Po požití vyšších dávek může nastat paranoia, která je často umocněná tím, že lidé netuší, že se jim po jeho požití či vykouření může něco takového stát. Protože to od volně prodejné látky nečekají. HHC se prodává v obchodech s potravinami například ve formě sušenek a gumových medvídků. Ale i na automatech v ulicích můžete potkat HHC v pytlíčcích, nebo dokonce ve formě jointu připraveného k vykouření. Existuje i celá řada e-shopů s HHC produkty, které propagují influenceři.

V čem vidíte u HHC problém?

V tomtéž jako u kratomu. Že jeho prodej není absolutně regulovaný a že je tedy velmi snadno dostupné i malým dětem.

Jak by měla regulace vypadat?

Z mého pohledu lékařky je žádoucí, aby si HHC produkty mohli koupit jen lidé starší 18 let a aby byly dobře dostupné a rozšířené informace o jeho účincích. Lidé, kteří požijí větší množství HHC, často netuší, co to s nimi může udělat a že účinek po požití ústy nastoupí až za nějakou dobu. Takže třeba snědí sušenku, nic se neděje, tak si dají další dvě, tři, nakonec snědí celý sáček a pak si volají záchranku, halucinují, vykřikují, že nemají nohu a podobně. Tyto výjezdy se začínají množit a je to relativně nová záležitost řekněme posledních pár měsíců. Ale bude jich určitě přibývat.

Máte nějaké konkrétní příklady z praxe?

Ano. Jeli jsme například k mamince se dvěma dětmi, která si dala HHC sušenky a nabídla i holčičkám v kočárku. Asi nemusím zdůrazňovat, že ani jedné z nich nebylo vůbec dobře. Toto by se nestalo, kdyby se HHC produkty prodávaly ve specializovaných prodejnách a byly jasně označené, jako je to třeba v Nizozemí. Tam si koupíte koláček s THC a na obalu je jasně napsané, že pokud je to vaše první zkušenost s touto věcí, nemáte si dávat více než půlku. Tyto drogy tam seženete jen na určitých místech, musíte splnit věkový limit a dostane se vám vždy řádného poučení o tom, co si kupujete a jaká je bezpečná dávka.

Chtěla byste HHC a kratom zakázat?

Jsem pro cestu důsledné a účinné regulace. Jak vidíme, v Nizozemí, Kanadě a dalších zemích legální prodej dospělým lidem funguje a nezpůsobuje žádné závažné problémy. Mně vadí, že si HHC a kratom mohou velmi snadno koupit malé děti, že i dospělí jedinci nejsou řádně poučeni o tom, co si vlastně kupují a jaké důsledky pro ně konzumace může mít a že vlastně nikdo nehlídá, jestli je v těchto preparátech to, co v nich má skutečně být a zda neobsahují i nějaké další potenciálně nebezpečné složky. S nástupem regulace bychom také i my lékaři dostali více informací, jak lidem intoxikovaným těmito látkami lépe pomáhat. A hlavně prosím, chraňme děti podobně, jako je teď chráníme před alkoholem. Teď už si téměř nikdo nedovolí 14letým prodat alkohol, v hospodách se kontrolují občanky a padají vysoké pokuty. Výjezdů k opilým dětem je mnohem méně a když už se to stane, alkohol mají téměř vždy z domu. S tím jsme si poradili dobře. Ale teď si může snad už 6leté dítě, které zvládne ovládat automat, koupit produkty s HHC a jejich nadměrným požitím si způsobit otravu. Legálně. 

Prosím, šiřme tyto informace mezi sebou a přistupujme k těmto drogám zodpovědněji. Aby se nestalo neštěstí.

Další zajímavosti

Doplňky stravy a léky pro lepší paměť, aneb co brát či nebrat při učení

Asi každý z nás někdy přemýšlel nad tím, jaké by bylo mít lepší paměť, rychleji se učit a vydržet studovat déle. Stejně tak nás asi všechny napadlo, jestli náhodou neexistuje nějaká tabletka, která by nám s tím pomohla. Pojďme se spolu podívat, jaké přípravky a léky s tímto účinkem existují, jak moc je prokázaná jejich […]

Pavlína Svobodová fyzioterapií léčí sterilitu a pomáhá lidem s chronickými bolestmi

Mgr. Pavlína Svobodová se věnuje fyzioterapii podle Ludmily Mojžíšové už skoro 30 let. Učila se ji od paní Hany Volejníkové, žačky L. Mojžíšové. Svou profesní dráhu začala ve Fakultní nemocnici Brno v porodnici na Obilním trhu, kam se loni vrátila poté, co mnoho let působila jako vedoucí fyzioterapie Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace ve Fakultní […]

Více článků